Obamovi demokraté jsou rozdělení. Část chce spolupráci, část boj
Roman BurešProhra v průběžných volbách Demokratickou stranu rozdělila. Progresivní křídlo požaduje, aby se prezident postavil více doleva a bojoval s republikánským Kongresem. Druzí volají po kompromisech a spolupráci. Obama mezitím odcestoval na důležitou cestu po Asii.
Demokratická strana amerického prezidenta Baracka Obamy je po jedné z největších volebních porážek v historii Spojených států rozdělená v názoru na to, jak by měl prezident postupovat, aby za dva roky dosáhl znovuzvolení.
Progresivní křídlo na Obamu naléhá, aby zůstal pevný, přesunul svoji politiku více doleva a zahájil důslednou ofenzívu proti republikánům. Jiní demokraté požadují, aby se zbavil svých dosavadních poradců a snažil se o středovou politiku kompromisu ve spolupráci s republikánskou Sněmovnou reprezentantů.
Obama ve svém čtvrtečním proslovu k vládě udržoval smířlivý tón a hájil dosavadní přístup k republikánům. Uvedl přitom, že až se vrátí ze své cesty po Asii, kterou začíná v pátek, sejde se s lídry obou stran.
Komentátoři se nicméně shodují, že hlavnímu rozhodnutí, které určí podobu Obamovy politiky na další dva roky, se nelze vyhnout. Prezident si musí vybrat, zda se pokusí o spolupráci s republikány ve schvalování zákonů v Kogresu, anebo se pouští do otevřeného ideologického konfliktu a svalí vinu na republikánské obstrukce.
Podle analytiků se může prezident ještě pokusit o podobnou strategii jako Bill Clinton v roce 1996, to jest o přesun pozornosti na zahraniční politiku. Ekonomika je ale nyní v mnohem horší kondici než v polovině devadesátých let a nezaměstnanost je téměř dvojnásobná.
Republikáni se nechali slyšet, že budou požadovat úsporná opatření, díky nimž by měli ušetřit minimálně sto miliard dolarů (asi 1,5 procenta celkových výdajů), a nové hlasování, v němž by zamítli Obamovu reformu zdravotnictví.
Změny v těžce vybojovaném zákoně upravující veřejnou zdravotní péči Barack Obama odmítá. Je ale ochoten dočasně prodloužit daňové úlevy pro bohaté, které zavedl jeho předchůdce Gorge W. Bush. Původně měly být zachovány pouze nižší a střední třídy.
Nejperspektivnější je Huckabee
Kdyby se nyní konaly prezidentské volby, porazili by podle průzkumu CNN Baracka Obamu jak republikán Mike Huckabee, tak další ze zkušených favoritů pravice Mitt Romney. Ze tří pravděpodobných kandidátů by Obama přesvědčivě udolal pouze Sarah Palinovou.
Přesto se americký prezident může těšit velké podpoře mezi demokraty. Průzkum odhalil, že třiasedmdesát procent demokratů si přeje, aby Barack Obama kandidoval i pro druhé volební období.
Americká ministryně zahraničí se při návštěvě Nového Zélandu nechala slyšet, že ztráty, které utrpěla Demokratická strana v průběžných volbách, jsou součástí historického volebního vzorce. „Prezidentova strana ztrácí v prvních průběžných volbách křesla. V tomto případě to tedy není nic výjimečného,“ řekla Clintonová doslova.
Podle Dona Baera, který byl hlavním poradcem Billa Clintona během úspěšné kandidatury na druhém funkčním období, má Obama mnohem větší šanci dosáhnout stejného úspěchu, musí být ale konstruktivní a přesunout se do politického středu.
Clinton s republikány bojoval ohledně některých reforem, ale dokázal se s nimi dohodnout na podobě rozpočtu. „Jedno z největších rizik je to, že si Američané pomyslí, že Obama je natolik ochromený stranickými bitvami, že nedokáže dělat správně práci, pro kterou byl zvolen. Řeknou: ,Omlouváme se, ale svoji šanci jste promarnil. Musíme se pohnout kupředu,'“ doložil Baer.
Asijská cesta
Obama nyní opouští na devět dní povolební atmosféru Spojených států. Navštíví Indii, Indonésii, Jižní Koreu a Japonsko. Podle komentátorů je cesta po Asii symbolickým pokusem o posílení geopolitického vlivu USA v oblasti, motivovaným zejména snahou o získání nových trhů pro vývoz amerického zboží. Ten by mohl přispět k obnovení ekonomiky a vytváření nových pracovních míst, což jsou dnes nejdůležitější oblasti zájmu amerických voličů.
Prezident se ostatně záměry ani netají. „Hlavním důvodem (cesty do Indie) je vzít několik amerických společností a otevřít místní trhy, abychom mohli prodávat v Asii, nejrychleji rostoucím ekonomikám na světě, a vytvořit si pracovní místa doma ve Spojených státech,“ řekl ve čtvrtek přímo.
V Indii, jež bude Obamovou první destinací, se mezitím šíří fámy ohledně přemrštěné ochrany amerického prezidenta. Některá indická média uvádějí, že Obamu bude na jeho cestách doprovázet flotila čtyřiatřiceti amerických válečných lodí, včetně jedné letadlové.
Přestože se zaměstnanci Pentagonu o detailech prezidentovy ochranky zásadně nevyjadřují, v tomto případě udělali výjimku a zprávy dementovali. „Pro tentokrát to udělám a dovolím si odmítnout absolutně absurdní tvrzení, že nějakým způsobem pošleme do Bombaje deset procent našeho námořnictva,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí Pentagonu Geoff Morrel.
Příjezd prezidenta Obamy si ale i tak vyžádal jistá kuriózní opatření. Magistrát v Bombaji například nakázal otrhání všech kokosových ořechů z palem u Ghándího muzea, které Obama navštíví.
„Některé kokosy ze stromů padaly, tak jsme požádali městské úředníky, aby je dali odstranit,“ potvrdil jeden ze zaměstnanců muzea agentuře AFP.
Další informace:
The Guardian Americans waits to see what will be Obama's next move
AFP Clinton sees 'historical pattern' in election losses
AFP Obama leaves election wreckage for Asia
AFP No, Pentagon says, Obama will not be guarded by 34 ships