Ceny potravin v našem oligopolním prostředí poklesnou výrazně jen stěží
Karel MachovecVysoké ceny potravin svádějí ukázat si na jednoznačného viníka. Ačkoli je důvodů drahoty celá řada, hlavní problém spočívá v oligopolizaci výrazné části trhu a nedostatečné konkurenci na všech úrovních výrobní vertikály.
Ve zprávách jsme se dozvěděli, že mírně poklesla inflace, stejně jako ceny potravin. Česká republika zápasí s jednou z nejvyšších inflací v celé Evropě již dlouho a její aktuální téměř desetiprocentní výše, nad níž nyní jásají provládní média, různí poradci a bankovní analytici, rozhodně není důvodem k oslavě. Nechme však protentokrát inflaci stranou a soustřeďme se na ceny potravin, jež jsou ale podobný případ.
Potraviny a jejich ceny jsou v České republice citlivým tématem. Je to dáno jak určitou kulturní tradicí, tak také tím, že jejich podíl ve spotřebním koši je poměrně vysoký. V některých sociálně citlivých skupinách je navíc násobně vyšší. Jinými slovy, chudší vydávají za potraviny téměř veškeré své příjmy, které jim zbudou po zaplacení bydlení a energií, a přesto jim mnohdy ani to nestačí na důstojný život.
V důsledku vysokých cen potravin dochází k hlasité polemice o tom, který článek v řetězci zemědělec — zpracovatel — obchodník si pro sebe „utrhl“ nejvíc. S tím samozřejmě souvisí i otázka, zda je v České republice možné produkovat dostatečné množství kvalitních a cenově dostupných potravin.
Kdo za to může?
Nedávno publikovaný kontrolní nález Úřadu pro hospodářskou soutěž v podstatě konstatoval, že ve vertikálním řetězci přenesli všichni aktéři zvýšené náklady víceméně rovnoměrně a nepotvrdila se tak teze, že za vše můžou obchodníci.
Jiné analýzy však zároveň ukazují, že ve většině případů šlo především o testování toho, co trh a spotřebitel ještě „unese“, a jako jednu z významných příčin inflačních tlaků odhalují růst firemních marží v převážně oligopolním prostředí.
Leccos nám o situaci na trhu s potravinami prozradí srovnání cenové úrovně s našimi sousedy. Porovnáním kontrolních nákupů se ukazuje, že čeští spotřebitelé jsou sice o chlup v lepší situaci než slovenští, ale v porovnání cenami v Německu, Rakousku a především druhdy vysmívaném Polsku výrazně zaostáváme. Potvrzuje to také růst karetních plateb za potraviny a obecně věci denní potřeby v zahraničí, jež podle zprávy České spořitelny vykazuje až osminásobný nárůst objemu.