Sledujeme živě: ČSSD v Hradci rozhoduje o svém dalším osudu
Redakce DRČeská strana sociálně demokratická dnes v Hradci Králové bude rozhodovat o svém novém vedení a případné účasti ve vládě. Sjezd by měl ukázat, kam chce strana nadále směřovat. V DR pro vás připravujeme živé komentované zpravodajství.
20:40 — Tisková konference nově zvoleného předsedy Jana Hamáčka a statutárního místopředsedy Jiřího Zimoly nepřinesla nic podstatného. Jan Hamáček odmítl říct, že je účast Andreje Babiše nepřekročitelnou podmínkou vstupu ČSSD do vlády. Odmítl uznat za problém, že Jiří Zimola označil lidi odkázané na dávky za „nemakačenka“, a inkluzi, na sjezdu rovněž napadenou Jiřím Zimolou, politiku obecně spojovanou se jménem Hamáčkovy vnitrostranické spojenkyně Kateřiny Valachové, popsal jako téma, které může způsobovat problémy případ od případu, ale ve škole jeho synů problémem není.
Sjezd bude pokračovat 7. dubna, přesně v den 140. výročí založení strany volbou místopředsedů, debatou o stanovách a rozhodováním o případné účasti ve vládě. Zaznělo ovšem, že definitivní slovo k účasti ČSSD ve vládě zřejmě dostanou členové v nějaké podobě vnitrostranického referenda.
Děkujeme vám za pozornost. Loučí se s vámi tým DR: Jan Gruber, Lukáš Jelínek a Jakub Patočka.
20:05 — Delegátům a delegátkám sjezdu byly předloženy dvě varianty usnesení k účasti ČSSD ve vládě Andreje Babiše. Usnesení, které navrhl nový předseda Jan Hamáček, konstatuje, že „účast trestně stíhaných osob ve vládě ČSSD považuje za závažný problém“ a že o případném vstupu do vládní koalice rozhodnou všichni členové strany ve vnitrostranickém referendu.
Usnesení senátorského klubu strany naopak explicitně říká, že „ČSSD se nezúčastní ani nepodpoří žádnou vládu, jejímiž členy by byly trestně stíhané osoby“. Podivnou procedurou nakonec sjezd hlasoval pouze o usnesení navrženém Hamáčkem, které delegáti a delegátky většinově podpořili.
Vzápětí byl sjezd přerušen do 7. dubna 2018 do 10:00, kdy se bude pokračovat volbou místopředsedů a rozhodováním o stanovách. Jednat o případné účasti ve vládě bude tedy triumvirát Hamáček, Chvojka, Zimola. Co by se mohlo zvrtnout?
Ve 20:20 se čeká tisková konference nového předsedy a statutárního místopředsedy.
20:00 — Sjezd pokračuje diskusí o podmínkách účasti ČSSD ve vládě Andreje Babiše. Střídají se dva typy příspěvků. Z jedné strany zní, že se ČSSD nemá účastnit takové vlády, ve které by seděl trestně stíhaný politik. Z druhé strany se oponuje, že se novému vedení nemají při jednání s politickým hnutím ANO házet klacky pod nohy.
19:40 — Jednání sjezdu je znovu přerušeno. Nový předseda Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola požádali delegáty a delegátky o krátkou pauzu na poradu nad dalším postupem.
19:20 — Statutárním místopředsedou byl podle očekávání zvolen Jiří Zimola. Bývalý jihočeský hejtman svého protikandidáta Romana Onderku porazil s velkým přehledem, když získal 335 hlasů. Někdejšího brněnského primátora podpořilo 134 delegátek a delegátů. Ten vzápětí oznámil, že bude kandidovat na řadového místopředsedu.
19:10 — Diskutuje se o změnách stanov. Je to technická, pro veřejnost ne úplně atraktivní, ale o rozpoložení strany tentokrát silně vypovídající debata. Navržené změny kritizoval Jiří Dienstbier. „Je to výsměch členům strany,“ řekl s tím, že kdyby změny byly schváleny, tak se tím zruší vše, co přineslo tři a půl roku staré vnitrostranické referendum. „Navrhované změny říkají, že členové mají držet hubu a krok a funkcionářům do ničeho nekecat,“ pokračoval Dienstbier a dodal, že by navržené změny měly být jako celek zamítnuty.
