Doba se změnila a bude za tím Babiš

Lukáš Jelínek

O Marii Benešové jako o političce lze pochybovat, neznamená to ale, že každá navrhovaná změna v resortu spravedlnosti bude na škodu. Problémy spočívají spíše v něčem jiném.

Od středy 15. května víme, že skončí ministr kultury. Antonín Staněk doplatil na typickou politickou kauzalitu. Udělal, co neměl, či to — což je pravděpodobnější — provedl fušersky. Jeho pozice se stala neudržitelnou, a tak musí jít.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Již několik týdnů se protestuje proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Sotva přišla, je vyzývána, aby odešla. Panuje strach, že jejím cílem je chránit trestně stíhaného premiéra Babiše a decimovat státní zastupitelství.

„Škoda, že nebyl plný Staromák, když Pavel Němec privatizoval justici a instaloval jako nejvyšší státní zástupkyni Veseckou. Kdyby skončil včas, nemusel zde být téměř milion lidí v exekuci a ještě více chudých a frustrovaných lidí, pro které předchozí vlády nic neudělaly,“ napsal v úterý na Twitter Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Přesně vyjádřil můj pocit. Měli jsme tu fůru špatných ministrů, a to i na vnitru a spravedlnosti. Nemluvě o Renatě Vesecké v čele žalobců. Tenkrát veřejné mínění spalo. A nelze se vymlouvat jen na generační změnu. V ulicích byly teď vidět i starší ročníky, co si musí pamatovat dění před pěti, desíti či patnácti lety.

Proti ministryni Marii Benešové se protestuje již několik týdnů. Foto FB Milion chvilek pro demokracii

Můžeme být na jedné straně rádi, že se doba mění a občanská společnost ožívá. Sám se ve vztahu k politice a politickým aktérům vesměs řídím zásadou „škoda rány, která padne vedle“.

Jenže je prozíravé houfně odsuzovat ministryni spravedlnosti, která na rozdíl od svého kolegy na kultuře ještě nic neudělala, navíc za plány, které jsou kompatibilní s plány ODS, TOP 09 či nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana?

Vždyť není nic nového na záměru zjednodušit justiční soustavu a zrušit jak vrchní státní zastupitelství, tak vrchní soudy. Tento systém nemá v malém unitárním státě logiku a reformovat jej chtěl už Otakar Motejl.

Stejně tak nikdo z politických a odborných kruhů nerozporuje záměr časově omezit mandát špiček státního zastupitelství. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zmiňuje u své funkce deset let, u pozic o stupeň nižších sedm let. Zároveň ale dodává, že tupé škrty nestačí. Musela by se změnit celá justiční architektura, například zavedením specializace některých žalobců.

O tom všem je Benešová připravená diskutovat. Následně hodlá připravit zákon, který by ale počkal až na jejího zástupce. O možnosti, že by sama mohla pokračovat i po volbách 2021, z nějakého důvodu nemluví. Každopádně se brání, že by chtěla něco čistit. Jiná věc je, že by si ráda posvítila na práci státních zástupců nebo že se tak trochu pokouší vnést nesváry mezi Pavla Zemana, Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. Například pomrkává, že by některý z vrchních státních zástupců mohl povýšit.

Ale to je od Benešové spíš politicko-taktický fígl. Smutnější je, když novinářům opakuje, že si v České republice lze koupit trestní stíhání. Nikdo nevíme, co přesně obsahuje canc, která sepsala pro prezidentskou kancelář. Benešová připomíná dva případy, kde lze tušit pochybení žalobců hraničící s úmyslem. Jenže to je stejné, jako kdybych napsal, že si tady lze koupit politiky. Je ale korektní zobecnit několik nezvedených případů a podle toho odsuzovat celou politickou garnituru?

V tomto se Benešová chová neprofesionálně. Asi se jí častěji stává, že rychleji mluví než myslí. Třeba jí i ta slova o „justiční mafii“, kvůli nimž musela za časů žalobkyně Vesecké a soudce Kučery před soud, který naštěstí vyhrála, taky jenom ujela. Ostatně soudím, že Benešová je špatná politička a na ministerskou funkci nemá. To ale ještě neznamená, že chce rozvrátit demokratický právní stát, jak je jí podsouváno.

