Liou Siao-po odsouzen

Saša Uhlová

Čínský disident byl dnes odsouzen k jedenácti letům vězení za "podněcování k rozvracení státní moci".

Přední čínský disident Liou Siao-po byl dnes v Pekingu odsouzen k jedenácti letům vězení za "podněcování k rozvracení státní moci". Prokuratura Lioua vinila z toho, že se zveřejněním kritiky vládnoucí komunistické strany a spoluautorstvím Charty 08, která žádá svobodu vyjadřování a dodržování lidských práv, dopustil rozvracení státu.

Disident před soudem přiznal, že patří k iniciátorům manifestu. Dodal ale, že tím neporušil žádné zákony. Podle jeho švagra a obhájce v jedné osobě Liou usiluje jen o svobodu slova, ne o svržení komunistického režimu.

Proti zatčení a souzení Lioua protestovala místní opozice i řada demokratických států a mezinárodních organizací, které se zabývají ochranou lidských práv. Čína ale důrazně tyto snahy odmítla a označila je za vměšování se do vnitřních záležitostí země.

Liouovi bude příští pondělí padesát čtyři let. Je spisovatelem, čestným předsedou nezávislého čínského PEN-klubu a univerzitním profesorem. V minulosti byl již dvacet měsíců vězněn po potlačení demokratického hnutí na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Za Chartu 08 byl zatčen loni, když se organizátorům podařilo získat několik set podpisů a chtěli dokument zveřejnit. Žádný jiný signatář zatčen nebyl.

  Prosíme, podpořte naši práci

  Společně jsme přispěli ke konci éry Andreje Babiše. Nikdy by to nebylo možné bez vás. Naše práce ale není u konce. Denně budeme dohlížet na to, aby se slibované změny opravdu staly.

  Vaše podpora určuje naši sílu.

  Spolu #jsmeDR.

  Diskuse
  OL
  December 25, 2009 v 15.10
  Stejně jako ostatní české deníky píšete, že Liou se "před soudem přiznal" k sepsání Charty 08. Sloveso "přiznal" konotuje předchozí utajování a přiznání jakési viny. Liou se však k Chartě od počátku otevřeně hlásil a její sepsání evidentně není žádné provinění.
  December 25, 2009 v 21.17
  Olgo, děkuji za zpětnou vazbu. Nedopatření je to o to ostudnější, že sama jsem velmi háklivá na takováto podprahová sdělení. Například to, že se někdo "přiznává" k romské národnosti nebo že někdo někoho napadl z "rasových" důvodů. Příště si dám pozor.