18:50 — Sjezd bude přerušen. Podle tiskového mluvčího ČSSD Mikuláše Klanga sjezd po zvolení statutárního místopředsedy bude pokračovat v debatě o změně stranických stanov. Jejich schválení však odloží a vrátí se k nim v následujících týdnech, kdy se delegáti a delegáty znovu sejdou, aby jednání sjezdu dokončili. Klang dále řekl, že pro dnešní den se počítá ještě s prvním kolem volby řadových místopředsedů s tím, že další kola se stejně jako hlasování o stanovách odehrají později.
18:30 — Jiří Zimola tentokrát přišel za řečnický pultík bez růžových brýlí a řekl, že se kandidátského projevu vzdá, aby — jak sám řekl — nezískával nezaslouženou výhodu před svým protikandidátem Romanem Onderkou. Nakonec se ale na pódiu pár minut zdržel. Zimola slíbil, že je nově zvolenému předsedovi Janu Hamáčkovi coby statutární místopředseda připraven krýt záda. Jednání je přerušeno do 18:50. Delegáti šli volit.
18:25 — Jako první se svým kandidátským projevem na pozici prvního místopředsy vystoupil bývalý brněnský primátor a nynější poslanec Roman Onderka. „My jako sociální demokraté to hrajeme blbě, jinak by nás neopustily tisíce voličů,“ řekl Onderka s tím, že politici ČSSD musejí vyrazit mezi lidi a nabízet jim svůj program. „Jestli nezačneme mluvit srozumitelně, tak nás nebude nikdo volit,“ pokračoval s tím, že stranický program je kvalitní, ale vázne jeho prezentace. Onderka dále řekl, že je třeba, aby strana navázala dobré vztahy se všemi svými bývalými předsedy. „Ať už jde o Zemana nebo o Sobotku,“ řekl.
18:19 Kandidáti na post statutárního místopředsedy jsou pouze dva: Roman Onderka a Jiří Zimola. Roman Onderka přednáší projev, zatímco Jan Hamáček dává své první interview České televizi v roli nového předsedy.
17:55 — Novým předsedou ČSSD byl v druhém kole volby zvolen středočeský poslanec Jan Hamáček, který obdržel 272 hlasů. Jeho protikandidáta Jiřího Zimolu podpořilo 224 delegátek a delegátů. Výsledky volby předsedy strany tak potvrdily správnost dříve zveřejněných informací o existenci zákulisní dohody, podle níž měl být předsedou zvolen právě Hamáček. Její platnost by měli delegáti a delegátky sjezdu za pár desítek minut potvrdit volbou bývalého jihočeského hejtmana Zimoly na post statutárního místopředsedy strany.
17:45 — Zákulisní dohoda zahrnuje podle informací DR nyní dále tato jména: radní kraje Vysočina Jana Fialová, poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk. Součástí dohod má být i to, že se prvním místopředsedou stane Jiří Zimola.
17:25 — Podle informací DR se novým předsedou stane Jan Hamáček. Podle informací od více delgátů z různých krajů začíná údajně fungovat dohoda, která ovládá většinový díl delegátů sjezdu.
17:10 — Vyhlášena přestávka do 17:30 na druhé kolo volby předsedy.
16:55 — V prvním kole bylo vydáno celkem 530 hlasovacích lístků, pro zvolení tedy bylo nutné získat alespoň 266 hlasů. Jak Hamáčkovi, tak Zimolovi nyní chybí ještě relativně dost. Oba kandidáti se nicméně shodují v tom, že se nebrání vstupu do vlády s ANO. Paradoxně ale o novém předsedovi nyní rozhodnou především ti delegáti, kteří podporovali Milana Chovance, jenž v prvním kole získal více hlasů, než všichni zbývající kandidáti dohromady a který jako jediný z hlavních kandidátů vstup do Babišovy vlády odmítal.
16:45 — První kolo volby nového předsedy ČSSD rozhodnutí nepřineslo. Nejvíce hlasů získal Jiří Zimola, který obdržel 179 hlasů, spolu s Janem Hamáčkem, jehož podpořilo 155 delegátů a delegátek. Hamáček se Zimolou tak postupují do druhého kola. Jeden z favoritů Milan Chovanec skončil až na třetím místě se 116 hlasy. Čtvrté místo obsadil Miroslav Krejčík, jenž obdržel 30 hlasů, následován Antonínem Staňkem s 30, Romanou Žateckou s 13 a Janem Juklem s 6 hlasy.
