Východ Indie a Bangladéš čelí během pandemie další pohromě: supercyklónu Amphán
Radek KubalaBouře, v této oblasti druhá nejsilnější v historii měření, má napáchat obrovské škody. Úřady evakuují miliony lidí, humanitární organizace se bojí souběhu s pandemií koronaviru. Silnější bouře jsou jedním z projevů klimatické krize.
Přes tři miliony lidí z východu Indie a Bangladéše se snaží v posledních dnech evakuovat tamní vlády. Důvodem je supercyklón Amphán, který udeří plnou silou na pobřeží Bengálského zálivu ve středu odpoledne. Celou krizi umocňují opatření proti koronaviru, kvůli kterým evakuace postupuje pomalu. Oba státy se obávají velkých materiálních škod, mnoha úmrtí i zrychlení šíření nákazy. Vědci sílu bouře dávají do souvislosti s prohlubováním klimatické krize, způsobené přehříváním planety skleníkovými plyny.
Tropická bouře svou rychlostí v posledních dnech přesahovala dvě stě čtyřicet kilometrů v hodině. Podle NASA tak spadá do nejsilnější a nejničivější páté kategorie Saffirovy — Simpsonovy stupnice. V severovýchodní části Indického oceánu, kde se tropické bouře nazývají cyklóny, se jedná o teprve druhou takto silnou bouři v celé historii měření.
Ve středu podle meteorologů intenzita bouře klesla pod dvě stě kilometrů za hodinu, stále nicméně představuje vážné riziko. Očekávají se například mořské vlny vysoké až šest metrů. „Obáváme se devastace nebývalých rozměrů. Jako první cyklón zasáhne region Sundarbans, v němž leží také nejrozlehlejší mangrovové lesy na světě. Žije zde množství vzácných živočichů, mezi nimi i ohrožený Tygr indický,“ vysvětluje Mrtjumdžaja Mahápátra, ředitel vládního Indického meteorologického úřadu.