Europarlament nalakoval jádro a plyn nazeleno. Odpůrci koncepce podají žalobu
Adam Rektor-PolánekHlasování Evropského parlamentu ukotvilo jádro a fosilní plyn coby „přechodně udržitelné“ zdroje energie. Ekologové i některé státy hovoří o zradě klimatických ambicí i energetické bezpečnosti — a rozhodnutí napadnou u Soudního dvora EU.
Evropský parlament ve středu podpořil plán Komise zařadit jádro a fosilní plyn na seznam udržitelných zdrojů. Takzvaná taxonomie má definovat finanční parametry evropské energetické transformace, neboť určí, jaké projekty dosáhnou na podporu investorů.
Odmítnout dosavadní koncepci chtělo 278 europoslanců, proti jich bylo 328. K odstranění jádra a plynu z taxonomie bylo potřeba 353 členů parlamentu, vetu tedy chybělo pětasedmdesát hlasů. Třiatřicet poslanců se hlasování zdrželo.
Jednotlivé parlamentní frakce hlasovaly víceméně podle očekávání. Proti lakování jádra a plynu nazeleno se postavili zelení, sjednocená levice (GUE/NGL) a většina sociálních demokratů. Naopak pro taxonomii se vyslovili všechny čtyři zbývající skupiny: od liberálů přes lidovce a konzervativce až po extrémní pravici (ID).
Z jednadvaceti českých europoslanců se jich proti vetu vyslovilo osmnáct. Kateřina Konečná (KSČM) a Radka Maxová (ČSSD) jádro a plyn podpořily navzdory většinovému názoru svých frakcí — sjednocené levice, respektive sociálních demokratů. Pro veto z českých řad nakonec hlasovala pouze trojice pirátských europoslanců.
„Hlasovali jsme pro námitku, protože jsme chtěli, aby Komise přepracovala delegovaný akt. Ten totiž neodpovídá aktuální bezpečností a energetické situaci. Nechceme, aby se na fosilní plyn pohlíželo jako na udržitelný zdroj energie,“ vysvětlil na Twitteru europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).
Velká část českého politického spektra, včetně premiéra Petra Fialy (ODS), však včerejší utvrzení taxonomie slaví. A to i přesto, že detaily a skutečná východiska koncepce tuzemští politici dlouhodobě nereflektují, jak Deník Referendum ukázal v dřívější analýze.
„Temný den pro klima, Putin slaví.“ Greenpeace i členské státy proti taxonomii podají žalobu
Záhy po středečním hlasování bylo zřejmé, že spor o budoucnost evropské energetiky zdaleka není u konce. Odpůrci zařazení jádra a plynu do taxonomie totiž rozhodnutí europarlamentu ostře odsoudili — a plánují jej právně napadnout u nejvyšší instance: Soudního dvora Evropské unie.
Záměr podat žalobu oznámila kromě ekologické organizace Greenpeace také trojice členských států: Dánsko, Lucembursko a Rakousko. Možnost soudního sporu připustili i evropští zelení.
Argumentů proti zasazení jádra a plynu mezi zelené investice je několik, nejčastěji ale v posledních dnech zaznívají dva. Za prvé, plyn je fosilní palivo, jehož užívání výrazně přispívá ke klimatické krizi. Rozšiřování plynových projektů je v rozporu s vědeckými poznatky a prokazatelně otepluje planetu. Nizozemský europoslanec Bas Eickhout tak včerejší hlasování označil za „temný den pro klima a energetickou transformaci.“
Za druhé, podporou plynu Evropa prodlužuje a prohlubuje svou energetickou závislost na Rusku. Ještě před vpádem na Ukrajinu pokrývalo Rusko čtyřicet procent evropské spotřeby plynu — a poslední měsíce dokazují, že plně nahradit ruský plyn z alternativních zdrojů plynu je takřka nemožné. Podle kritiků taxonomie se má Unie zaměřit na neodkladný odklon od plynu, nikoli Putinův klíčový zdroj příjmů finančně podporovat.
„Putin si mne ruce radostí […] Děkuji 278 statečným poslancům Evropského parlamentu, kteří byli proti. Nestačilo to, ale nepřestaneme bojovat,“ napsala na Twitter ukrajinská politička Inna Sovsunová.
Taxonomie tak sice uspěla v Evropské komisi i Parlamentu, je však zřejmé, že státy Evropy nijak nesjednotila — naopak. Nad podobou a okolnostmi unijní energetické transformace proto i po včerejšku visí otazník.