Největší poslanecký klub měl ČEZ, říká organizace Greenpeace
Anna VoňavkováZatímco v úterý zasedala valná hromada společnosti ČEZ, organizace Greenpeace zveřejnila dokument, který shrnuje hlavní případy, kdy firma ovlivňovala českou i evropskou politiku. Podle ředitele organizace Jiřího Tuttera měla doposud největší poslanecký klub.
Mezinárodní organizace Greenpeace v úterý představila novinářům souhrnný materiál, ve kterém poukazuje na nejviditelnější případy provázání energetického gigantu ČEZ s českými politiky v minulém vládním období. Dokument odhaluje vazby podniku na většinu politických stran zastoupených v českém parlamentu i způsob, jakým firma obchází zákony. Přímo na valné hromadě pak zástupci Greenpeace předali představenstvu ČEZu petici „Nechceme šrot v Prunéřově“, již podepsalo téměř tři a půl tisíce lidí z Chomutova a přilehlých obcí.
Souhrnný materiál dle Greenpeace umožňuje pochopit, díky čemu byla společnost při prosazování svých zájmů úspěšná. „Ekonomický úspěch ČEZu totiž dosud stojí především na ekologickém dumpingu — ČEZ skvěle vydělává na vývozu špinavé elektřiny z uhelných a jaderných elektráren, zatímco vzniklé škody na zdraví a životním prostředí nesou místní lidé a stát. Snahou ČEZu je tudíž zabránit zpoplatnění těchto ekologických škod a čeští politici (zejména v tom vynikají představitelé ODS, ČSSD a KSČM) hájí tyto špinavé zájmy, jak při projednávání evropské legislativy v Bruselu, kde ČEZ aktivně lobbuje a podkopává evropské klimatické cíle i unijní legislativu o průmyslovém znečištění, tak i v Praze,“ píše se v průvodní zprávě.
„Žádný jiný český podnik se nemůže pochlubit tím, že by se na jeho povel stavělo do pozoru tolik poslanců vládních i opozičních stran. Bez nadsázky se dá říct, že v minulé sněmovně měl ČEZ největší poslanecký klub, jenž šel napříč politickými stranami. Pak ovšem nemůže být divu, že prokázané kontakty čelných politiků s vedením společnosti či zbohatnutí úředníků zastupujících stát v dozorčí radě ČEZu dosud nikomu nepoškodily politickou kariéru,“ doplnil Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace ČR.
Mezi nejvýznamnější projekty, které se ČEZu podařilo prosadit díky politickým vazbám, zařadili experti Greenpeace schválení Národního alokačního plánu českých emisí oxidu uhličitého, čímž podle nich firma vydělala miliardy korun. Navíc získala dalších téměř sedmdesát miliard korun, když jí ve formě přílepku poslanci a senátoři schválili dar emisních povolenek až do roku 2020. Dalším podobným úspěchem je podle známé ekologické organizace schválení modernizace elektrárny Prunéřov ministerstvem životního prostředí.
„Greenpeace ve spolupráci s Ekologickým právním servisem již od roku 2008 upozorňují na to, že projekt předložený ČEZem nesplňuje zákonné požadavky a v případě realizace bude znamenat navíc miliony tun spáleného uhlí a emisí skleníkových plynů. Projekt ČEZu přesto dostal zelenou, a to ihned poté, kdy byla na post ministryně životního prostředí instalována bývalá mluvčí hnědouhelných elektráren ČEZ Rut Bízková,“ upozorňuje organizace.
„Vznikající vláda se zaklíná bojem proti korupci a klientelismu. Je to dobře, ale sluší se začít u sebe. Trojkoalice by proto měla jasně deklarovat, že další čtyři roky už nebude ČEZ řídit vládu, ale vláda začne řídit ČEZ. Budoucí ministři by měli popsat, jak chtějí nezdravý vliv firmy na rozhodování úřadů i politiku omezit. Bez výměny současného managementu to ale nejspíš nepůjde," konstatoval vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.
Další informace:
Greenpeace Publikace ČEZ — Falešný hráč evropského významu
Greenpeace Expertní zpráva DNV potvrdila hlavní námitky proti polovičaté „rekonstrukci“ Prunéřova
Greenpeace Senátoři vzali peníze rodinám, dali je ČEZ
Greenpeace Národní alokační podfuk