Václav Klaus se vyznal z obdivu k Bátorovi
Hana HolcnerováVáclava Klause popudila kritka Ladislava Bátory natolik, že publikoval dopis na jeho obranu. Podle něj existuje vlivná samozvaná skupina lidí, která nám autoritativně říká, co smíme a nesmíme.
Prezident republiky Václav Klaus kritizuje novináře za „vyvolání kauzy Bátora“, která ho hluboce zneklidňuje. Klausův text otiskl v pondělí deník Právo a server Novinky.cz
„Pořád jsem věřil, že žiju v primárně demokratické společnosti, ale přibývá signálů, že tomu tak není,“ píše prezident. Domnívá se, že veřejný prostor nejen český, ale také evropský a světový ovládla skupina lidí se silnou pozicí v médiích, která nám říká, co smíme a nesmíme, a pokud jí někdo vzdoruje, stihne ho „lavina ataků“. Toto se podle Klause stalo Ladislavu Bátorovi, když se objevily spekulace o jeho možném jmenování do funkce náměstka na ministerstvu školství.
Klaus píše, že Bátoru nezná ani od něho nikdy nic nečetl, ale ví „že je to hluboce konzervativní, autenticky pravicový člověk, který se zúčastňuje různých veřejných akcí proti věcem, se kterými nesouhlasí“. „Trvám na tom, že je legitimní názory tohoto typu mít a že by bylo fér o nich vést seriózní dialog a nikoli provádět apriorní odsudek,“ dodává Klaus. Tento postoj dokumentuje tvrzením, že on jako konzervativec má raději Šulákovou než Pavlicu a mezi Koniášem a Halíkem vidí pouze rozdíl tří století.
Kromě toho vyhrocuje postoje, které samy vůči sobě vůbec vyhrocené nejsou. Jarmila Šuláková ráda, často a dobrovolně účinkuje v hudebních projektech Jiřího Pavlici.
TOmu, co předvádí Bátora, ale také Václav Klaus, se smál už v 60. letech Klausův oblíbený Milan Kundera. Je to směšné, trapné a bohužel také nebezpečné.
Ondřej
Nepatřím do oné sorty nekritických obdivovatelů Václava Klause. Považuji za chybu, že na počátku 90. let jeho vláda podcenila právní rámec privatizace a Václav Klaus se v době působení v čele vlády zaměřoval téměř výhradně na oblast ekonomiky. Některé jeho prezidentské milosti a vyznamenání považuji za vysloveně špatná rozhodnutí. Odsuzuji, že svého času vyvíjel tlak na úředníky, aby v Praze protiprávně omezovali svobodu shromažďování. Nelíbí se mi ani, že podepsal Lisabonskou smlouvu, ačkoliv věděl je tento dokument našemu státu ke škodě, stejně jako nesouhlasím s jeho postojem před vstupem České republiky do Evropské unie. Našlo by se to jistě víc, ať již z oblasti ideové či z konkrétních rozhodnutí, která kdy jako prezident, ministr financí, předseda vlády či předseda ODS učinil.
Přesto si myslím, že jde na české politické scéně o politika, který různé Topolánky, Langery, Nečase, Dalíky, Paroubky, Kocáby, Jacques, Peciny, Grosse a podobnou sortu lidí o několik hlav převyšuje.
Třeba by mě i zajímalo, zda zdejší "stálí" diskutující považují zpravodajství České televize o celé věci za nezaujaté a vyvážené a v něm opravdu nevidí zneužití veřejnoprávního média k politické kampani proti konkrétní osobě a prezentování informací divákům tak, jako by snad na panu Bátorovi, jeho názorech a minulosti mělo být něco špatného.
Takže bavit se zapáleně o NÁZORECH ve světě, kde rozhodují ZÁJMY, je přitroublost. (S tím jste zde ovšem Vy nezačal, takže to nepadá jen na Vás.) To, že se Nečas v této věci postavil na zadní, svědčí ne tak o jeho "ideové čistotě" jako o tom, že zastupuje jiné zájmy.
K Dolejšovi : Nevím, že by navrhoval zakazovat nějakou stranu , máte nějaký odkaz ? Myslel jsem , že je to poslední zapomenutý demokrat v KSČ. Spíš se zdá , že sledujeme další kolo komedie " zakážeme komunisty" , proč proboha 22 let po revoluci ? Proč ne zahrádkáře ?
K Bátorovi : Osobně mi na něm vadí ( mimo Klausem citovaných výplodů) dvě věci . Prvně politická turistika . Pochopím , že mladý člověk vystřídá 2 strany . Těžko mohu pochopit u lavírování staršího člověka mezi 4 + 1 , navíc mezi Národní stranou a Bobo stranou . Takhle se hledá flek , ne ideály. Druhá věc je , že ani on, ani nikdo jiný neví kde se vlastně na tom ministerstvu vzal , kdo ho pozval , nominoval … Zvláštní , ne ?
Proč? Asi stejně jako u ostatních náměstků. Zkrátka náměstkyně za ODS pracovala špatně či se ministrovi znelíbila, Bátora je vzdělaný a pracoval i na vysokých postech v různých společnostech. Za komunistického režimu byl stíhaný z politických důvodů, od odsouzení jej zachránila jen amnestie. Pseudoaféra s VOŠ publicistiky není nic jiného než spor dvou znesvářených skupin.
Jeho politický turismus mi také svým způsobem vadí, ale pravdou a velkou "polehčující okolností", že zde prostě není stabilní "pravicově-národně-konzervativní-suverenistická" alternativa vůči ODS, která je pro mnohé pravičáky až moc středu a ti pak ve volbách řeší dilema volby sice špatné, ale přesto nějak tak trochu přijatelné, ODS či malé strany bez naděje na volební úspěch. Není jen případ Bátory, znám spoustu lidí, kteří hledají pravicovou alternativu vůči ODS a žádná z těch stran se z řady důvodů (to je však na jinou diskusi) stabilně neuchytila.