Odbory nestojí o podporu KSČM. Podle politologů dělají chybu

Jana Ridvanova

KSČM prohlásila, že podpoří veškeré protestní akce odborů proti vládním reformám. Mluvčí ČMKOS Jana Kašpárková jejich podporu označila za politické příživnictví. Podle politologů to není rozumné.

Komunistická strana Čech a Moravy bude podporovat veškeré protestní akce odborů proti postupu vlády v sociální oblasti. Vláda podle KSČM systematicky snižuje cenu práce občanů i jejich životní úroveň. „Nečasovy ,deformy' jsou namířené proti lidem," řekla na dnešní tiskové konferenci strany její poslankyně a kandidátka do pražského zastupitelstva Marta Semelová.

Návrhy kabinetu premiéra Petra Nečase jsou podle komunistů asociální a vláda jen přenáší ekonomické zatížení na občany. „Je nepřijatelné, aby dluhy [ministra financí Miroslava] Kalouska platili občané, kteří dnešní dluhy nezavinili," uvedla Semelová.

KSČM také tvrdí, že snížením odvodů zaměstnavatelů na zdravotní a sociální pojištění včetně zrušení srážek ze mzdy na politiku zaměstnanosti vznikne schodek kolem šestatřicet miliard korun ročně. Zaměstnavatelé přitom o tyto peníze platy zaměstnancům nezvýší, těm se naopak zvýší životní náklady v důsledku zvýšení daně z přidané hodnoty, argumentuje KSČM.

Za řešení nabízejí komunisté například progresivní zdanění lidí s vysokými výdělky, zrušení stropů na odvody pojistného na zdravotní a sociální pojištění a naopak zavedení stropů na financování volebních kampaní. Navrhují také odmítnout účast v zahraničních vojenských misích, které podle nich stály jen loni tři miliardy korun. Chtějí také rušit přebytečné státní instituce. Jako příklad uvedla Semelová Ústav pro studium totalitních režimů.

Postup Nečasovy koaliční vlády zkritizoval i kandidát KSČM do Senátu v Praze deset Lubomír Lédl. Evropské levicové strany podle něj vidí hlavní problém v tom, že krize je zužována pouze na krizi veřejných výdajů místo toho, aby se poukázalo na to, že jde o krizi příjmů veřejných rozpočtů.

Nicméně odbory z podpory KSČM nejsou nadšené. Tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová Deníku Referendu řekla v reakci na projevenou podporu KSČM, že jsou to političtí příživníci.

Kašpárková uvedla příklady, kdy se k demonstracím ČMKOS přidali extrémisté a na poslední demonstraci se prý s transparentem objevila i paní Bobošíková. „Odbory jednají se všemi politickými stranami. Všem jsme přednesly náš program, jen Věci Veřejné se s námi odmítly sejít," říká Kašparová.

Podle politologa Vladimíra Proroka je takovýto přístup odborů sporný. „Odbory si musí uvědomit, čí zájmy zastupují a jaký je hodnotový rámec lidí, které hájí a jaký je hodnotový rámec pravicových stran. Tyto strany zastupují zájmy kapitálu. Hájí tedy pravicové zájmy zaměstnavatelů. Zájmy odborářů hájí levice," uvedl politolog pro Deník Referendum.

Rovněž politolog Jiří Pehe se domnívá, že takový postoj není rozumný. „Ze strany odborů je to čistě taktická záležitost, obávají se, že mediálně by se to převrátilo v démonizaci odborů. Je to bohužel součást celkového kontextu tady,“ myslí si Jiří Pehe.

„Obecně komunisté jako každá levicová strana mají legitimní obavy o sociální situaci a odbory by se od tohoto neměly distancovat. Mohou se přece distancovat od jejich minulosti a přitom s nimi spolupracovat v sociálních otázkách. Ostatně kdyby KSČM nepodpořila zákoník práce, Paroubek by ho nikdy neprosadil,“ uvedl pro Deník referendum Jiří Pehe.

