Zjištění DR: ODS v programových jednáních podrývá slib konce uhlí v roce 2030
Adam Rektor-PolánekStrany budoucí vlády momentálně jednají o programových prioritách, včetně konce uhlí. Ačkoli představitelé SPOLU před volbami slibovali skoncovat s fosilním palivem před rokem 2030, nyní se ozývají hlasy, které chtějí slib porušit.
Zástupci stran bloků SPOLU a PirSTAN už druhým týdnem jednají o nových prioritách ekologické politiky. Třemi resorty — životní prostředí, zemědělství, místní rozvoj — se zabývají europoslanec Alexandr Vondra (ODS), lidovec Petr Hladík, člen předsednictva TOP09 Tomáš Tesař, Lukáš Vlček (STAN) a exposlanec Pirátů Radek Holomčík.
Podle zjištění Deníku Referendum jednání komplikuje neshoda na termínu konce uhlí — především uvnitř středopravé koalice SPOLU. Čelní představitelé trojkoalice totiž v posledních měsících opakovaně přislíbili konec uhlí v roce 2030. Současné stanovisko místopředsedy ODS Alexandra Vondry je však v přímém rozporu s předvolební rétorikou SPOLU.
„Uhlí postupně končí, ale je nesmysl teď určit definitivní datum jeho konce. Na rozdíl od Němců nemáme v EU notifikované záložní zdroje. A nemáme ani precizně připravenou transformaci centrálního vytápění teplem a jeho financování. Až budou splněny tyto dvě věci, můžeme stanovit datum,“ uvedl Vondra pro Deník Referendum.
Zástupce TOP09 Tesař naopak zopakoval dřívější stanovisko předsedkyně strany Pekarové Adamové: konec uhlí do konce dekády. „Co jsme říkali před volbami, tedy rok 2030, platí — teď ale připravujeme programový dokument, který bude vypadat podle představ vedení stran, respektive koalic. Výroky pana Vondry proto v tuto chvíli nebudu komentovat. Stanovisko TOP09 bylo před volbami jasné a nezměnilo se,“ řekl Tesař.