Nespravedlivý a nekonzultovaný: vládní plán uvolňování karantény v palbě kritiky
Jan GruberOpozice, zaměstnavatelé i odbory sice uvítaly, že vláda v úterý představila scénář uvolňování karanténních opatření. Od té doby však nešetří kritikou jeho nedostatků včetně nejasností ohledně další podpory firem a zaměstnanců.
Představitelé opozičních stran, ale i odborů a podnikatelských organizací ocenili, že vláda Andreje Babiše (ANO) vyslyšela jejich volání a v úterý konečně představila plán uvolňování mimořádných opatření souvisejících s pandemií nového koronaviru SARS-CoV-2. Od té doby je ale čím dál zřetelnější, že přípravy plánu zanedbaly nutné konzultace, a že je v něm i proto řada nedomyšlených aspektů.
Zástupci zaměstnavatelů, živnostníků, odbory i opozice upozorňují na místa vládního plánu, jeho vnitřní rozpory a opakovaně připomínají netransparentní způsob vzniku. Shodují se, že kabinet bude muset v následujících dnech a týdnech v každém případě přijít s dalšími formami podpory pro firmy, živnostníky a zaměstnance.
„Plán je zbytečně složitý, pomalý a nepromyšlený. Nerozumím tomu, proč vláda před Velikonocemi otevřela hobby centra, aby se o několik dní přišla se zcela jiným přístupem, kdy bude uvolňovat mimořádní opatření podle prodejní plochy jednotlivých provozoven. Vždyť to nedává smysl. A samozřejmě je to rovněž nespravedlivé,“ řekl Deníku Referendum prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza s tím, že zcela chybí hygienická opatření, která bude třeba plnit.
Nespravedlnost zvoleného postupu bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti ilustroval na příkladu dvou podobně velkých obchodů s totožným sortimentem. „Není nijak obhajitelné, aby jedna prodejna otevřela o čtrnáct dní dříve jen proto, že její plocha je jen o pár metrů menší než ta druhá,“ vysvětlil. A dodal, že naopak v rozlehlejších podnicích lze lépe dodržovat nezbytné rozestupy a omezovat koncentraci lidí na jednom místě.
Prouza si rovněž postěžoval, že Babišův kabinet scénář uvolňování mimořádných opatření s nikým nekonzultoval, ač o to zástupci zaměstnavatelů opakovaně žádali. „Tím, že vláda zveřejnila svou představu až na tiskové konferenci, fakticky znemožnila věcnou diskusi, ve které bychom mohly upozornit na řadu nejasností a nedomyšleností,“ připojily se ke kritice podnikatelské organizace zastřešené Hospodářskou komorou.
Vláda chce vyhubit drobné podnikatele, míní opozice
„Zveřejněný plán rovnou přejmenujme na plán k vyhladovění a vyhubení menších podnikatelů. Vláda enormně pomalým uvolňováním restrikcí odsoudila řadu živnostníků, kteří jsou dnes kvůli zavřeným provozovnám ve stádiu klinické smrti, k definitivnímu konci,“ zhodnotil počínání vlády poslanec Jan Skopeček (ODS) s tím, že Sněmovnou schválený kompenzační bonus ve výši pětadvaceti tisíc korun je v dané situaci zcela nedostatečný.
Podle opozičního poslance měl Babišův kabinet s ohledem na dostupná data o vývoji epidemie přistoupit k mnohem rychlejšímu uvolňování mimořádných opatření. „Zdravotní systém se nezhroutí, hrozí však zhroucení celého sektoru malých podnikatelů a firem. Vláda plánuje nezvratně poškodit naši zemi. Musíme ji spolu s podnikatelským sektorem a všemi racionálně uvažujícími lidmi přesvědčit ke změně,“ dodal.
S obsahově obdobnými výhradami vystoupil i senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti). „Pokud vláda nepřehodnotí drastický scénář pro uvolnění, respektive neuvolnění středně velkých provozoven bez skutečných kompenzací, vědomě žene do konkurzu většinu maloobchodních řetězců a prodejců spotřebního zboží,“ uvedl s tím, že kabinet by měl přistoupit k prodloužení programu Antivirus, odpuštění úhrady daně z přidané hodnoty za březen a kompenzaci — nikoliv pouze odložení — nájemného a energií.
Program Antivirus musí pokračovat, vyzývají vládu podnikatelé i odbory
O nezbytnosti pokračování systému kurzarbeitu ovšem nehovoří pouze opozice, ale i podnikatelské reprezentace a odbory. „Vláda musí urychleně přijít s další pomocí podnikatelům, která musí trvat i po ukončení mimořádných opatření. Je třeba zahájit debatu, jak jim stát vykompenzuje nikoliv tržby a zisk, ale fixní náklady. Bez toho mnoho provozoven nebude vůbec s to znovu otevřít,“ vysvětlil Deníku Referendum prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
„Je třeba si uvědomit, že návrat do běžného režimu, může v řadě oblastí trvat dlouhé měsíce. Pokud vláda program Antivirus nezruší, ale nechá jej ještě nějaký čas běžet, tak se většina podniků dokáže zachránit. Když jim ale řekne, že se o sebe mají postarat samy, tak jich to spoustu položí,“ shrnul Prouza. A prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák Deníku Referendum řekl, že kurzarbeit by měl být prodloužen alespoň na šest měsíců, jako je tomu v Nizozemí.
Odbory vedle pokračování programu Antivirus volají i po dalších opatřeních. „Kabinet by měl přistoupit ke zvýšení ošetřovného na osmdesát procent redukovaného denního vyměřovacího základů. Výpadek čtyřiceti procent příjmů je totiž pro mnohé domácnosti citelná rána do rozpočtu,“ uvedl v rozhovoru pro Deníku Referendum předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula s tím, že za nezbytné považuje i navýšení podpory nezaměstnanosti, která lidem neumožňuje vést důstojný život.
„Představený plán se bohužel vůbec neohlíží na zaměstnance, kteří často nemají potřebné ochranné pomůcky,“ řekl Deníku Referendum předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. „Připomínám, že rouška není pro ty, kteří přicházejí do kontaktu s lidmi, vyhovující. Tito zaměstnanci potřebují respirátor, aby byli dostatečně chráněni,“ vysvětil. A dodal, že druhá největší odborová centrála v České republice vyzvala kabinet, aby uvolňování mimořádných opatření z tohoto důvodu projednal v rámci předsednictva tripartity.