Klimatická změna usnadňuje vznik pandemií. Lidé dýchající znečištěný vzduch onemocní koronavirem snáze. Nejen tomu se věnuje americká televize CBS v rozhovoru s jedním z expertů Světové zdravotnické organizace.
Padesáté výročí Dne Země připadlo na středu, přičemž se sluší připomenout, že se Světová zdravotnická organizace již dlouho před vypuknutím pandemie koronaviru věnovala také sledování dopadů klimatické změny na zdraví veřejnosti.
Zatímco světové společenství zápasí s pandemií koronaviru, připomínají nám ti, kdo se na nejvyšších pozicích věnují otázkám klimatu, že pozornost musíme věnovat otázkám souvisejícím s klimatem a jejich přímým dopadům na naše zdraví.
Doktor Diarmid Campbell-Lendrum, ředitel programu pro řešení klimatické změny a zdraví Světové zdravotnické organizace, v rozhovoru s moderátorkou pořadu Tváří v tvář národu Margaret Brennanovou rovnou říká, že znečištění ovzduší „je jedním z nejpalčivějších problémů, kterým svět čelí“.
Znečištění vzduchu zvyšuje rizika srdečních chorob a dýchacích obtíží, jež mají přímý vliv na průběh onemocnění koronavirem. Přibližně každá osmé úmrtí je celosvětově zapříčiněno znečištěním ovzduší.
„Extrémní výkyvy počasí mají čím dál tím tvrdší dopady. Jsme svědky stále krutějších vln veder a nebezpečnějších požárů,“ říká doktor Campbell-Lendrum. „Je zcela zřejmé,“ dodává, „že změna klimatu tyto výkyvy počasí zhoršuje, a přináší tak s sebou celé spektrum ohrožení lidského zdravím.“
Ačkoli klimatická změna koronavirus nezpůsobila, poznamenává Campbell-Lendrum, že „jestliže chceme omezit rizika další pandemie, musíme se o přírodu začít více starat“.
Pět dalších poznámek k předpokládaným způsobům, jakými se změna klimatu ve světě dotkne veřejného zdraví, následuje.