Pozor na Bártu!
Petr Pazdera PayneDo druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 2 postoupil vedle obhajujícího senátora Marka Hilšera také Miroslav Bárta. Jako málokdo je tento známý egyptolog ztělesněním politického oportunismu a odborné nedůvěryhodnosti.
Sloganem Bártovy kampaně na billboardech je „egyptolog Bárta“. Konkrétní cíle a program egyptologa však nejsou známy, snad kromě toho, že ve svých videích opakovaně hovoří o teorii sedmi zákonů zániku civilizace. Jisté je, že Miroslav Bárta, kandidát-finalista na senátora, se ukazuje být znamenitým oportunistou.
Bárta a Babiš a další
Důležitou etapou Bártova veřejného působení je dlouhodobá spolupráce s oligarchou Babišem. Ještě v roce 2018 byl tváří stranického institutu hnutí ANO Andreje Babiše.
S Andrejem Babišem začal Miroslav Bárta spolupracovat už v roce 2014. Pro českou egyptologii bylo zřejmě výhodné spojit vědecké renomé se stranickým institutem ANO, kde měl možnost zasednout ve správní radě třeba s Adrianou Krnáčovou nebo Jaroslavem Faltýnkem.
Ještě v polovině roku 2017 Bárta Babiše vykresluje jako úspěšného muže. Ve stejné době plynou Bártovu egyptologickému ústavu přímé dotace ve výši dvacet milionů ročně mimo rozpočet univerzity a grantové agentury.
Jenže o půl roku později se už naplno rozbíhají občanské protesty proti Babišovu střetu zájmů, estébácké minulosti, zneužívání médií k politickému boji a finanční správy k boji s byznysovou konkurencí a pro Miroslava Bártu nastává čas přesedlat na jiného politického koně. Odchází z Babišova think-tanku a směřuje ke koalici lidovců a hnutí Starostové a nezávislí, jíž paralelně s Babišem radí v otázkách školství a vzdělávání. Miroslav Bárta je v magistrátních kruzích STAN a TOP 09 oblíben.
Bárta a Čína
Bártovým kolegou byl historik a nechvalně proslulý bývalý prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář. V roce 2019 se přišlo na to, že Kovář systematicky podváděl ve svých vědeckých pracích a byl usvědčen z plagiátorství.
Egyptolog Bárta s historikem Kovářem dlouhodobě spolupracuje. Vydali spolu několik knih. Knihu z roku 2017, v níž má Kovář jednu kapitolu figurující v plagiátorské kauze, editovali společně.
Rektor Tomáš Zima po nuceném odchodu Kováře na začátku roku 2019 jmenoval na jeho místo prorektorem pro vnější vztahy právě Bártu. V době svého působení v pozici prorektora pro zahraniční vztahy na Karlově univerzitě se staral o to, aby se studentům sinologie předkládaly ty „správné informace“ o Číně.
Zima podepsal kontroverzní sponzorské smlouvy s Kellnerovou firmou Home Credit, podle nichž se úvěrová firma stala hlavním partnerem Univerzity. To však akademická obec nakonec rázně odmítla s poukazem na ohrožení nezávislosti univerzity a od smluv se odstoupilo. Později se také ukázalo, že na univerzitě bylo za Zimovy asistence zřízeno takzvané Česko-čínské centrum UK, jehož akce sponzorovala Čínská ambasáda.
S plagiátorem Martinem Kovářem Miroslav Bárta stále vydává knihy. Provozuje s ním také podcast Nový svět, ve kterém vystupuje i Michal Půr. I ten se zapojil do zakázky vylepšování obrazu komunistické Číny, PPF a Home Credit v době prezidentování Miloše Zemana. Zakázka zahrnovala i útoky na politiky a zastrašování názorových oponentů.
Bárta a Rusko
Také Bártův vztah k Rusku vykazuje hodně nebezpečné rysy. V rozhovoru pro Aktuálně.cz v červenci roku 2015, tedy rok po anexi Krymu a sedm let po ruské invazi do Gruzie, pronesl toto: „Nehledě na to, co se děje i s přispěním Ruska na Ukrajině a jak tragickým obdobím prochází tato země…, tak z dlouhodobého hlediska považuji Rusko za našeho partnera. Dokazují to i evropské dějiny za posledních dvě stě let.“
Jak to pan Bárta myslel? Když odečteme dvě stě let, vyjde nám rok 1815. V té době je carské Rusko součástí Svaté aliance, jejímž cílem je zabránit šíření myšlenek francouzské revoluce a zakonzervování monarchismu v Evropě. Ve stejném „partnerském“ duchu následují masakry povstání za svobodu a nezávislost v letech 1848—1849 v Maďarsku a v letech 1863—1864 v Polsku, zhruba o padesát let později bolševická revoluce, řízené hladomory a likvidace elit neruských národů SSSR.
Pak ještě pakt Ribbentrop-Molotov, podíl na rozpoutání druhé světové války a instalování komunistických režimů ve východní Evropě s občasnými okupacemi a „dočasným“ pobytem sovětských vojsk na jejich území.
Dodejme ještě, že Bárta je signatářem takzvané petice proti cenzuře vydané Společností pro obranu svobody projevu (SOSP) společně s lidmi jako Jiří Ovčáček nebo senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Ministerstvo vnitra přitom konstatuje, že SOSP se podílí na šíření dezinformací a má konspirační uvažování. Je zřejmé, že pan Bárta je schopen čehokoliv.
Doufám, že můj skorojmenovec zvítězí.
Jen žasnu kde se ti lidé s tak selektivní pamětí berou. Myslím, že důsledné zmapování událostí vedoucí k reformnímu hnutí vrcholící rokem 1968 bylo zásadním zanedbáním naší posametové doby.