Brněnské iniciativy chtějí po deseti letech nové referendum o poloze nádraží
Vratislav DostálBrněnská Masarykova demokratická akademie, Hnutí DUHA a Děti Země chtějí vyvolat nové referendum o poloze nádraží v Brně. Konat by se podle nich mohlo společně s komunálními volbami příští rok na podzim.
Brněnské občanské iniciativy Masarykova demokratická akademie, Hnutí DUHA Brno a Děti Země se dohodly na společném projektu, jehož cílem je přimět Zastupitelstvo města Brna, aby rozhodlo, že se brněnské hlavní nádraží bude rekonstruovat ve stávající poloze.
Projekt zahájil člen výboru Masarykovy demokratické akademie Brno a šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka odesláním otevřeného dopisu primátoru Onderkovi.
V dopise ho vyzývá, aby brněnské zastupitelstvo do konce října rozhodlo, že se nádraží přesunovat nebude, anebo aby rozhodlo, že se souběžně s komunálními volbami v roce 2014 uskuteční o poloze nádraží znovu po deseti letech referendum.
„Pokud neuděláte ani jedno ani druhé, to druhé si bude muset vynutit občanská iniciativa organizovaná sociálními demokraty a dalšími občany zdola, stejně jako za vlády brněnské pravice v roce 2004,“ píše Patočka Onderkovi.
Masarykova demokratická akademie, jejímž jménem byl dopis odeslán, je organizace blízká ČSSD. Ondreka v reakci na Patočkův dopis pro Brněnský deník uvedl, že jej zašle předsedům klubů v brněnském zastupitelstvu s žádostí o jejich názor.
K projektu se připojily ekologické organizace Hnutí DUHA Brno a Děti Země. Na pondělní tiskové konferenci vysvětlily, proč předpokládají jiný výsledek referenda nežli v roce 2004, kdy sice bylo osmdesát procent hlasujících občanů proti přesunu nádraží, ale z důvodu nízké účasti nebyl výsledek závazný.
To se ale změnilo. Referendum je podle nynějších zákonů závazné již při účasti nad pětatřicet procent občanů. A správní soudy opakovaně rozhodly, že se referenda musejí konat souběžně s volbami, pokud o to navrhovatel požádá. Přitom ve dvou posledních komunálních volbách byla v Brně účast nad čtyřicet procent.
„Referendum je nejspolehlivější cesta, jak projekt definitivně pohřbít a uvolnit městu ruce k jiným prioritám,“ prohlásil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Hnutí DUHA se podílelo na kampani za referendum již před deseti lety. „V opakování referenda vidíme jedinečnou příležitost, jak zmobilizovat brněnskou veřejnost a ukázat, že lidé mohou reálně prosadit svou vůli,“ uvedl koordinátor projektu v brněnské skupině Hnutí DUHA Lukáš Likavčan.
Pokud se k myšlence konání referenda nepřihlásí většina zastupitelů, začnou zástupci iniciativ na začátku listopadu sbírat podpisy pod petici za jeho vyhlášení. Podle iniciátora projektu Jakuba Patočky byl hlavní inspirací loňský úspěch referenda v Plzni. Jeho organizátora Martina Marka Patočkův Deník Referendum vloni vyhlásil osobností roku.
„Když se podařilo uspořádat právně závazné referendum v Plzni k projektu, který má pro město při vší úctě mnohem menší význam, než případný přesun nádraží, není důvod, proč by se nám v Brně nemělo podařit totéž,“ uvedl Patočka.