16:35 — ČSSD o sjezdu vůbec nekomunikuje na sociálních sítích. Přestože v mnohých projevech kandidátů na post předsedy zaznělo, že sociální demokracie musí lépe komunikovat nejen se svými členy, ale především s občany, tak na jejím profilu na sociální síti Facebook se za celou dobu konání sjezdu neobjevil ani jeden příspěvek. Ten poslední je starý již čtyři dny. Pustotou zeje i stranický twitterový účet a ani na webu se o průběhu sjezdu nikdo nic nedozví.
16:15 — Podařilo se nám ukořistit jedny růžové brýle, které Jiří Zimola rozdával delegátům. Jak se dalo čekat, je přes ně ve skutečnosti vidět hnědě.
Jak se dalo čekat, je přes ně ve skutečnosti vidět hnědě.
16:00 — Glosa Lukáše Jelínka k projevům kandidátů. Pouze dva kandidáti na předsedu působili rétoricky atraktivně a programově originálně. Jan Jukl varující před spojením ČSSD s ANO slovy, že by se strana proměnila „v Kostelecké uzeniny české politiky“ a Jiří Zimola nasazující si a sundávající růžové brýle. První připomněl, že 90. léta jsou minulostí a navazuje na ně Andrej Babiš. Zároveň vyzval k otevření ČSSD novým členům a občanskému aktivismu. Druhý se přimlouval za sociálně-konzervativní program bez novot typu inkluze. Oba jsou kontroverzní, oba ale něčím zaujali. Naopak favorité Hamáček a Chovanec v disciplínách rétorika a originálnost pohořeli.
Komentátor DR Lukáš Jelínek sjezd glosuje jako expert i ve vysílání České televize.
15:50 — Štěpán Kotrba akreditovaný na sjezdu jako novinář Českého rozhlasu před sjezdovým areálem nastříkal bezdomovci do obličeje pepřový sprej. Muž, s nímž na místě redaktoři Deníku Referendum konverzovali ještě před incidentem, uvedl, že byl napaden poté, co s lidmi postávajícími před královéhradeckou Střelnicí vedl rozhovor o politice a následně je požádal o pár drobných. „Sociální demokracie je moje strana. Byl jsem vděčný, že zrušila všechny ty poplatky v nemocnicích a vnesla do politiky takový sociální aspekt," řekl Deníku Referendum již s opuchlou tváří. Štěpán Kotrba potvrdil, že muži nastříkal do obličeje pepřový sprej. Tvrdí, že jej bezdomovec „napadl rukou“. Snímek muže zachycuje ještě před tím, než jej napadl novinář Štěpán Kotrba na místě akreditovaný za Český rozhlas. Muž bez domova žádné rysy agresivního chování ovšem nevykazoval.
Bezdomovci ještě před incidentem. Později Štěpánem Kotrbou napadený muž je na snímku zcela vlevo.
15:40 — Vyhlášena přestávka do 16:00 na první kolo volby předsedy. Postup jiné dvojice kandidátů nežli Hamáčka s Chovancem by byl překvapením.
15:20 — Poslední z kandidátských projevů pronesla Romana Žatecká. Starostka České Lípy za hučení a okázalého nezájmu delegátů a delegátek sjezdu říkala, že chce semknutou a jednotnou stranu. „Nabízím cestu, na jejímž konci bude stát sebevědomá a důvěryhodná sociální demokracie,“ uvedla Žatecká s tím, že proměna strany se neobejde bez spousty práce. Podle Žatecké je třeba změnit systém řízení, obnovit vnitrostranickou demokracii a nebát se chodit mezi lidi. „Nabízím krizové řízení,“ shrnula s tím, že sociální demokracie se obratem musí začít připravovat na komunální a senátní volby. A na závěr se vyslovila proti vstupu ČSSD do vlády s trestně stíhaným premiérem. Ani ona se svým projevem nedokázala výrazněji odlišit.
