Ekologové požadují přepracování energetické koncepce
Vratislav DostálEkologické organizace požadují, aby resort životního prostředí vrátil k přepracování aktualizaci státní energetické koncepce . Ministerstvo průmyslu totiž odmítá chránit severočeská města a obce a chce dotovat jadernou elektřinu.
Ekologické organizace požadují, aby ministerstvo životního prostředí vrátilo ministerstvu průmyslu k přepracování aktualizaci státní energetické koncepce, jejíž dopady na životní prostředí právě posuzuje.
„Pokud bude energetická politika v této podobě schválena, zamíří Česká republika do fosilně — jaderného skanzenu. Promarníme tak příležitost otočit kormidlem směrem do vyspělé Evropy. Země na západ od nás totiž sázejí hlavně na snižování spotřeby energie a na rozvoj decentralizované výroby z obnovitelných zdrojů,“ tvrdí Monika Machová Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.
Ministerstvo průmyslu totiž opakovaně nerespektuje zákonný požadavek na důkladné posouzení více variant ani hlavní příležitosti k modernizaci české energetiky. Zatím poslední návrh energetické koncepce a vyhodnocení připomínek k jejím vlivům na životní prostředí byly zveřejněny v pondělí.
Úředníci ministra průmyslu Jiřího Ciencaly svérázně obešli zákonný požadavek ministerstva životního prostředí na zpracování více variant energetické koncepce. Vytáhli pouze ze šuplíku scénář, který v roce 2004 vypracoval tým tehdejšího náměstka ministra průmyslu Martina Peciny.
Nepřipravili tedy požadovanou progresivní variantu vycházející z evropských strategií snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a maximalizace energetické efektivity. Aktuální verze koncepce je tak podle ekologů ještě horší, než byla její předchůdkyně z letošního jara.
„Materiál předložený ministerstvem průmyslu nesplňuje požadavky na vyhodnocení a posouzení a měl by být vrácen k přepracování. Ministerstvo životního prostředí požadovalo podle zákona projednání více variant státní energetické koncepce. Ministr Ciencala však místo alternativ vytáhl z šuplíku deset let starý nepoužitelný materiál,“ uvedl Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
„Ministr Podivínský by mu jej měl vrátit a trvat na zákonném posouzení variant. Jinak se odborná veřejnost ani řadoví občané posouzení variant nedočkají a bude jim nadiktována jen ta ,jediná správná´. Nejde přitom o maličkost, ale o to, jak bude naše energetika vypadat za třicet let,“ zdůraznil Vondrouš
Formálně jsou nyní předloženy dvě varianty, obě ovšem vycházejí ze stejných škodlivých přístupů: pomalého nárůstu energetické účinnosti, masivních vývozů elektřiny a orientaci na fosilní a jaderné zdroje. Scénáře se liší jen v tom, že v druhém, Pecinově, ministr Ciencala vysloveně počítá s tím, že dovolí uhlobaronům Pavlu Tykačovi a Janu Dienstlovi zbourat Horní Jiřetín a Černice.
„Ministr Ciencala a jeho úředníci jsou opravdu kreativní. Z posledního návrhu energetické koncepce vyškrtli všechny zmínky o územních ekologických limitech těžby, které chrání před zbouráním domovy tisíců obyvatel Ústeckého kraje. Má to drobný háček: podle původního zadání měla koncepce limity zachovat, a současný premiér Rusnok sliboval, že na ně jeho vláda nesáhne. Doufáme proto, že Ciencalovi tenhle neobratný pokus o přihrávku uhlobaronům neprojde,“ uvedl Jan Rovenský z Greenpeace.
V nové verzi energetické koncepce navíc Ciencalovi úředníci kolem limitů těžby uhlí nepřijatelně mlží. Podle vývoje spotřeby energetických zdrojů je patrné, že návrh s hnědým uhlím za územními ekologickými limity těžby minimálně do roku 2030 nepočítá. Ale zachování limitů, které bylo jedním z východisek na jaře zveřejněného návrhu SEK, z aktuální verze úplně vypadlo a je nahrazeno „respektováním existujících dobývacích prostorů“.
V existujících dobývacích prostorech se ovšem nachází nejen Horní Jiřetín a Černice, ale i další města a obce: Osek, Mariánské Radčice, Okořín, část litvínovské čtvrti Hamr či celý areál Unipetrolu Litvínov (viz mapa). Aktuální verze koncepce tedy s ochranou sídel ohrožených těžbou uhlí nepočítá a oproti předchozí variantě je proto podstatně horší.
Ve srovnání se spornou pozicí k těžbě hnědého uhlí je stanovisko koncepce k obnovitelným zdrojům jasné. Ministerstvo průmyslu hodlá ukončit jejich podporu. Princip minimálních výkupních cen zůstane zachován — má být ovšem uplatněn pro nové jaderné reaktory. ČEZ by tak byl zbaven podnikatelského rizika na úkor spotřebitelů, které by to mohlo vyjít ještě dráž než dnešní podpora čistých zdrojů.
„Pokud má být výsledkem návrhu energetické koncepce rostoucí spotřeba energetických zdrojů, nárůst naší dovozní závislosti na ropě, plynu a uranu na 70 % veškeré v tuzemsku spotřebované energie a nové jaderné elektrárny - a vedle toho jen nedostatečný podíl čisté energie z obnovitelných zdrojů, tak je tu něco hodně špatně. Potřebujeme moderní energetiku evropského střihu, a ne oprašování reliktů minulosti," uvedl Edvard Sequens ze sdružení Calla.
V rozporu s deklarovaným úsilím o zlepšování energetické efektivity je také záměr razantně zvýšit spalování odpadu. Z pohledu celkové energetické bilance je recyklace výrazně účinnější, a to i v případě biologicky rozložitelných odpadů. Ministr Ciencala však navrhuje většinu recyklovatelných odpadů prohnat komínem nových spaloven.
„ Podpora pro výstavbu spaloven odpadů výrazně podkopává cesty k modernímu odpadovému hospodářství, vede k plýtvání druhotnými surovinami a zvýší množství toxické strusky a popílku. Státní orgány netuší, co se s toxickou směsí děje, když opustí brány podniků. Dokladuje to nedávný případ z Frýdlantu v Čechách, kdy byl takový materiál z liberecké spalovny nalezen v korytě potoka,“ připomněl Jan Nezhyba ze sdružení Arnika.