Antiekology roku jsou letos Foldyna a Skalický. Oba jsou na anticenu hrdí
Petra DvořákováRopákem roku 2018 se stal předseda představenstva Vodních cest Jan Skalický, Zelenou perlu za nejvíce antiekologický výrok obdržel poslanec Jaroslav Foldyna. Oba už na sociálních sítích vyjádřili spokojenost s „oceněním“.
Anticenu Ropák za nejvíce neekologický počin roku letos získal Jan Skalický, předseda představenstva Vodní cesty. Vysloužil si ji „vehementním prosazováním“ výstavby nákladných a přírodu devastujících vodních staveb. Zelenou perlou udělovanou za nejvíce antiekologický výrok byl vyznamenán poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) a i jeho ocenění souvisí s podporou vodních staveb.
Oba se již na sociálních sítích vyjádřili ve smyslu, že anticena vlastně prokazuje, jak dobře svou práci dělají. O „vítězích“ rozhodla stočlenná komise, anticenu udělilo sdružení Děti Země již po sedmadvacáté.
Skalický konkrétně prosazoval výstavbu plavebního kanálu u Přelouče, který by stál tři miliardy korun a zasáhl by do plánovaného území NATURA 2000 na Slavíkových ostrovech. Na území přitom žijí dva vzácné druhy modrásků a dalších přibližně sedmdesát zvláště chráněných druhů živočichů a stavba kanálu by jejich biotopy nenávratně poničila.
Skalický se dlouhodobě zasazuje i o výstavbu čtyřistakilometrového kanálu Dunaj-Odra-Labe za téměř 600 miliard korun, která by znamenala zásah do zbytků relativně přirozených říčních ekosystémů a do řady chráněných území. Radost by mu udělala i výstavba přístavu v Pardubicích.
„Jsem moc rád, že se mně s mými kolegy a podporovateli EVIDENTNĚ podařilo nastolit veřejnou diskusi o významu vodních cest pro naši krásnou zemi i o ekologických aspektech výstavby vodních děl. Děkuji vám všem!!“ napsal Skalický v jednom z několika příspěvků týkajících se Ropáka na Facebooku.
Hned za Skalickým se umístili i dva ministři, a to Ropák roku 2016 a ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Zelenou perlou roku je pak Foldynův výrok na podporu výstavby jezu u Děčína: „Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné."
Vloni to Foldyna dokonce dotáhl na Ropáka, a to za podání následně schválené změny návrhu zákona o ochraně přírody, kterým ze stavebních řízení pro malé lokální stavební projekty vyloučil spolky.
„Když vadím těm, které považuji za ekoteroristy, tak dělám svůj mandát a práci dobře,“ reagoval Foldyna na Twitteru.
Mezi nejnadějnějšími nominanty na Zelenou perlu patřil i nejslavnější český popírač globálního oteplování, někdejší prezident Václav Klaus. „Dnešní sucho, které cítím na své chalupě, znamená méně trávy (a sekání), méně vody ve studni, méně hub. Očekávám obrovské posílení moci všech zelených ideologů a pisálků,“ odpověděl Klaus v loňské anketě časopisu Respekt.
Klausovi a Foldynovi pak konkuroval zaměstnanec Ministerstva zemědělství Václav Tomášek, který v Duelu Deníku prohlásil: „Ani probíhající kůrovcovou kalamitu nelze spojovat se současným pěstováním smrku."