15:10 — Jiří Zimola před svým projevem rozdal delegátům a delegátkám v sále růžové brýle, které si také sám nasadil. „Jsme silná sebevědomá strana, která řeší problémy svých voličů. Strana je jednotná a všichni jsme přátelé. Rodiny Foldynů a Špačků plánují společnou dovolenou. Zdeněk si kupuje větší bazének. Problémy neexistují, vše je jak má být. Vedení strany jde proto své pozice obhájit,“ zesměšňoval situaci Zimola. Pak si brýle sundal a řekl, co skutečně chce: za častého potlesku sálu si stěžoval na inkluzi, plošný zákaz kouření, církevní restituce a zneužívání sociálních dávek. Podle Zimoly čeští občané nechtějí opustit Evropskou unii, ale nestojí o to, aby jim něco nakazovali „nikým nevolení a přeplácení bruselští byrokrati". „Naprosto jsme rezignovali na levicový program. Musíme se vrátit ke kořenům. Přinášeli jsme lidem dobro, o které nestáli,“ dodal Zimola s tím, že ČSSD nemá čas na přešlapování. Byl to jasně formulovaný program proměny ČSSD v krajně pravicovou národně socialistickou stranu.
15:00 — Kandidátský projev Antonína Staňka: „Chci straně vrátit důvěryhodnost. Bez důvěryhodnosti nejsme s to oslovit voliče, které jsme ztratili,“ otevřel své vystoupení olomoucký primátor. Hovořil o sjednocování strany při současném zachování její vnitřní pestrosti, o tíživé sociální situaci řady občanů v České republice a o nutnosti zvyšovat životní úroveň všech lidí bez rozdílu. „Cesta k úspěchu vede přes srozumitelnost a čitelnost naší politiky,“ pověděl Staněk. Ani on nedokázal vystoupit tak, aby se odlišil.
14:55 — Čtvrtý s kandidátským projevem vystoupil Miroslav Krejčík. „Členská základna chce změnu," řekl v úvodu generál v záloze. Krejčíkovo mdlé a nevýrazné vystoupení postrádalo nejen rytmus, ale i silnější myšlenky. Zbytečně se utápěl ve frázích a těžko se dostával k meritu věci. Podle Krejčíka je hlavním problémem ČSSD zanedbaná členská základna, poškozený mediální obraz a neschopnost jasně komunikovat s voliči. „Musíme znovu získat vůli vítězit, jen tak se můžeme znovu stát silnou politickou stranou,“ shrnul Krejčík.
14:50 Jako třetí kandidát na předsedu mluvil Jan Jukl. Podle poličského zastupitele, který kandidoval na předsedu s podporou platformy Lepší ČSSD je možná, se ČSSD musí otevřít lidem, světu a novým myšlenkám. „Pokud sociální demokracie vstoupí do vlády s politickým hnutím ANO, tak se stane Kosteleckými uzeninami české politiky,“ řekl za souhlasného potlesku sálu Jukl. Horoval za přijímání nových členů a důvěryhodnou politiku. Jako příklad, jak se politika dělat nemá, pak uvedl rozhodnutí o přesunutí brněnského hlavního nádraží, za což si naopak ze sálu vysloužil pískot — zřejmě brněnských delegátů. „Není možné říkat lidem, že vám na nich záleží a současně chtít proti jejich vůli přesouvat nádraží za sto miliard, vedle čehož tunel Blanka bledne jako prkotina, projektem, který železniční experti označují za největší sabotáž české železniční sítě od druhé světové války.“ Projev, který byl programově nejobsažnější a prezentoval podobu autentické evropské sociální demokracie, zakončil slovy: „Síla, která chce modernizovat ČSSD se probudila. Chtěl bych všem lidem, kteří věří, že lepší ČSSD je možná, popřát do dalších let hodně optimismu, protože ho budeme potřebovat.“
14:40 — Glosa Lukáše Jelínka ke sjezdové diskusi: Sjezd výrazně ovlivňují dva jevy. Jednak osobní pocity, sympatie a antipatie, jednak příliš mnoho štěpných linií na to, aby se daly vysledovat zřetelné názorové proudy. Na jedné straně byla diskuse přehlídkou kuřích ok, na něž bylo šlápnuto. Nejvíce cítit to bylo z vystoupení premiérem Sobotkou druhdy odvolaného exministra Jana Mládka. Pozorovatel tak mohl mít chvílemi pocit, že za vše může Bohuslav Sobotka.