  Diskuse (37 příspěvků)
  Jan Kopecký, sociolog
  October 8, 2010 v 17.54
  další vítězství hlouposti?
  Pokud prohlášení Jany Kašparové skutečně reprezentuje názory odborářů, je to výrazem katastrofální úrovně jejich občanského vědomí. Měla snad ČMKOS něco proti tomu, když komunisté pomáhali zvolit Václava Klause presidentem?
  Navíc to opticky velice nepěkně rezonuje s arogantními postoji senátora Sefziga nebo ministra Drobila, na které se zde v DR v těchto dnech upozorňuje. To svědčí o tom, že antikomunistická hysterie po 20 letech spolehlivě funguje. Klaus z toho musí mít upřímnou radost!
  V
  Milan Valach
  October 8, 2010 v 18.18
  rozpustit
  Pokud to KSČM myslí se zájmy prostých lidí čestně, tak se sama rozpustí. Přítomnost KSČM je schopna zdiskreditovat jakoukoliv protikapitalistickou aktivitu. Minulost, s níž se dosud přesvědčivě nerozešla, ji vždy dostihne. Mnoho lidí si stále pamatuje, jaké to bylo za minulého režimu, ostatním to rády připomínají média.
  Ve skutečnosti je existence KSČM pro pravici neocenitelná. Kdyby ji nebylo, musela by si ji pravice sama založit.
  Jen s její pomocí lze tak lehce zdiskreditovat jakoukoliv kritiku kapitalismu.
  V
  Milan Valach
  October 8, 2010 v 18.20
  P.S.
  Mimochodem, Marta Semelová je známou představitelkou ortodoxního křídla KŠCM. Dodnes oceňuje odkaz vrcholových představitelů bolševické diktatury, jako byl K. Gottwald.
  Jan Kopecký, sociolog
  October 8, 2010 v 20.14
  exorcismus?
  Inu, patrně každý nezdar bude snazší dát za vinu komunistům, než se namáhat s hledáním skutečných příčin. Proti gustu žádný dišputát.
  FK
  František Kostlán
  October 8, 2010 v 23.36
  Chtěl bych touto cestou paní Kašparové poděkovat. Jinou odpověď rozumný člověk ani dát nemůže. A to minimálně do doby, kdy se komunistická strana transformuje na demokratickou a levicovou stranu. Zatím je to jen pohrobek KSČ, jak mnohokrát prokázala. S levicovostí a s demokratičností nemá komunistická politika mnoho společného.
  A páni politologové v článku zmínění by si měli srovnat v hlavě, jestli jsou ideologové, nebo vědci. Jejich reakce není vědecká, ale čistě ideologická. Jejich zdejší extempore nemá s politologií společného naprosto nic.
  Bohumír Molnár, podnikatel
  October 9, 2010 v 1.17
  Pane Kostláne,
  Vaše reakce mne zaujala. Nejste jediný, kdo takto v diskuzích reaguje. Jste však ten, který to má asi v hlavě srovnané. Takže se dovoluji zeptat, proč si myslíte, že je odpověď paní Kašparové rozumná. Co jí odlišuje od odpovědi nerozumné? Jaké je kriterium rozumnosti?

  A stejně mne zajímá, podle čeho odlišujete vědce od ideologů a proč soudíte, že citované výroky autorů nejsou politologické, ale ideologické. Asi by v této souvislosti bylo dobré vědět, z jakého úhlu pohledu to vlastně hodnotíte. Jste politolog, ideolog či máte jinou odbornost?

  Jsem možná příliš zvídavý, ale jistě mi odpovíte
  Jan Kopecký, sociolog
  October 9, 2010 v 6.53
  na odpovědi Františka Kostlána
  jsem také upřímně zvědavý.
  Není představa neideologické vědy (zde: politologie) poněkud naivní? Není to naprosto "nevědecké" chápání ideologie? Přes své vážné výhrady ke způsobu myšlení Jiřího Pehe se nedomnívám, že by on sám sebe považoval za nositele neideologické "pravdy".
  V
  Milan Valach
  October 9, 2010 v 8.0
  Zločin
  Je to horší než zločin. Je to chyba!
  Když politolog, který hlásá teorii hodného kapitalismu, doporučuje odborům spojenectví s KSČM, rozhodným odpůrcem kapitalismu, stojí to za zamyšlení. Nechce náhodou manipulovat potenciální odpor tak, aby se stal pro většinu veřejnosti nepřijatelným, a tím zachránit kapitalismus?
  KSČM je minulost, kapitalismu přítomnost, skutečná levice je budoucnost, ale jako taková se musí teprve zrodit.
  Vratislav Dostál, novinář
  October 9, 2010 v 8.37
  Politologové: vědci či ideologové?
  Onehdá jsem si dopisoval s jedním sociologem a filosofem. Protože jsem byl studentem politologie na FSS MU v Brně, dotkli jsme se právě i povahy politologie jako vědy, její údajné neutrality, objektivity, případně ideologičnosti.

  I já mám totiž za to - narozdíl od mnohých politologů - že je představa politologie jako neideologické vědy neudržitelná. Tu cituji, co mi k tomu onen pán napsal:

  "Že věda nehodnotí je opravdu vypelichaná kožešina, už moc nezahřejvá. Každý pojem je hodnocení, protože ustavuje priority, každy popis je předpis, protože vybíra, každa analýza je sociální hnutí, protože jinak se nic pochopit nedá. Nedávno nějakej kardinál v Itálii řekl památnou větu - hodnoty nejsou politické, jsou nade všim, jsou neutrálni!!!"

  Podle mého soudu přesné.
  MN
  Miroslav Novák
  October 9, 2010 v 8.39
  Pro pana Kostlána
  "Jinou odpověď rozumný člověk ani dát nemůže."
  Nezní to náhodou trochu demagogicky?
  + Další komentáře