Státní zastupitelství v Olomouci zastavilo stíhání zbylých kontrolorů společnosti ČEZ, jež měli vydírat desítky odběratelů elektrické energie. Obvinění z nezákonného jednání bylo vzneseno po razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v listopadu 2008.
Státní zastupitelství v Olomouci zastavilo stíhání zbývajících třinácti osob z kontroverzního útvaru kontrolorů společnosti ČEZ. Zaměstnancům energetické společnosti hrozila obžaloba z útisku kvůli jejich postupu proti černým odběratelům. Návrh na žalobu byl původně podán v případě 26 kontrolorů, stíhání části z nich však bylo před dvěma měsíci zastaveno.
O rozhodnutí informoval server iDnes, kterému mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták řekl, že policisté jsou krokem státního zástupce překvapeni, ale nebudou ho komentovat. ÚOOZ kontrolory vinil z vydírání odběratelů elektřiny.
Podle vedoucího energetické kampaně Greenpeace Jana Rovenského není rozhodnutí státního zastupitelství žádným překvapením. „Jde jen o další díl do mozaiky, ze které plyne, že České republice vládne ČEZ. Poté, co jim prošla nominace jejich člověka na post ministryně životního prostředí, se již není moc čemu divit,“ řekl Jan Rovenský Deníku Referendum.
Hromadné trestní oznámení kvůli postupu kontrolorů v minulosti podalo sdružení PPP — právní poradenství a pomoc. Právník Jan Rytíř, který stojí v jeho čele, ČTK řekl, že proti rozhodnutí žalobců podal stížnost. „Toto je klasická známka úrovně justice v České republice," řekl. Stížnost právník podal i proti zastavení stíhání předchozí skupiny kontrolorů. O té podle něj zatím rozhodnuto nebylo.
Podle Greenpeace by jedinou možností, jak dosáhnout nezávislého rozhodnutí, bylo, kdyby se případ dostal před soud. „Myslím, že ČEZ doposud nemá páky na to ovlivňovat jejich rozhodnutí, na rozdíl od státního zastupitelství, které spadá pod Ministerstvo spravedlnosti, a tedy vládu České republiky,“ řekl Jan Rovenský.
ÚOOZ po listopadové razii z roku 2008 v ČEZ měření původně obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti a jejího útvaru pro odhalování netechnických ztrát. Podle detektivů bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů, nutili je k zaplacení vysokých částek za údajné neoprávněné odběry a hrozili jim trvalým odpojením od sítě. Většiny případů se měli dopustit v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách.
Návrh na obžalobu kvůli vydírání nakonec detektivové podali u 26 lidí. Krajské státní zastupitelství v Olomouci ale stíhání části z nich zastavilo a kauzu postoupilo okresním žalobcům. Ti ji pak zastavili 28. dubna.