Delegáti, i z míst, kde je ČSSD dlouhodobě málo vidět, zhusta házejí odpovědnost na grémium. Členové grémia zase hovoří o tom, že při klíčových rozhodnutích byli nevyslyšeni. Pocit sounáležitosti a spoluodpovědnosti je ventilován minimálně.
Zároveň se nepřehledně kříží skupiny podporovatelů prezidenta Zemana, jednotlivých kandidátů na předsedu i vládního angažmá ČSSD a jeho odpůrců. Není výjimkou, když Zemanovi stoupenci odmítají prezidentův apel na spolupráci s ANO. Řada Zemanových kritiků naopak pošilhává po spolupráci s Babišem. Shoda panuje na akcentování levicovosti ČSSD. Jenže rétorika sociální demokracii nespasí.
Jak v diskusi řekl Lubomír Zaorálek, ČSSD musí před lidmi obstát v konkrétních kauzách, které je trápí. Naštěstí většina diskusních příspěvků obsahovala apel na sebevědomí, jež musí sociální demokracie ve střetu s ANO najít a veřejně projevit.
14:30 — Jako druhý svůj kandidátský projev přednesl Milan Chovanec. Řekl, že za prohru nese spoluodpovědnost. Přesto kandiduje proto, že se nenašla nová přesvědčivá osobnost, kterou by mohl s čistým svědomím podpořit. Otázku, zda jít či nejít do vlády, je podle něj potřeba podřídit úspěchu v komunálních a senátních volbách. Chovanec mluvil o své zkušenosti z vlády: ANO nám říkalo, že nejsme k ničemu, že nejsme potřební. Nechtějme do vlády s ním. Předseda ČSSD musí sedět v Lidovém domě a připravovat se na volby a nastartovat vnitrostranickou debatu. Pokud se budeme bát toho, že v opozici zanikneme, znamená to, že se bojíme práce, kterou by to obnášelo. Varoval před skrytou koalicí Babiše s SPD a KSČM, kterou by ČSSD jen kryla. Potvrdilo se tedy, že základní rozdíl mezi oběma hlavními kandidáty spočívá v přístupu k účasti ve vládě.
14:20 — Začaly projevy kandidátů na předsedu. Jako první mluvil Jan Hamáček: S politickým hnutím ANO je třeba jednat o vládě, ale rozhodnout musí všichni členové. Hamáček ve svém svižném, energickém a potlesky přerušovaném projevu hovořil o sjednocování vnitrostranických proudů, posilování vlivu členské základny, zefektivnění fungování Lidového domu a nutnosti přípravy na nadcházející komunální a senátní volby. „Dejme lidem spravedlnost a oni nám dají svůj hlas,“ shrnul programové cíle strany. Hamáček se přimlouval za jednání s politickým hnutím ANO o vládní spolupráci s tím, že v opozici se strana ztratí a že jen ve vládě může ČSSD prosazovat svůj program. Podle Hamáčka by o případném vstupu do vlády měla ale rozhodnout celá členská základna.
14:05 — Josef Středula nabádal ČSSD, aby se zbytečně „nehnípala“ v minulosti a prosazovala vlastní program. „Sociální demokracie je historicky prověřeným, špičkovým orchestrem. Občas měníte dirigenta, ale nikdy neměníte repertoár V notách, které máte sto čtyřicet let, je přece jasně napsáno, co máte hrát,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Podle Středuly se ČSSD musí věnovat důchodcům, nemocným nebo lidem, kteří pracují za minimální mzdu, jejíž hodnota je stále pod hranicí chudoby.
13:45 — Delegáti a delegátky dostali k obědu jako obvykle vepřový řízek s bramborovým salátem. Oproti minulým letům se tentokrát nepodávala vegetariánská varianta v podobě řízku kuřecího.
