I Piráti mají svou předvolební knihu. Úspěchu té Babišovy se ale nevyrovná
Jakub KrahulecPirátská strana vydala předvolební knihu Česko InsPIRATIvní. Narozdíl od politického hnutí ANO v ní ovšem neprezentuje vzdušné zámky, spíše sadu drobných zlepšení. Podle politologa Lubomíra Kopečka volební výsledky spíše neovlivní.
Necelý měsíc před krajskými volbami představili Piráti svou první knihu Česko InsPIRATIvní. Ta obsahuje sedmatřicet příkladů z pirátského působení zejména na radnicích měst a obcí. Její iniciátorka, poslankyně Olga Richterová (Piráti) uvedla, že „není o žádných vzdušných zámcích, ale o praktických krocích, jimiž Piráti pomohli Česká republice“. Vlivu publikace premiéra Andreje Babiše (ANO) O čem sním, když náhodou spím zřejmě nedosáhne. Například i z toho důvodu, že není volně ke stažení.
„Objevili jsme pirátský poklad. Jsou jím skvělé nápady, užitečné zkušenosti a dobrá praxe z naší práce v komunále a krajích. Řada těchto projektů zůstává často pouze na lokální úrovni, dále se nesdílí, což je velká škoda, neboť by mohly zlepšit životy občanů i v dalších regionech. To jsme se rozhodli změnit,“ vysvětlila Richterová, proč Piráti k sepsání knihy přistoupili, s tím, že publikace představuje jakýsi návod, jak jednotlivé popsané projekty uskutečnit.
Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka ovšem pirátská kniha zdaleka nedosáhne takového úspěchu jako ta Babišova. „Publikace O čem sním, když náhodou spím měla obrovskou propagaci a vyšla více než čtyři měsíce před volbami. Mohla se pyšnit výborným grafickým zpracováním a politické hnutí ANO ji ve své kampani široce využívalo. Rozdávalo ji na každém mítinku a byla i zdarma ke stažení. Jednalo se o skvělý marketingový tah,“ řekl Deníku Referendum
Česko InsPIRATIvní oproti tomu podle Kopečka působí tak, že cílí spíš na věrné příznivce s cílem částečně zaplatit náklady na volební kampaň. Kniha vyšla v nákladu pouhých čtyř tisíc kusů a jeden výtisk lze pořídit za tři sta korun, s podpisem stranické místopředsedkyně Richterové pak vyjde na tisíc korun. „Její koupí podpoříte naši další práci a třeba se vám s její pomocí podaří přesvědčit své přátele a známé, že vaše volba dává smysl,“ píší Piráti na svém webu.
Megalomanský Babiš, skromní Piráti
Publikace se — jak bylo již řečeno — zaměřuje na drobnější, lokální témata. Pražská zastupitelka Michala Krausová (Piráti) se zabývá problematikou „politických trafik“ a jako řešení nabízí otevřená výběrová řízení s účastí personalisty se zkušenostmi z byznysu. Tímto tématem se ostatně ve své knize zabýval i Babiš. Ale zatímco jeho návrhy vyvolávaly obavy o zavedené ústavní pořádky, Piráti v zásadě zastávají pozici, že změn k lepšímu lze dosáhnout zefektivněním práce ve stávajících poměrech.
Další odlišnost lze spatřit v oblasti nových technologií. Zatímco předseda politického hnutí ANO si ve své bezmála třísetstránkové knize digitalizaci státní správy představoval jako hodnocení úředníků po vzoru aplikací typu Uber, Piráti se zabývají — do jisté míry — méně ambiciózními, ovšem reálnějšími otázkami. Například fungováním chytré karantény nebo městského systému internetu věcí, jenž by lidem sděloval aktuální data o stavu ovzduší.
Rozdíly jsou samozřejmě dány i typem voleb, neboť krajská zastupitelstva mají podstatně méně kompetencí než vláda, respektive Parlament. Liší se ovšem i styl. Místo velikášských Babišových plánů příklady drobné práce a postupných kroků kupředu. Piráti si pro podzimní volby vytkli cíl v podobě sta mandátů ve všech třinácti krajích. Před čtyřmi lety jich získali pět a lze předpokládat, že tento výsledek letos výrazně vylepší, byť na oněch sto mandátů spíše nedosáhnou.