Ekologové varují před miliardovým tunelem pro nové jádro

Vratislav Dostál

Ekologické organizace upozorňují na nový zákon, který dokončuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Mimo jiné má zajistit finanční podporu v podobě dlouhodobě zvýhodněné ceny pro prodej elektřiny z nových atomových reaktorů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v tajnosti připravuje miliardový tunel pro peněženky odběratelů elektřiny. Informují o tom ekologické organizace Calla, Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a ekonomiku a Ekologický právní servis. Podle jejich informací nyní ministerstvo průmyslu dokončuje návrh zákona, který přihraje desítky miliard z kapes občanů ČEZu a dalším velkým energetickým firmám.

Zákon, který by měl v nejbližších dnech odejít k připomínkám ostatním ministrům, má totiž zajistit finanční podporu v podobě dlouhodobě zvýhodněné ceny pro prodej elektřiny z nových atomových reaktorů. Zároveň umožní podpořit garantovanou cenou i elektřinu z uhelných elektráren, pokud budou splňovat blíže nespecifikované parametry pro nízké emise.

Ekologické organizace přitom požadují, aby v roce 2025, kdy by podle představ ČEZ měl být spuštěn první nový reaktor v Temelíně, u nás nebyly už žádné dotace do elektřiny z fosilních, jaderných ani obnovitelných zdrojů energie. Podle Jana Šrytra z Ekologického právního servisu je vzhledem k tomu, jak hlasitá zaznívá kritika ohledně podpory výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů, nepochopitelné, že ministerstvo potichu, tedy bez veřejné diskuze, plánuje zjevně miliardový tunel pro ČEZ a velké energetické firmy.

„Je pravděpodobné, že pokud plány ministerstva vyjdou, spotřebitele žádná finanční úleva v cenách elektřiny dlouhodobě nečeká,“ varuje Šrytr. „Namísto podpory zateplování, které by ušetřilo peníze lidem i životní prostředí, plánuje ministerstvo průmyslu opět podpořit silné energetické firmy a zachovat závislost na jejich energii. Investice do zateplování budov by také pomohly oživit českou ekonomiku,“ dodává Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Podle propočtů ekonomů z Candole Partners by české spotřebitele model plánovaný ministerstvem vyšel na téměř sedmnáct miliard korun ročně. Vládní garance ceny jaderné elektřiny po dobu padesáti let (minimální životnost jaderných bloků) by tak spotřebitele přišla navíc na 850 miliard korun.

Ekologové v této souvislosti upozorňují na příklad Velké Británie, na kterou se ministerstvo odvolává. Podle nich je ale varující. Experti City Bank odhadují, že podpora jádra zatíží domácí rozpočty Britů až 200 librami (6 400 korun) ročně navíc. Tuto cenu, která má být až trojnásobná proti dnešní ceně elektřiny na trhu, chtějí garantovat po dobu pětatřiceti let.

Současná jaderná energetika by neexistovala bez dlouholetých přímých státních dotací, úlev a jiných výhod. V součtu dostala několikanásobně více, než stojí podpora rozvoje čistých, obnovitelných zdrojů. Avšak zatímco cena jaderných technologií neustále roste, u energie ze slunce, vody či větru je trend přesně opačný.

Ministerstvo tyto změny přitom plánuje zavést v rámci novely, která má údajně napravit důsledky nezvládnutého systému podpory některých obnovitelných zdrojů. Zatímco jaderné reaktory a uhelné zdroje budou moci díky novému schématu spoléhat na podporu z peněženek občanů, obnovitelné zdroje podle plánů ministerstva budou od podpory de facto zcela odříznuty.

Ministerstvo se do zásadních změn v energetice navíc pustilo přesto, že stále nebyla schválena nová státní energetická koncepce. Zatím chybí její posouzení z hlediska vlivů na životní prostředí a rozhodnutí vlády o energetické koncepci lze tedy očekávat nejdříve za několik měsíců.

  Diskuse
  April 12, 2013 v 0.41
  Nejistota
  Na webu ministerstva nebo třeba parlamentu jsem podrobnosti ani hledat nezkoušel, když jsou ty materiály, které prý aktivisté mají, tajné. Kupodivu jsem nenašel nic bližšího ani na stránkách iniciativ, které to prohlášení vydaly. A ještě více mě překvapilo, že kde jsem přece jen něco víc našel, je E15:

  http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/garantovane-ceny-pro-temelin-by-prisly-na-850-miliard-varuji-ekologove-973460

  Myšlenka, že než bude dostavba Temelína hotová, skončí prostě veškeré garantované ceny pro výrobce elektřiny, se mně osobně zamlouvá. Nedivím se ovšem stavitelům jaderných elektráren, že na to nechtějí spoléhat, mohli by dopadnout jako Akademie věd, když zrušila svou grantovou agenturu, a Ministertsvo průmyslu a obchodu si tu svou ponechalo.

  Jestliže ekoaktivisté dnes požadují skoncovat před dokončením stavby s garantovanými cenami, navrhoval bych pro stavitele nových jaderných bloků garanci výkupních podmínek shodných s fotovoltaikou: jestli v té době ještě bude mít fotovoltaika zaručený odběr za garantované ceny, odebere distributor povinně i všechno z jaderné elektrárny a za stejnou cenu, jestli se bude s fotovoltaikou obchodovat volně, tak s elektřinou z jádra také.

  Doufám, že na to by ČEZ mohl přistoupit. Konec konců podle E15 vycházejí ekoaktivisté ze studie http://www.candole.com/files/How%20much%20will%20consumers%20end%20up%20paying%20for%20Temelin%20II.pdf , která počítá s 90 €/MWh a varuje, že by to mohlo být víc. Jan Beránek http://denikreferendum.cz/clanek/15305-energetika-po-fukusime-vii-kudy-dal-v-ceske-republice cituje graf agentury Bloomberg, podle nějž výkupní cena garantovaná v současnosti fotovoltaice v Německu (kde nemají náš podivně spící Energetický regulační úřad) je mírně nad 200 €/MWh, čili ještě může klesnout na polovinu, aby se stále vyplatilo prodávat elektřinu z jádra za stejných podmínek.