Díky, Emmo. Práva Palestinců si zaslouží podporu
Harriet WilliamsonováNa herečku známou především ze série Harryho Pottera se snesla bouřlivá kritika poté, co se na sociální síti přihlásila k solidaritě s Palestinci. Za tento zdrženlivý a vlastně i nekonkrétní příspěvek byla dokonce označena za antisemitku.
Herečka Emma Watson na svůj instagramový účet sledovaný více než 63 miliony uživateli minulý týden umístila fotografii, kterou symbolicky vyjádřila solidaritu s Palestinci. Snímek zachycuje jeden z protestů v ulicích na obranu jejich práv.
Herečka jej doprovodila citací intersekcionální feministky a akademičky Sary Ahmed: „Vyjádření solidarity neznamená, že naše problémy jsou stejné, ani že jsou stejně bolestivé či že náš cíl je shodný. Solidarita zahrnuje závazek, činnost, stejně tak jako snahu o nacházení společné řeči s těmi, jejichž životy i těla jsou od těch našich odlišné a neprožívají to samé.“
Jak se bohužel dalo čekat, za tento post byla ihned označena za antisemitku. Učinil tak na svém twitterovém účtu bývalý izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon, který nyní působí v izraelské pravicové straně Likud jako předseda jejího mezinárodního orgánu zaměřujícího se na židovskou diasporu.
Zkreslení
Danonovo označení se zakládá na zkreslení původního sdělení a na směšování pojmů. Tím pouze účelově delegitimizuje jakoukoliv, byť jen dílčí kritiku politiky Izraelského státu. Izraelská vláda by přitom měla být za svá politická rozhodnutí odpovědná jako vlády všech zemí. A to i za „přísná a diskriminační omezení lidských práv Palestinců,“ jak uvádí organizace Human Rights Watch, nebo také za nelegální výstavbu osad ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu, která pošlapává mezinárodní právo, jak potvrzuje i OSN.
Vedle toho na Izraelem okupovaných územích žijí dva miliony Palestinců, jež sužuje nedostatek potravin. V Gaze je přitom omezen rybolov, a navíc jsou zavedena plošná omezení pohybu osob a zboží. Palestinci nemají dostatečný přístup k vodě k pití, vaření a mytí, přičemž Izrael kontroluje 85 procent vodních zdrojů.
Za posledních deset let v důsledku konfliktu zemřelo 3572 Palestinců, z toho 806 dětí, a 198 Izraelců, z toho 14 dětí. Dle záznamů OSN v prvních šesti měsících minulého roku izraelské úřady zbouraly, zabraly, nebo vymohly demolici nejméně 421 budov vlastněných Palestinci na Západním břehu, čímž přišlo o bydlení 592 lidí včetně 320 dětí.
Enormně nespravedlivý přístup k Palestincům žijícím pod okupací se zkrátka nedá zpochybnit. Je to fakt a žádný úhybný manévr to nedokáže zastřít.
Falešná neutralita
Kritika Izraele a jeho politiky a uznání toho, že práva Palestinců jsou neustále porušována, proto sama o sobě není a nemůže být nijak antisemitská. Pokud se k ní nepřidá nenávist vůči židovskému obyvatelstvu. Ale to je zase jiný případ.
Slovy nedávno zesnulého arcibiskupa Desmonda Tutu, jehož podporu práv Palestinců mnoho nekrologů příznačně opomenulo: „Ti, kteří zavírají oči před nespravedlností, ji ve skutečnosti živí. Zůstáváte-li neutrální, když se děje nespravedlnost, zvolili jste si stranu utlačovatele.“
Situaci Palestinců nesmíme ignorovat. A nesmí ani dopustit další vzestup nenávisti cílené na židovské obyvatelstvo.
Vyjádření solidarity s Palestinci by nemělo být tabu. Jejich utrpení musíme reflektovat a musíme se také zasadit o nápravu. Že zde nejde o antisemitismus, by přitom mělo být jasné. Směšování legitimní kritiky politiky státu Izrael s antisemitismem k ničemu dobrému nepřispívá.
Emma Watson prostě hraje fair play. I proto její post zůstává na síti, zatímco obdobné příspěvky Rihanny, Kendalla Jennera a Paris Hilton již bohužel zmizely.
Z originálu Thank you, Emma Watson — Palestinian rights deserve advocacy and attention publikovaném na webu The Independent přeložil JAN KULIŠ.