Zemřel Václav Havel
Redakce DRVe Václavu Havlovi dnes odešla jedna z nejvýraznějších postav světové politiky posledních dvaceti let a zřejmě nejvýraznější osobnost českých poválečných dějin.
Ve Václavu Havlovi dnes odešla jedna z nejvýraznějších postav světové politiky posledních dvaceti let a zřejmě nejvýraznější osobnost českých poválečných dějin.
Přestože se na Václava Havla bude vzpomínat především jako na posledního prezidenta Československa a prvního prezidenta České republiky, jeho nejvýraznějším politickým výkonem a dědictvím patrně zůstane působení spjaté s Chartou 77, které mu přineslo světový věhlas a stalo se vzorem pro důstojný občanský odpor proti autoritářským režimům.
Přestože některé stránky jeho působení zejména v mezinárodní politice v posledních letech vzbuzovaly rozpaky, na Václava Havla se jistě bude vzpomínat na takového, jaký byl především: statečného přítele utiskovaných, velkorysého pomocníka občanských iniciativ, vtipného společníka a pozorného hostitele, vynikajícího umělce a pronikavého myslitele.
Úmrtí Václava Havla se okamžitě stalo zprávou na titulních stranách všech zpravodajských serverů na celém světě. Ze všech titulků vyberme ten v Guardianu: Czech hero Václav Havel dies aged 75. Ačkoli to málokdo u nás takto prostě zformuluje, je to tak: Václav Havel byl český hrdina.
Přiznám se, že mě hluboce dojal obraz posledního setkání Havla s dalajlámou. Havla hrozivě vyhublého, zesláblého a bezbranného. A jak je ta bezbrannost v ostrém konstrastu s tím, co se o Havlovi mluví a píše. Nepřeberná masa textů a vět, a proti ní křehkost člověka. Zasáhla mě - byť zprostředkovaně - skutečnost konkrétní chvíle.
Od teď už to budou zase jen slova, vodopády slov.
Podobně byl neustále znovu vysmíván za prohlášení, že "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" - dokonce si pro to česká média vymyslela nálepku "pravdoláskaři", kterou někteří užívají stejně samozřejmě jako termín "nepřizpůsobiví". Jeho heslo bych přeformuloval takto: "Pravda a láska by měla vítězit nad lží a nenávistí". Samozřejmě heslo je trnem v oku všem technokratům a "pragmatikům" v českém podání, protože on existuje i lepší a inteligentnější pragmatismus, tedy pragmatismus kantovský (Země je kulová, proto se na ní nelze rozptýlit do nekonečna).
Samozřejmě dělal chyby v domácí i zahraniční politice a je třeba tyto chyby otevřeně kritizovat, jen by ta kritika měla být věcná a spravedlivá a ne formou nenávistné štvanice, jako mají některé útoky "trhovců" na adresu "pradoláskařů".
Myslím, že Deník Referendum může navazovat na Václava Havla právě svým úsilím o svobodnou a otevřenou kritičnost, upřímnou a odvážnou snahu o zajímající se a starající se občanskou společnost.
Stačil dotáhnout do konce poslední prezidenstké období, odejít z politiky a vrátit se k divadlu. Napsal novou hru, na stará kolena se stal i filmovým režisérem a na hru i film se dočkal příznivých kritik.
Neuvidí, jak na nás dopadne hlavní smršť asociálních reforem připravených pravicovými politiky, se kterými držel partu, přestože mu pravdu a lásku poplivali, sotva se o nich zmínil. Nebude u toho, až Izrael a USA, jejichž politiku příliš servilně podporoval, zaútočí na Írán, a tím rozpoutají třetí světovou válku. A soudně potvrzený gauner Bakala si z něj už nestihne udělat cvičenou opičku pro štěstí.