13:40 — Mluvil Jiří Dienstbier. Byl to odvážný, státnický projev evropského sociálního demokrata. Bez potlesku. Jiří Dienstbier se jasně vymezil proti vládní účasti ČSSD. V nejsilnější pasáži svého projevu jednoznačně odsoudil momenty, v nichž se ČSSD vzdaluje evropskému humanismu. Odsoudil excesy, kde členové ČSSD přirovnávali některé lidi k medúzám či k slimákům, explicitně se zastal práva na svobodné vyznání muslimů a vzal v ochranu sociálně slabé, odkázané na dávky: „Není jejich vinou, že máme s prominutím idiotský systém, který nemotivuje k tomu se z něj vymanit. Měli jsme čtyři roky na ministerstvu práce, abychom to změnili a neudělali jsme to.“
Dienstbier jmenovitě odmítl dva kandidáty na předsedu, Zimolu, jehož kauzu označil za selhání a odmítl ji odbýt s tím, že nebude trestně stíhán, a také Chovance, s nímž má dlouhodobě mimořádně špatný osobní vztah. To se do jeho projevu promítlo, protože Chovancovi přičetl k tíži kromě ostudy s bakalářskou prací a pózování s puškou i policejní reformu, v níž oprávněnost Chovancova postupu posléze stvrdila sněmovní komise a v níž Chovanec reálně hájil Policii před politickým atakem Babišova hnutí. Drobnou vadou na kráse jinak skvělého projevu je tedy fakt, že jej lze brát jako nepřímou podporu Jana Hamáčka, který dává jasně najevo, že chce s Babišem do vlády.
13:10 — Sjezd je atypický, což je zřejmé na první pohled. Na jedné straně během diskuse zaznívá řada zajímavých postřehů. Vcelku dobře mluvili Michal Pícl, Libor Rouček, Petr Pavlík i Lubomír Zaorálek. Ale nikdo z nich ve vedení strany nebude. O tom, kdo ji povede, se naopak debatuje v kuloárech. Je evidentní, že delegáti na sjezd nepřijeli s jasně vyjednanými dohodami, jako to bylo v minulosti. Na jedné straně je evidentní nechuť ke komukoli, kdo má podíl na odpovědnosti za volební debakl. To by mluvilo proti vyhlídkám, jak Jana Hamáčka, tak zejména Milana Chovance. Na druhé straně poměrně jasně zaznívají projevy nechuti k vládní spolupráci s politickým hnutím ANO. To by naopak hovořilo v Chovancův prospěch. Každopádně kuloáry se stále line jako základní tón, že výsledek sjezdu je tentokrát zcela nepředvídatelný.
12:50 — Jan Mládek vystoupil s hlasitou kritikou bývalého předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Někdejší ministr průmyslu a obchodu Sobotkovi vyčítal časté změny postojů a obhajobu nezdanění církevních restitucí. Postěžoval si, že mu premiér několikrát oznámil, že v čele rezortu průmyslu a obchodu bude pouze dočasně a brzy jej nahradí Tomáš Prouza, tehdejší státní tajemník pro evropské záležitosti. Mládek se znovu vrátil i k podepsání memoranda o lithiu, kterou opakovaně označil za jeden z důvodů volební porážky. „Bylo to horší než zločin, byla to hloupost,“ glosoval Mládek.
12:40 — Kateřina Valachová by si přála, aby ČSSD vedl někdo jako Fico. Ve volné diskusi bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachové řekla, že projev slovenského premiéra Roberta Fica, v němž napadl evropskou sociální demokracii, byl projevem pravého sociálního demokrata. „Doufám, že si ČSSD do svého čela zvolí politika podobného formátu, jakým je Robert Fico,“ uvedla.
12:35 — Probíhá volná diskuse. Delegáti a delegátky hovoří o programu, o poměru strany k politickému hnutí ANO a o možném vstupu do vlády. Polovina sálu je prázdná, přesto se z něj line hluk. Předsedající musejí spolustraníky neustále napomínat, aby své hovory — pokud nechtějí poslouchat příspěvky — vedly v kuloárech. Předseda mladých sociálních Radek Hlaváček v diskusi podpořil kandidaturu Jana Hamáčka.
12:25 — Novináři v kuloárech jsou otřeseni Zemanovým projevem. Podle mnohých se nedostatkem velkorysosti a okatým tlakem na vládní aranžmá, které by šlo na ruku Babišovi, připravil i o své stoupence uvnitř strany. Jednoho fanouška přece jen ale projev Miloše Zemana našel.
