Znovu SPOLU, ale ne tak docela: ODS, KDU i TOP 09 doufají v další volební triumf
Vojtěch PetrůAč v loňských sněmovních volbách společná kandidátka ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jasně uspěla, pro letošní volby to platit nemusí. Nejen proto, že sama povaha lokálních kandidatur je jiná, ale také proto, že dvě menší strany postupně slábnou.
Výsledek koalice Spolu v loňských sněmovních volbách překvapil takřka všechny. Mimořádný úspěch přinesl ODS křeslo premiéra, a lidovcům největší počet sněmovních mandátů po roce 1989 a slušnou pozici ve vládě. Také TOP 09 zdvojnásobila počet svých poslanců a Markéta Pekarová Adamová se i díky tomu stala předsedkyní Poslanecké sněmovny.
Není proto divu, že se všechny tři strany na loňský úspěch pokoušejí navázat i v letošních zářijových komunálních a senátních volbách. V řadě míst či obvodů vzniknou koalice na stejné bázi a pod stejnou značkou, jako ve sněmovních volbách.
V Praze, kde koalice Spolu v loňských sněmovních volbách získala přes čtyřicet procent hlasů, se pod hlavičkou trojkoaličního projektu pokusí vrátit do vedení města občanští demokraté. Jejich poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda je hlavním vyzyvatelem dosavadního pirátského primátora Zdeňka Hřiba.
Lokální obdoba koalic Spolu bude přízeň voličů testovat také v Ostravě, Plzni, Olomouci, Pardubicích, Havířově, Frýdku-Místku, Karviné a v Karlových Varech. Ve většině statutárních měst však ODS, lidovci či TOP 09 kandidují samostatně či v jiných koalicích, do nichž někde přibírají i jiné strany — nejčastěji se jedná o STAN a Zelené.
V Brně se tak na jedné kandidátce vedené primátorkou Markétou Vaňkovou spojila její ODS s TOP 09. Koaliční lidovci se zde k partnerům nepřipojili a uzavřeli spojenectví se STAN. S Vaňkovou se tak utká o primátorský post její první náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).
Podle politologa Jakuba Čapka z Univerzity Karlovy ovšem fakt, že v řadě měst se na koncept spojenectví ODS, KDU-ČSL a TOP09 nepodařilo na místní úrovni navázat, nic podstatného o fungování koalice Spolu na celostátní a vládní úrovni nevypovídá. „Komunální volby se od voleb sněmovních výrazně liší. Při skládání kandidátních listin pro komunální volby hrají velkou roli osobní vazby a ambice,“ říká Čapek, který se na komunální politiku v rámci svého výzkumu specializuje.