Šéfredaktor Listů Václav Žák opakovaně připomněl, že Benešová má dar obklopovat se lidmi schopnějšími, než je sama. Takto jí třeba kdysi kryl záda mimořádně schopný žalobce, dnes ústavní soudce Jaroslav Fenyk.

Za to, že je Benešová členkou vlády, může premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Když se ukáže, že si ani tentokrát nevybral dobře, bude odpovědnost na něm. Však taky zjevně on je tím hlavním terčem demonstrací. Za Zemana, Špidly, Grosse, Paroubka, ba i za Rusnoka byla Benešová aktivistům fuk. Stejně tak v dobách, kdy se slušelo manifestovat na její podporu. Vadí za Babiše, protože vadí Babiš.

Řada občanů má obavy, že jeho záměrem je vyzout se stůj co stůj z kauzy Čapí hnízdo a dál propojovat politickou, ekonomickou a mediální moc. Těmto obavám rozumím. I tomu, že nějaký důvod, proč zaplnit náměstí, dokáže Babiš poskytnout co chvíli. Naposledy jmenováním ambiciózní a upovídané Benešové s těsnou vazbou na kontroverzního prezidenta Zemana.

Přesto by nebylo od věci zchladit hlavy a zklidnit emoce. Ministři přicházejí a odcházejí, ale jejich resorty zůstávají. Vystrašit každého, kdo příště dostane na starost spravedlnost, že nesmí chystat žádné, ani ty sebevhodnější změny, není ani za mák rozumné.

  Diskuse
  Naprosto souhlasím.

  Milion chvilek pro demokracii vyplýtvává energii na banality a mimo mísu.
  To je horší než zločin. To je chyba.
  IH
  May 16, 2019 v 11.53
  Důvodem demonstrací je pravicový názor
  Řekl bych, že plány Marie Benešové mohou být jakékoli, a na názoru demonstrantů to nic nezmění. Téměř stejné nic jako na jejich pasivitě v uvedených a dalších již minulých případech.

  Když zkoušíte dostat se někam dovnitř a nemáte k tomu dostatečně vhodné a silné nástroje, páčíte chvilku tu a chvilku onde, někdy dokonce na úkor rozmyslu. Je tu hodně pravicově smýšlejících, kteří se chytnou jakéhokoli stébla, jen aby se dostali Babišovi a Zemanovi na kobylku. Hlavně Babišovi, neboť ten má výkonnou moc a trvání jeho mandátu není ani (prakticky) nezrušitelný, ani nejvýš pár roků dlouhý.

  Ti demonstranti mají (samozřejmě) právo na své protesty, počínají si nakonec docela rozumně, neboť právo, jež není využíváno, se časem posouvá do sféry spíše jen teoretické. Faktem ovšem je neméně, že neuváženě vystřílený zásobník může za čas chybět.

  Co tedy mnoha demonstrantům na Babišovi nejvíc vadí? Ovládá příliš velký podnik a vládne v jeho prospěch i jemu podobných. Ne v zájmu drobných firem, jimž nakazuje EET a od nichž vybírá daně! Antikomunisté jsou ovšem jako stoupenci kapitalismu takovým korporativismem znechuceni. Mají jej za levicovou politiku, ba napůl za komunismus.
  May 16, 2019 v 12.53
  Kritická občanská veřejnost - protesty jsou na místě
  Taky se mně zmocňují podobné pochybnosti jako kolegů Jelínka, Morbicera i Horáka, ale protesty podporuji proto, že:
  1) Babiš se chce vyhnout obžalobě a užívá k tomu různých postupů, to je zřejmé - proto je na místě heslo "Nejsme slepí
  2) Babiš kumuluje příliš velkou ekonomickou, politickou i mediální moc, proto protesty které ho oslabují jsou na místě
  3) Prezident ohýbá ústavu a snaží se ovlivňovat soudy - je to třeba připomínat.
  4) Benešová sice možná není ta nejhorší, ale její propojení s prezidentem i její podivné nedohledatelné stanovisko, že u nás lze objednat trestní stíhání je varovné
  5) Budování kritické občanské veřejnosti, která dává najevo, že jí není jedno, co se děje, je potřebné v současnosti a dobrý vklad do budoucna
  6) Teprve nyní je vhodná taktická úvaha, zda se tím kritická, převážně intelektuální veřejnost nevyčerpá a zda protesty vycházejí z pravicových či levicových pozic - protest proti populistickému miliardáři, který vede vládu je spíše kritika zabarvená levicově - nás možná mate, že tento bezskrupulózní miliardář je podporován stranami, jež jsou běžně považovány za levicové, i když levicový je na nich jen sociální populismus.
  PK
  May 17, 2019 v 8.24
  Občanská společnost se probouzí, a konečně začíná jednat
  Nu, a tzv. "moderní levice" stojí totálně na vedlejší koleji. Jaký div, že reaguje nevraživě.
  HZ
  May 17, 2019 v 15.49
  To víte, pane Kolaříku.
  Statisíce lidí v ulicích, toť sice sen každého antisystémového aktivisty, jak píše pan Karen v článku o apokalypse coby cestě k revoluci, ale tohle jaksi není ono.
  May 18, 2019 v 10.45
  O tom, proč se demokratická levice octla na vedlejší koleji, píše Bělohradský v předvčerejším právu.

