Cesta z krize podle tripartity: Temelín, Prunéřov, jezy na Labi
Vratislav DostálČtvrteční jednání tripartity přineslo shodu na třinácti protikrizových opatřeních. Mezi nimi je i dostavba Temelína nebo vybudování paralelní dráhy na ruzyňském letišti. „Umetají cestu ČEZu," říká na to Ekologický právní servis.
Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů na dnešním zasedání Rady sociální a hospodářské dohody projednali plnění krátkodobých opatření pro východiska z krize a dospěli ke shodě na třinácti bodech, které mají pomoci vyvést českou ekonomiku z hospodářské krize. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda vlády Jan Fischer. Premiér zdůraznil, že je spokojený s udržením sociálního dialogu a s kompromisním výsledkem dnešních jednání.
Tripartita se původně počátkem února letošního roku dohodla na osmatřiceti opatřeních, jež se dočkala zdrcující kritiky od představitelů českých ekologických organizací. Dle mínění ekologů jde o plány kontroverzní, neúčinné a neekologické, které Českou republiku vracejí do padesátých let minulého století.
Na dnešním jednání pak tripartita přiřadila vybraným třinácti bodům nejvyšší prioritu. Jedná se například o dostavbu jaderné elektrárny Temelín, rekonstrukci elektrárny Prunéřov II, stavbu paralelní dráhy na ruzyňském letišti, stavbu jezů na Labi či audity výdajů státního rozpočtu.
Podle slov českého premiéra by tato opatření měla vést k posílení podnikatelského prostředí, zvýšení úrovně a efektivnosti státní služby, zabránění odtoku veřejných peněz či dobudování dopravní a průmyslové infrastruktury.
Podle ekologů se naopak vláda, zaměstnavatelé a odboráři shodli na podpoře těch projektů, za kterými obvykle stojí betonářská nebo uhlobaronská lobby a energetický kolos ČEZ.
Jan Rovenský se podivuje nad okolností, že tripartita — jež původně vznikla jako orgán pečující o sociální smír a vztahy zaměstnavatelů a zaměstnanců — jedná o krocích, jako je dostavba jaderné elektrárny Temelín nebo modernizace Prunéřova. „Tripartita tu rozhoduje za vládu, která pak tyto výstupy z jednání pouze implementuje do své agendy,“ říká za Greenpeace.
„Nechápu, že tato vláda — jež koneckonců nemá politický mandát vzešlý z volebních výsledků — přistupuje na tato jednání v bodech mimo rámec sociálního smíru. Dostává se tak do vleku velkého byznysu,“ dodává Jan Rovenský v rozhovoru pro Deník Referendum.
„Dnešní jednání tripartity je dalším z řady těch, jež mají vést k pozitivnímu stanovisku modernizace Prunéřova podle přání ČEZu," myslí si Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu.
Z toho důvodu se na kritice a postojích Ekologického právního servisu, které artikuloval v posledních týdnech a měsících, nic nemění. „Nová ministryně všemi svými dosavadními kroky umetá cestu ČEZu a jednání dnešní tripartity to pouze potvrdilo,“ uzavírá Nezhyba.
Další informace:
vlada.cz Tripartita se shodla na 13 bodech