Netanjahu si zopakuje boj o přežití: v Izraeli budou další volby
Petr JedličkaLídr izraelské pravice si nedokázal zajistit po dubnových volbách stabilní většinu. Jeho poslanci tak iniciovali na září nové volby. Netanjahuovi i jeho spojencům hrozí zároveň několik trestních stíhání. Opozice se ale stále hledá.
Čelný představitel izraelské pravice a mnohonásobný premiér Benjamin Netanjahu si zopakuje boj o politické přežití, jímž prošel tento rok na začátku jara. Stane se tak znovu po letošních letních prázdninách. Netanjahuovi se totiž nepodařilo v zákonné lhůtě po dubnových volbách sestavit většinovou koalici, a to i přesto, že volby nečekaně se svou stranou Likud vyhrál. Prezidentské pověření jiného premiéra — pravděpodobně předsedy hlavní konkurenční strany Likudu Modrobílá Binjamina Gance — přitom nechtěl připustit.
Těsně před vypršením lhůty, to jest ve středu před půlnocí, tak nechal Netanjahu odhlasovat spolu s opozicí rozpuštění parlamentu a právě další volby. Konat se mají 17. září.
„Konání těchto voleb nebylo nutné, ale Avigdor Liberman nám nedal na vybranou,“ řekl sám Netanjahu novinářům v noci na čtvrtek s odkazem na předsedu sekularisticky ultranacionalistické strany Izrael, náš domov. Liberman odmítl se svými poslanci podpořit Netanjahuovu vládu, pokud neslíbí změnu zákona osvobozující studenty židovských náboženských škol od vojenské služby. Osvobozování bylo přitom podmínkou podpory zase od ultraortodoxních poslanců, které potřeboval Netanjahu rovněž.
„Liberman slíbil hlasovat pro mou vládu a slib nedodržel. Izrael, náš domov odmítl všechny kompromisní návrhy, které jsme nabízeli (...) Avigdor Liberman shazuje pravicové kabinety. Avigdor Liberman patří teď k levici. Už mu nevěřte,“ uvedl Netanjahu v noci před novináři.
Předvolební siláctví
Benjamin Netanjahu je všeobecně považován za jednoho z nejobratnějších politiků izraelské historie. Vládu však řídí soustavně od roku 2009 a s každými volbami, do nichž svou stranu Likud vede, je jeho rétorika agresivnější a demagogičtější, i více podbízivá krajním politickým proudům.
Netanjahuovou specialitou je předvolební sebestylizace do role nejkompetentnejšího ochránce země před útokem Íránu, který v jeho podání „akutně hrozí“ rok co rok už dvanáct let, a před palestinským terorismem, který připravuje o život v posledních letech v průměru čtyři obyvatele Izraele za rok.
Před volbami letos na jaře slíbil Netanjahu, že za své vlády nedopustí ani vznik palestinského státu, ani dělení Jeruzaléma, což jsou dvě ze čtyř tradičních palestinských podmínek ke konečnému smíření. Komentátoři proto už nyní debatují, v čem může v létě ještě přitvrdit.
Aféry, protesty a útok na soud
Rozhodnutí vypsat nové volby přichází zároveň v době velkých protestů proti snahám izraelských politiků ovládnout justici. Původní Netanjahuova koalice chtěla rozšířit imunitu před trestním stíháním i na nejvyšší představitele výkonné moci. Zvažovala též navrhnout zákon, podle něhož by mohl parlament přehlasovat každé rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Odpor k těmto snahám přivedl minulou sobotu do ulic pouze v Tel Avivu sto tisíc lidí. Téměř sto bývalých izraelských soudců se zároveň podepsalo pod protestní dopis, který přirovnal aktuální snahy politiků v Izraeli k situaci v Německu před nástupem Hitlera k moci.
Někteří komentátoři spojují snahy o podřízení justice přímo s Netanjahuovými kauzami. Premiér se musí aktuálně zodpovídat ze tří obvinění z podvodů, přičemž u každého z nich zvažuje generální prokurátor obžalobu. Předběžná slyšení jsou plánována na říjen.
Trestní stíhání ale hrozí i klíčovým Netanjahuovým spojencům: předsedovi ultraortodoxní strany Šas Arjemu Derimu za praní špinavých peněz, předsedovi strany Jednotný judaismus Tóry Jakovovi Licmanovi za podvod a ministrovi sociálních věcí Chajmu Katzovi za korupci.
Síla opozice a mírový plán
Je velkou otázkou, jak se podaří popsanou situaci využít ve volbách Netanjahuovým politickým soupeřům: politickému bloku Modrobílá, jenž získal v dubnu jen nepatrně méně hlasů než Likud, tradiční Straně práce a levicovému Merecu, jež jsou však v současnosti na asi na pěti procentech podpory. K sestavení silné koalice budou jmenované strany potřebovat nesporně spolupráci arabských stran.
Vlastní otázka míru s Palestinci byla v Izraeli v minulých i předminulých volbách pouze okrajovým tématem. Letos v září by tomu mohlo být jinak, pokud zmocněnci amerického prezidenta Trumpa dostojí slibu a zveřejní na začátku června návrh nového mírového plánu.
Právě prezentace tohoto plánu byl však v minulosti již několikrát kvůli volbám odložena, a je tudíž možné, že se tak stane i tentokrát.
Další informace:
Times of Israel Netanyahu fails to form coalition; MKs vote for new elections on September 17
Times of Israel Lapid says Gantz will remain Blue and White leader if new elections held
BBC News Israel to hold fresh election as Netanyahu fails to form coalition
Haarec Netanyahu’s Darkest, Deepest Fear Just Came True
Guardian Israel to hold new elections after Netanyahu coalition talks fail
Část pozorovatelů považuje právě toto rozhodnutí za určující signál pro další odklad zveřejnění plánu. Trumpův zmocněnec pro danou otázku Jared Kushner nicméně zatím nezrušil cestu do Jeruzaléma plánovanou na příští čtvrtek, na níž se očekává, resp. původně očekávalo, že plán představí. Tak uvidíme.