Kuba chce zmrazit recyklaci odpadu a podpořit výstavbu obřích spaloven
Vratislav DostálMinistr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS ve středu vládě navrhne, aby dala ministrovi životního prostředí za úkol sestavit zákon o odpadech, který je v přímém rozporu se záměry Tomáše Chalupy.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba chce prosadit nový zákon o odpadech, který je v přímém rozporu se záměry Tomáše Chalupy. Zákon by měl zajistit, že stát zmrazí recyklaci a nasměruje sedmdesát procent komunálního odpadu do spaloven, jak plánuje návrh Státní energetické koncepce. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa již přitom anoncoval, že chce padesát procent odpadků recyklovat — stejně jako v Německu už před deseti lety — a energii vyrábět jen ze 30-35 % odpadu.
„Kubova verze energetické koncepce plánuje prohnat skoro tři čtvrtiny odpadků komínem a recyklaci zmrazit na současné úrovni. Ale ministr Chalupa anoncoval, že chce snížit plýtvání surovinami, a proto recyklaci zvýšit na padesát procent. Očividně nelze udělat obojí. Nový zákon o odpadech by měl rodinám usnadnit třídění a vylepšit recyklaci,“ uvedl Ivo Kropáček, vedoucí programu odpady Hnutí DUHA.
Kuba totiž vládě předložil ke schválení seznam konkrétních kroků, které mají zajistit, že stát začne provádět jeho návrh energetické koncepce. Udělal to poté, co na začátku června ten stejný plán odmítli ministři TOP 09 a LiDem. Ministr průmyslu a obchodu chce odpor koaličních stran proti koncepci obejít. Jedním z kroků, jež chce Kuba prosadit, je nový zákon o odpadech, který by podporoval výstavbu obřích spaloven komunálního odpadu.
„Kdyby ministr Kuba věnoval stejné úsilí řádné přípravě návrhu energetické koncepce, stejně jako pokusům, jak její dílčí části uvést v praxi mimo schvalovací procesy, tak by mu neuniklo, že jeho vysněné spalovny přinesou obří produkci odpadů ze spaloven v podobě popílků a strusky v objemu cca 630 tisíc tun s velkým množstvím toxických látek,“ uvedl vedoucí kampaně Nespaluj recykluj Jan Nehyba ze sdružení Arnika.
Zdůraznil také, že Kuba ve svých podivných kalkulacích nijak nereflektuje fakt, že druhotným využitím materiálů obsažených v odpadech vznikají větší úspory energií, než vzniknou jejich spálením, a ne jen to. „Kvůli neefektivitě a náročnosti těchto zařízení se lidem značně prodraží teplo i cena za likvidaci odpadu,“ dodal Nezhyba.
„Věříme, že výsledkem hodnocení vlivů koncepce ministra Kuby na životní prostředí bude jiná, lidem i přírodě příznivější verze. Další ukáže ekonomická analýza, která doposud vůbec neexistuje. Teprve pak je seriózní provádět legislativní a další kroky,“ doplnil Edvard Sequens ze sdružení Calla.
Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh pak připomněl, že Nečasova vláda tři roky bojkotovala schválení nové odpadové koncepce a legislativy a pomáhala tak skládkám. „Nyní ministr Kuba chce za zády veřejnosti i svých vládních partnerů uložit budoucí vládě, aby pokračovala v plýtvání surovinami,“ dodal Vondrou.
Česká republika recykluje asi třicet procent komunálního odpadu. Přitom Německo nebo Nizozemsko už stejně využívají kolem šedesáti procent odpadků a belgické Vlámsko dokonce dvaasedmdesát procent. Ekologické organizace prosazují, aby stát investoval peníze z evropských fondů do projektů v obcích a městech, jež rodinám usnadní třídění odpadků. Navrhují také nový zákon o odpadech, který vylepší recyklaci na úroveň úspěšných evropských států.
Energie by se podle nich měla vyrábět pouze ze zbytkového odpadu, který nelze recyklovat.