  Danel Hůle si zaslouží veškerý respekt, ale ta argumentační linie mi nesedí. Když jste neprotestovali proti Vesecké, tak nemáte nárok demonstrovat proti Benešové. Mlčeli jste, když USA ono, tak mlčte, když Rusko toto. To by potom nesměl nikdo protestovat proti ničemu. Lidé protestují proti tomu, co jim vadí zrovna teď.

  Je pravda, že na obecné rovině jsou návrhy Benešové snad přijatelné, ovšem je to Zemanův člověk, hlasovala proti vydání Babiše ke stíhání atd. Jak Babišovi pomůže s Čapím hnízdem nebo také nepomůže ovšem jasné není. Třeba ji demonstrace trochu odradí?

  Paní Vašátková zde ve čtvrtek psala, že povídačka o ohrožené demokracie lidi nezíská. Naplnit Staromák přece jen dokáže, kdežto ta její povídačka o férové Evropě ne.

  Postoj levice k demonstracím mi připomíná toho člověka, který nemaje kozy modlil se , aby sousedovi ta jeho chcípla.
  Bělohradský v onom uvedeném článku ovšem argumentoval ze značně pravicového hlediska. Pak není možno se divit, k jakým závěrům dospěl.
  May 18, 2019 v 12.56
  Je fakt, že levice dnes nemá "kozu", jak napsal pan Kubička, a měla by si nějakou obstarat.
  Místo toho, co být nemá, by měla konečně začít předvádět, co vlastně být má.
  Jenže to je těžké.
  May 18, 2019 v 13.49
  Pane Poláčku
  Pane Poláčku, také připadá v úvahu, že k tomu hledisku Bělohradsky dospěl právě na základě těch argumentů. Nebo ne?

  Většina lidí skutečně má nejprve názor a k tomu pak hledá argumenty Nemohl by být filosof výjimkou?

  Bělohradskému to píše strašně snadno a dovede obhájit skoro cokoliv. Myslím si, že ho spíše baví vyvracet klišé než obhajovat nějakou pozici, ve které se zabetonoval. Měl své dost dlouhé levicové období, teď ne že by přímo přešel k pravici, ale mluví o tom, že se vyčerpala tradiční lab-lib polarita.

  Bělohradského jsem v jeho názorových veletočích nenásledoval, nicméně své názory také měním. Ještě před 5 lety jsem se k levici hlásil daleko jednoznačněji než dnes.

  Takový Petr Bittner by se svou dogmatičností a odmítáním jakékoliv nové myšlenky by dokázal udělat pravičáka z leckoho. U mne se mu to nepovedlo úplně, ale říkám si, že intelektuální levici by trochu více kritického myšlení a kreativity prospělo..Kdysi byla levice avantgarda, dnes se z ní stává takové zajímavé retro.
  PK
  May 18, 2019 v 23.44
  Navíc nerozumím tomu,
  proč by měli lidi protestovat proti ustanovení Vesecké v době, kdy ji nikdo neznal.
  Benešová má ovšem tu smůlu, že už zdaleka není nepopsaným listem papíru. Naopak, je už hodně profláklá, řekl bych.
  + Další komentáře