Číňané Třem králům Havlovi, Malému a Landovskému neotevřeli

Lucie Paseková

Na dnešní svátek Tří králů se vydali tři chartisté k čínskému velvyslanectví vyjádřit protest proti uvěznění čínského disidenta Liou Siao-poa.

Bývalý prezident Václav Havel s biskupem Václavem Malým a hercem Pavlem Landovským se vydali dnes v 11 hodin dopoledne apelovat na čínské velvyslanectví  za propuštění čínského disidenta Liou Siao-poa, který byl v prosinci odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. 

Velvyslanectví třem bývalým českým disidentům ale neotevřelo dveře a nikdo s nimi ani nekomunikoval. Proto petici vhodili do schránky před budovou velvyslanectví. Podporu čínskému disidentovi vyjádřilo přes padesát signatářů a příznivců Charty 77. Připojili se tak k otevřenému dopisu, který na konci loňského roku poslal čínské vládě Český helsinský výbor.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Také biskup Václav Malý předvídal, že je na čínském velvyslanectví zřejmě nepřijmou. Přesto je takový projev nesouhlasu podle něj důležitý. „Nejedná se o politický kalkul, ale o morální solidaritu, čím větší nevoli čínská vláda zaznamená, tím se zvyšuje možnost, že se k vězni budou chovat lépe.“

Novinky.cz citují Čchen Ťien-ťüna, tiskového mluvčího čínské ambasády, který se akci dodatečně vyjádřil: „Čína je suverenním a právním státem a její justiční úřady řeší případy podle zákonů. Jak vyřeší případ Liou Sia-paa je plně vnitřní, justiční záležitostí Číny. Cizí stát nemá právo vměšovat se do jejích vnitřních záležitostí a má respektovat právní suverenitu Číny. Taky Čína respektuje právní suverenitu ostatních států.“

Na otázku, zda čínská ambasáda nemohla zohlednit skutečnost, že minidelegaci vedl exprezident ČR, což má nesporně jistou váhu, odpověděl: „Bez komentáře.“

Disident Liou Siao-po je spoluautorem Charty 08, která je inspirovaná Chartou 77 československých disidentů. Verdikt čínského soudu už odsoudila EU, hluboké znepokojení vyjádřila i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

K otevřenému dopisu vládě ČLR se připojilo přes padesát signatářů a příznivců Charty 77, kromě Havla například i Pavel Rychetský, Petr Pithart, Věra Roubalová, Jiří Gruntorád, Václav Trojan, Libuše Šilhánová či Petr Uhl.

Další informace:

Lidovky.cz Havel půjde na čínské velvyslanectví podpořit vězněného disidenta

    Diskuse
    Velvyslanectví ČLR v Praze se k Václavu Havlovi zachovalo stejně jako vždy, když mu někdo chce oficiálně sdělit svůj názor. Tentokrát se ale jednalo o bývalého prezidenta a tím došlo k hrubému porušení diplomatického protokolu a znevážení autority funkce českého prezidenta jako takové. Pokud má Česká republika zachovat důstojnost svých ústavních činitelů a rovnoprávné postavení vůči ČLR, bylo by na místě, aby stávající český prezident zaujal jasné stanovisko. Není nejmenší důvod, proč by si nepozval na kobereček paní velvyslankyni a neřekl jí, že návštěvy se mají přijímat, i když jim chceme říci, že s jejich názorem nesouhlasíme. Ostatně právě Číňané kdysi dovedli k dokonalosti umění zdvořile, leč nekompromisně odmítat návrhy protistrany.