Nobelovu cenu míru získal čínský disident Liou Siao-po

Petr Jedlička

Norský nobelovský výbor se pro rok 2010 rozhodl ocenit předního čínského disidenta, spoluautora Charty 2008. Podle komentátorů ovlivnil výběr i fakt, že Liou Siao-po byl v roce 2009 odsouzen v politicky motivovaném procesu k jedenácti letům vězení.

K očekávanému, leč přesto důležitému rozhodnutí dospěl tento rok pětičlenný norský výbor, který vybírá držitele Nobelovy ceny míru. Pro rok 2010 se laureátem stal čínský literární kritik, historik a od konce osmdesátých let disident Liou Siao-po.

V masmédiích se jméno Liou Siao-poa začalo objevovat v roce 1989, v souvislosti s protestním hnutím, které vyvrcholilo nasazením armády proti demonstrantům na náměstí Tchien-an-men. Po něm byl Liou také poprvé uvězněn. Po návratu z vězení začal do zahraničních médií posílat články kritické k čínskému režimu, které si rychle získaly popularitu. Stal se spoluzakladatelem Nezávislého centra čínského PEN klubu, jehož je čestným prezidentem.

×
Diskuse
SH
October 17, 2010 v 9.43
Odpor vůči mocným.
Kolik odpůrců moci obdrželo za celých těch sto a deset let NC za mír z Jižní Ameriky v dobách jejich vojenských diktatur, či z Afriky v dobách genocid?!!
Takže výběr je neustále jednorozměrný.
October 17, 2010 v 11.01
Snad ano, ale spíš v tom smyslu, že jí dostávají jen hodně známí lidé a dlouho činní lidé. Disidenti z Afriky (s výjimkou JAR) a z Jižní Ameriky takovou příležitost většinou nedostali.
JG
October 17, 2010 v 11.58
Za odpor vůči pravicovým jihoamerickým diktaturám dostali Nobelovku Adolfo Perez Esquivel (tuším 1979) a Rigoberta Menchúová (1992). U mnohých disidentů třetího světa myslím hraje roli i důvodné podezření, že by v případě nástupu k moci zatočili se svými protivníky neméně brutálně - zatímco Liou stále zdůrazňuje legální metody prosazování svých názorů.