12:20 — Kandidátka na post řadové místopředsedkyně a poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová Deníku Referendum řekla, že tento sjezd je zcela odlišný od všech předchozích. Nálada je prý bouřlivá a delegáti nespokojení. „Těžko odhadovat výsledky. Krajské delegace zdaleka nejsou jednotné. Nelze se řídit nominacemi, které kandidáti na předsedu získali,“ vysvětlila Sehnalová s tím, že o nejistém výsledku svědčí i mimo jiné vysoký počet uchazečů o místa ve stranickém vedení. „Kdyby byl sjezd režírován skrze zákulisní dohody, tak by některé kandidatury byly dávno staženy,“ dodala.
12:10 — V kuloárech jsme hovořili s brněnským poslancem a uchazečem o post statutárního místopředsedy strany Romanem Onderkou o kandidatuře Milana Chovance na předsedu. Právě brněnské hlasy může uchazeč o funkci předsedy potřebovat. Onderka Deníku Referendum řekl, že Chovancova kandidatura je neuvěřitelná, neboť on je spolu s Bohuslavem Sobotkou spoluzodpovědný za špatný volební výsledek stany. „My na jižní Moravě chceme ve vedení strany změnu. Proto jsme také podpořili Miroslava Krejčíka,“ uvedl Onderka s tím, že Sobotkova vláda nebyla úspěšná. „Úspěch se měří ve volbách a v těch sociální demokracie propadla,“ dodal.
12:00 — Glosa Lukáše Jelínka: Miloš Zeman bohužel nezklamal. Píše v ní: „V první půlce projevu si vyřizoval osobní účty s oponenty. Ve druhé působil jako emisar Andreje Babiše. Výzva, aby ČSSD nebyla „stranou podrazáků" by se lépe poslouchala od politika, který nezaložil konkurenční stranu, který neměl za pravicových kabinetů vliv na přeběhlíky Melčáka a Pohanku a který za vlád ČSSD neútočil na její premiéry. Bylo cítit, jak moc rád by na sklonku své politické dráhy zúčtoval s těmi, kteří měli vlastní názor, odlišný od jeho."
Zdaleka ne všichni delegáti byli Zemanovým projevem nadšeni...
11:30 — „Když nefunguje bordel, je třeba vyměnit děvčata a ne postele," řekl další z hostů sjezdu, předseda strany SMER — sociálna demokracia a slovenský premiér Robert Fico, když se zamýšlel nad budoucností sociální demokracie. Fico si dále postěžoval, že o něm v Rakousku média říkají, že není ani socialista, ani demokrat. „Jsem v Evropě za vyvrhela a vy jediní se mě zastáváte. Jsem za to vděčný a prosím o vzájemnou podporu," dodal Fico. Slovenský premiér sklidil za svůj projev od delegátů bouřlivý aplaus.
11:15 — „Přítelkyně a přátele, tohle oslovení jsem už dlouho nepoužil. Stýskalo se mi po vás,“ řekl v úvodu svého projevu Miloš Zeman a poděkoval Janu Hamáčkovi, Milanu Chovancovi a Jiřímu Zimolovi za podporu v prezidentských volbách. „Sociální demokracie je jediná strana, která neměla jasné stanovisko, kdo je její prezidentský kandidát. Sociální demokracie je jediná strana, která nemá jasné stanovisko, zda jít do opozice, nebo se účastnit vlády. Sociální demokracie je jediná strana, která neví, kdo je její předseda. Jinak jste naprosto pořádku,“ řekl prezident.
Zeman dále uvedl, že nehodlá delegátům doporučovat volbu žádného z kandidátů na předsedu. „Nebudu opakovat chybu, že bych na někoho ukázal, jako jsem ukázal na Vladimíra Špidlu jako svého nástupce, který to lidsky nezvládl a ublížil tak sociální demokracii,“ pokračoval s obligátním útoku na svého nástupce. Zemanovi v této fázi projevu zatleskalo jen pár lidí.
Zeman sjezd rovněž varoval před těžkostmi, které přináší opozice. „Ale necpěte se do vlády,“ řekl, „nechtějte ministerská křesla, s těmi patnácti poslanci je to ostatně komické,“ dodal s tím, aby sociální demokracie zahájila jednání s politickým hnutí ANO o možné podpoře druhé vlády Andreje Babiše.
