Sjezd ČSSD: Favority jsou Hamáček a Onderka. Kdo další usedne v čele strany?
Jan GruberBřeznový sjezd ČSSD zvolí nové vedení strany. Předsednický post zřejmě bez obtíží obhájí Jan Hamáček. Křeslo prvního místopředsedy by pak mělo připadnout Romanu Onderkovi. Na pět míst řadových místopředsedů je nominováno osm kandidátů.
Blížící se sjezd sociální demokracie zvolí nové vedení. Nejvíce nominací z krajských konferencí získal úřadující předseda, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, který místo v čele strany s největší pravděpodobností obhájí.
Post statutárního místopředsedy — budou-li se delegáti sjezdu řídit doporučeními krajských buněk — by měl připadnout poslanci a někdejšímu brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi. Na posty řadových místopředsedů je nominováno dalších osm kandidátů.
Sociální demokracie zpravidla obsazuje pět místopředsednických míst, přičemž podle platných stanov musí jedno z nich připadnout ženě. S ohledem na to, že nominace z krajských konferencí obdržela jediná žena, a to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, lze mít téměř za jisté, že právě ona usedne spolu s Hamáčkem a Onderkou v nejužším vedení strany.
Velkou šanci na získání křesla místopředsedy má i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Zbylých pět uchazečů — stávající místopředseda a pardubický hejtman Martin Netolický totiž navzdory dvěma nominacím nechce ve své stranické funkci pokračovat — získalo podporu vždy jen jedné — zpravidla domovské — krajské organizace.
Srovnatelnou šanci obsadit místopředsednický post tak mají ministr kultury Antonín Staněk, místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel, poslanec a bývalý písecký strarosta Ondřej Veselý, brigádní generál v záloze Miroslav Krejčík a liberecký krajský zastupitel Jan Mečl. Současně není vyloučeno, že se objeví i další kandidáti.
Počty nominací pro kandidáty:
- Hamáček: 11 nominací na předsedu
- Onderka: 10 nominací na 1. místopředsedu
- Maláčová: 8 nominací na místopředsedkyni
- Petříček: 5 nominací na místopředsedu
- Netolický: 2 nominace na místopředsedu
- Veselý: 1 nominace na místopředsedu
- Mečl: 1 nominace na místopředsedu
- Hanzel: 1 nominace na místopředsedu
- Staněk: 1 nominace na místopředsedu
- Krejčík: 1 nominace na místopředsedu
Nominace krajských konferencí:
- Jihočeský kraj: Hamáček (předseda), Onderka (1. místopředseda), Maláčová (místopředsedkyně), Veselý (místopředseda)
- Jihomoravský kraj: Onderka (1. místopředseda)
- Karlovarský kraj: Hamáček (předseda), Onderka (1. místopředseda), Maláčová (místopředsedkyně), Petříček (místopředseda)
- Královéhradecký kraj: Hamáček (předseda), Onderka (1. místopředseda), Netolický (místopředseda)
- Liberecký kraj: Hamáček (předseda), Onderka (1. místopředseda), Maláčová (místopředsedkyně), Mečl (místopředseda)
- Moravskoslezský kraj: Hamáček (předseda), Hanzel (místopředseda)
- Olomoucký kraj: Hamáček (předseda), Onderka (1. místopředseda), Maláčová (místopředsedkyně), Staněk (místopředseda)
- Pardubický kraj: Hamáček (předseda), Onderka (1. místopředseda), Netolický (místopředseda), Krejčík (místopředseda), Maláčová (místopředsedkyně)
- Plzeňský kraj: Hamáček (předseda), Onderka (1. místopředseda), Maláčová (místopředsedkyně), Petříček (místopředseda)
- Praha: Petříček (místopředseda)
- Středočeský kraj: Hamáček (předseda)
- Ústecký kraj: bez nominace
- Vysočina: Hamáček (předseda), Onderka (1. místopředseda), Maláčová (místopředsedkyně), Petříček (místopředseda)
- Zlínský kraj: Hamáček (předseda), Onderka (1. místopředseda), Maláčová (místopředsedkyně), Petříček (místopředseda)
Sjezd se kromě volby čelných představitelů strany bude zabývat i návrhem nových stanov, který bez konzultace s členskou základnou připravila skupina vedená Martinem Netolickým. Jejich změny jsou — stejně jako před rokem — neseny snahou o posílení ústředí strany a oslabení pozice řadových členů sociální demokracie.
Počítají s vypuštěním vnitrostranických kvót i pravidla pro alespoň čtyřicetiprocentní zastoupení osob opačného pohlaví na kandidátkách pro volby do krajských zastupitelstev a Poslanecké sněmovny. Dále navrhují zrušení ústředního výkonného výboru a přenesení jeho pravomocí na stranické předsednictvo, které by nově mohlo rozhodovat i o rušení místních organizací.