Zdaňte nás a odlehčete státnímu rozpočtu, říkají američtí milionáři
Roman BurešPětačtyřicet amerických milionářů podepsalo dopis za ukončení daňových výhod pro bohaté, které v roce 2001 zavedl prezident Bush. Iniciativa chce zdanit Američany se ziskem nad milion dolarů ročně, a odlehčit tak americkému rozpočtu.
Čím dál tím více bohatých Američanů se přiklání k názoru, že v době rekordního rozpočtového schodku je nutné zrušit daňové úlevy pro lidi s výdělkem nad milion dolarů ročně. Ty ve Spojených státech platí od roku 2001, kdy je zavedl bývalý republikánský prezident George Bush.
Jedna z iniciativ zahrnuje pětačtyřicet amerických milionářů, kteří podepsali otevřený dopis za vyšší daně. Úlevy by se měly zrušit „pro fiskální zdraví naší země a blahobyt všech našich spoluobčanů,“ píše se v dopise.
Kalifornský důchodce a bývalý právník Guy Saperstein, který celou iniciativu zorganizoval, prohlásil, že je frustrovaný z toho, že prezident Barack Obama váhá nad zrušením úlev. „Myslím si, že země má problémy,“ řekl Saperstein agentuře AFP. „V těžkých časech by horní vrstva, která si v minulosti vedla obzvláště dobře, měla něco obětovat, a nebude to ani moc. Máme jedny z nejnižších daní v celém průmyslovém světě,“ dodal Saperstein.
Ne náhodou tyto iniciativy vznikají v době, kdy státy začínají šetřit a připravují tak boháče o jejich nejlepší byznys - totiž investováni do státních dluhopisů. Dovolím si tvrdit, že bez dostatečného, a hlavně progesivního zdanění, ekonomika v současné době a daném politickém systému nemůže fungovat a vede ke krizi. Spoléhat pouze na charitu nebo nadace nelze.
Pane Hošku - to, co píšete, může být sice inspirativní, ale se skutečnými trendy to myslím mnoho společného nemá. Dle mého vědění neprosazuje logiku "buď všechno, nebo nic" v současné Evropě žádná relevantní politická síla a ani lidé ji nikde nesdílí. Realističtější jsou návrhy bankovních daní, daní z finančních transakcí či velkého zdanění odstupného pro špičkové manažery