Klaus církevní restituce nepodepsal. Současně ale zákon nevetoval
Vratislav DostálPrezident nechal projít zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Zákon nepodepsal, ale ani nevetoval. Své rozhodnutí odůvodnil v dopise předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové.
Prezident Václav Klaus zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nevetoval, ani nepodepsal. Zákon bude přesto platit. Klaus svůj krok zdůvodnil v dopise, který ve čtvrtek zaslal předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové.
„Je to výraz mých osobních postojů i společenské atmosféry v naší zemi,“ uvedl v úvodu dokumentu a zdůraznil, že s konkrétní verzí zákona nesouhlasí mnoho lidí, kteří obecně s vydáním historického majetku církvím souhlasí a k církvím mají pozitivní vztah. „Já jsem jedním z nich,“ dodal.
„Toto rozhodnutí je výrazem mého distancování se od zpracování tohoto zákona, který připravila a přijala dnešní vláda a vládní koalice a o němž opakovaně rozhodla Poslanecká sněmovna poté, co přehlasovala veto Senátu,“ zdůraznil prezident s tím, že je přesvědčen, že zákon v podobě, jak byl přijat, nastoluje nerovné podmínky v přístupu státu k otázce restitucí a nápravy křivd minulosti mezi církvemi a náboženskými společnostmi a všemi ostatními subjekty.
http://blisty.cz/art/66252.html
Ta tolik vzývaná demokracie (která údajně vypadá "jinak" - kdo ji viděl?) nevzejde ani z nějakého prostředí nezkažených "obyčejných lidí", jak si myslí třeba Václav Umlauf, ani ji nevydupe ze země nějaká skupinka stmelených a ukázněných profesionálních revolucionářů, lidí "zvláštního ražení" (coby "avantgarda" proletariátu), jak se to s úspěchy spíše - řekněme: "střídavými" - zkoušelo kdysi.
Demokracie je uskutečnitelná pouze na republikánském fundamentu - bez ohledu na to, zda se stát formálně označuje jako konstituční monarchie (Spojené království, Švédsko...), spříseženstvo (Švýcarsko) či socialistická případně bolívarovská republika.
A u Masarykovy často vzpomínané poznámky o tom, jak dlouho bude třeba k vybudování Československé republiky, je třeba si uvědomit, že tehdy - nejen díky zhovadilosti habsburského dvora a strašlivé válce - občané republikánské smýšlení upřímně sdíleli mnohem více než dnes.
Máme tedy nejen to, čemu Pehe říká "demokracie bez demokratů", ale také "republiku bez republikánů.
Ta banda, kterou Keller a mnozí jiní přirovnávají k mafii, nespadla z nebe, ani se nevyrojila z výcvikových škol KGB nebo CIA - vzrostla mezi námi.
Přišla k nám z našich školních škamen, od našich rodinných krbů, a pravděpodobně i z našich hospodských bratrstev. Jsou jedni z nás. Jen se od "nás" liší tím, že se k nám rádi hlásí (zejména ve formě permanentních volebních a mobilizačních kampaní), kdežto my si od nich odsedáme (dissideō).
-- Nejsou nakonec "oni" přece jen ti nejlepší z "nás"? Nebo máme lepší ? V tom případě sem s nimi !
(http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/cirkve-se-nazerou-a-stat-zustane-cely_253107.html)
Ano, vyrostla mezi námi. V našich socialistických školách.
V této, nábožensky relativně střízlivé zemi, přehrává církev roli sepjetí pravoslavných se samoděržavými.
Že by nevedly i jiné cesty k repupublikánskému smýšlení.......
V dnešní MfDnes známý kardiochirurg profesor Pirk veřejně označil v souvislosti s církevními restitucemi poslance Marka Bendu za lháře.
Lidé jako pan Pirk by měli být těmi, na jejichž ramenou pravice stojí. A teď tohle!!!
Hlas sobě rovných vnímá náš pan prezident velmi dobře...
Přes čtvrt století se Jan Filipčík z Černošína na Tachovsku stará o místní kostel. Teď se téměř sedmdesátiletý kostelník cítí stejně jako zdejší věřící – podvedený. Léta mezi sebou vybírali peníze na zvelebení svatostánku, aby mohl sloužit dalším generacím. ... ...
Její účinnost ovšem značně nejistá...řekl bych odvolávaje se na Freuda.
A kde se pane Kopecký rozprostírají vše arkádie?
Žeby ta Berggasse.......pomyslel jsem si.