Hradecký sjezd ČSSD bude přerušen. Nestihne totiž zvolit nové vedení
Jan GruberSjezd ČSSD s největší pravděpodobností nebude s to zvolit celé nové vedení strany. Bude se proto muset po několika týdnech sejít znovu. Nezvládnutá organizace sjezdu ČSSD komplikuje jednání s politickým hnutím ANO o sestavení vlády.
Sjezd sociální demokracie je svolán na neděli 18. února do Hradce Králové. Podle našich informací nebude s největší pravděpodobností téhož dne ukončen. Místopředseda ČSSD a jeden z kandidátů na předsedu Jan Hamáček už o přerušení sjezdu otevřeně hovořil v nedělních Otázkách Václava Moravce s tím, že přerušení sjezdu pokládá vzhledem k jednáním o druhé vládě Andreje Babiše (ANO) za výhodné.
„Do konce února jasno o novém vedení ČSSD nebude, spíše až konce března. Byl bych rád, kdyby teď sjezd zvolil alespoň předsedu a statutárního místopředsedu,“ řekl Hamáček. „Že se to 18. února všechno nestihne, je nasnadě,“ potvrdil Deníku Referendum mluvčí ČSSD Mikuláš Klang.
Ústřední výkonný výbor ČSSD v listopadu minulého roku rozhodl, že mimořádný stranický sjezd se vzhledem k drtivé porážce ve volbách do Poslanecké sněmovny uskuteční již v polovině února, místo původně zvažovaného konce dubna.
Výbor tak vyslyšel hlas krajských organizací a členské základny, která zásadně nesouhlasila s návrhem stranického vedení na pozdní svolání sjezdu zejména z důvodu rychle se blížících komunálních a senátních voleb.
Sjezd byl však v rozporu s dosavadní zvyklostí svolán pouze jako jednodenní, což nyní ČSSD způsobuje jisté problémy. „Byl to mizerný odhad těch, kteří sjezd připravovali, pokud si mysleli, že se to za odpoledne stihne,“ řekl Deníku Referendum politolog Lukáš Jelínek.
Změna stranických stanov
Téměř všechny stranické sjezdy, kde delegáti a delegátky demokraticky volí vedené své strany, se totiž oproti navrženému harmonogramu o několik hodin pravidelně opozdí. Se sjezdy ČSSD tomu nikdy nebylo jinak.
Schválený program hradeckého sjezdu navíc před samotnou volbou předsedy, statutárního místopředsedy a řadových místopředsedů počítá se schválením jednacích a volebních řádů, ustavením nezbytných pracovních orgánů sjezdu a diskusí nad navrženou změnou stranických stanov.
Komise, kterou Ústřední výkonný výbor na konci minulého roku ustavil, v minulých týdnech rozeslala všem členům a členkám několik okruhů možných změn stanov ČSSD. Členská základna se tak mohla vyjádřit ke zrušení či zachování přímé volby předsedy, stranických kvót pro ženy a pro mladé nejen při volbě delegátů a delegátek, ale i pro sestavování kandidátek, nebo doby členství, která je nutná pro kandidaturu do vedení ČSSD.
Právě podmínka doby členství omezující možnost ucházet se o čelné stranické funkce se na podzim často označovala za nevhodnou, když statutární místopředseda Milan Chovanec a mnozí další navrhovali, aby se předsedou ČSSD mohl stát i nestraník. Tehdy se hovořilo především o hejtmanovi kraje Vysočina Jiřím Běhounkovi.
Spousta kandidátů do vedení ČSSD
Další výrazné problémy kromě toho, že návrh změn stanov má celkem osmatřicet bodů a lze proto očekávat dlouho diskusi, přinese i to, že i kandidátů do vedení sociální demokracie je letos celá řada.
O místo předsedy se uchází celkem šest kandidátů a jedna kandidátka. Zájem o pozice řadových místopředsedů pak ohlásilo zhruba dalších třicet členek a členů strany. K projevům pro kandidáty na předsedu je na sjezdech ČSSD obvykle vyhrazeno dvacet minut a patnáct minut pro ostatní. Jen samotné projevy by tak zabraly téměř deset hodin.
Přerušení sjezdu představuje rovněž komplikaci pro jednání zástupců ČSSD s politickým hnutím ANO o sestavení druhé Babišovy vlády. Premiér v demisi již dříve prohlásil, že vládní kabinet chce mít hotový do konce února. Pokud bude Babiš na svém slově trvat, musí se na spolupráci a garanci sto a jednoho hlasu nezbytných pro vyslovení důvěry, kterou požaduje prezident, domluvit s představiteli politického hnutí SPD a KSČM, které však za členy vlády vytrvale odmítá.
Sjezd ČSSD — v pořadí již čtyřicátý — se uskuteční v Hradci Králové v prostorách Kulturního domu Střelnice, kde byl před pětadvaceti lety předsedou sociální demokracie poprvé zvolen nynější prezident Miloš Zeman. Ten se také nadcházejícího sjezdu na pozvání statutárního místopředsedy Milana Chovance jako host zúčastní.