V čem se lišil thatcherismus v Británii a v ČR?
Antonín PeltrámThatcherová sice privatizovala státní podniky, dbala při tom ovšem na příjmy státu. Česká velká privatizace pod Klausovou taktovkou proběhla úplně jinak.
Václav Klaus má téma na několik týdnů: oceňovat zásluhy zesnulé britské premiérky. Ta byla schopnou konzervativní političkou. Evropská pravice včetně české oceňuje, jak využila možnosti přechodu energetických zdrojů z pevných paliv na ropu a zemní plyn a potlačila vliv odborů nejprve v hornictví, pak všeobecně. Jenže potlačení sociálního dialogu je základní krok proti sociální tržní ekonomice, o níž se opírá evropská integrace.
A premiérka se dosti zdráhala nadměrně narušit sociální dialog na železnici — základní kroky restrukturalizace britských drah začala prosazovat poslední vláda Labour Party před nástupem vlády Thatcherové, radikální kroky po zklamání z malé účinnosti obrovských státních investic do železnic realizovala až vláda Johna Majora. Velikost premiérky spočívala v její vizi, jak chce pomoci zbohatnout nejen podnikatelům, ale zachovat i silný stát. Ne každý původní profesí chemik má vizi rozvoje státu, která je nosná a k níž je samozřejmě možno uplatnit výhrady. Ty ovšem jsou účinné až tehdy, když se najde v řadách politická opozice ekvivalentní výrazná osobnost.
Shodné rysy politiky české pravice a thatcherismu jsou zřejmé. Minimum státu, nízké daně, odpor k odborům a sociálnímu státu, privatizace veřejných služeb. Důraz na tuhý individualismus a konzervativně chápaný patriotismus útočící na mezinárodní solidaritu. Na rozdíl od britské premiérky však postrádá česká verze thatcherismu ideové vůdcovství a za razantními výroky těch, co hlásají tento styl vlády jako pravé evangelium, přicházejí často činy, které je vlastně popírají. A jako se Thatcherová lišila od Klause pohledem na klimatické změny, tak se zase Kalousek od ní liší v otázce euroskepticismu. Tohoto celkového směru se však česká pravice v podstatě stále drží.
Jak to dokázala na počátku další vlny asociálních reforem vláda Nečase
Jen si nejsem jist, o čem to vlastně svědčí …
Ta míra demagogie, až tuposti mě docela překvapila; u britského politika bych čekal kultivovanější vyjadřování. Ovšem Thatcherová nebyla Gordon Brown.
Možná, že to asi nejlíp vystihl Jan Čulík: byla to hokynářova dcera.
Jedna moje prabába byla dcera regentschoriho v Mukačevu, je to taky indispozice, nebo už je to pro Vaší Milost přijatelné? A odkdy počítáte člověka -- od barona výše?
Třídní a kulturní kastovnictví je odporné, i když náhodou pomlouváte člověka, který si to svými činy a projevy jinak zaslouží.
http://www.blisty.cz/art/68115.html
Urážky neurážky, nechme to být — ale zbytečně agresivní tón jsem tam cítil, což mi zase nepasuje k Vám.