„Nechcete-li upadnout do zapomenutí, pracujte, ale pracovat můžete jenom tehdy, když se bude nějakým způsobem účastnit vládních aktivit,“ shrnul. Zeman sjezd na závěr varoval, aby strana jednání s Babišem neodkládala „ ANO má další dva partnery, kteří mu k většině ve Sněmovně bohatě stačí,“ řekl.
Zeman znovu zaútočil i na Bohuslava Sobotku. „Na sedm procent jste se dostali proto, že ve vašem čele nestála osobnost. Je to smutné, ale je to tak.“ Prezident rovněž připomněl, že právě v Hradci Králové se před pětadvaceti lety podařilo stranu pozvednout a dovést ji během pár let do Strakovky. „Tohle krásné období, ale skončilo zradou,“ připomněl své nezvolení do funkce prezidenta v roce 2003. „Nebuďte stranou podrazáků,“ dodal a za potlesku sálu se rozloučil s delegáty.
11:00 — Za zvuku fanfár z Libuše do sálu královéhradecké Střelnice pomalu nakráčel prezident České republiky Miloš Zeman. Delegáti a delegátky povstali a dlouze tleskali.
10:50 — Statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec zopakoval, že vedení strany je připraveno podat rezignaci. „Není to problém. Ale kdyby se nám nepodařilo navolit další členy vedení, tak je otázkou, kdo má vést stranu do května, než bude sjezd pokračovat,“ řekl Chovanec s tím, že ve vedení strany by v takovém případně mohl být pouze předseda a místopředseda. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek konstatoval, že ve vedení strany nemá být nikdo, kdo nezískal důvěru delegátů sjezdu a přivedl stranu k volební porážce. „Ať stranu klidně vedou dva lidé,“ dodal Mládek. Chovanec následně uvedl, že místopředsedové strany rezignují bezprostředně po zvolení nového předsedy strany. Mládek v důsledku Chovancova ujištění svůj původní návrh stáhnul.
10:35 Horko je už v debatě o programu. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navrhl, aby byl na program sjezdu zařazen nový bod odvolání členů politického grémia strany. „Důvodů je několik. Politické grémium pohrdalo členskou základnou, ani za čtyři měsíce po prohraných volbách nerezignovalo, ale snažilo se udržet své funkce za každou cenu a svolalo sjezd jako jednodenní, aby nebyl čas projednat vše potřebné. Politické grémium je navíc odpovědné za kauzu lithium,“ řekl Mládek, kterého podpořil i Zdeněk Škromach. Podpis memoranda o lithiu podle Mládka stálo stranu alespoň o čtyři procenta lepší volební výsledek. „Nevím, zda to byl zločin. Předpokládejme, že nikoliv. Pak to ale byla chyba nebo hloupost,“ uvedl.
Horko je už v debatě o programu sjezdového jednání.
10:20 Delegáti rozhodli o tom, že sjezd bude zcela otevřen veřejnosti. Podle informací DR z jednacího sálu proti návrhu stranických špiček, aby byl sjezd částečně uzavřen, vystoupil senátor Jiří Dienstbier s tím, že sjezd má být otevřen veřejnosti i médiím. Dienstbiera podpořil i bývalý senátor Zdeněk Škromach. Kandidát na místopředsedu strany a brněnský poslanec Roman Onderka řekl, že za zavřenými dveřmi se má vést pouze diskuse. Pro otevřený sjezd se nakonec vyslovilo 262 delegátů a delegátek, proti bylo 53 a 163 se jich zdrželo.
10:10 Na zahájení sjezdu byli novináři vykázáni ze sálu, takže z předsálí mohli jen uhadovat, že sjezd právě začíná podle doléhajících zvuků české a — prozatím ještě — i evropské hymny. Delegáti v nepřítomnosti novinářů rozhodnou, zda budou vpuštěni i na jiné pasáže sjezdu nežli na projevy Miloše Zemana a kandidátů na předsedu strany.
9:50 Česká strana sociálně demokratická se dnes v Hradci Králové schází na dlouho a s napětím očekávaném mimořádném sjezdu. Má zde zvolit nového předsedu a další členy vedení. Očekává se také, že rozhodne o případné účasti ve vládě Andreje Babiše, případně o toleranci vůči ní. Na programu jsou i další body, které napoví, jakým směrem se strana dále vydá.
Jedná se o nejméně vypočitatelný sjezd sociální demokracie za velmi dlouhou dobu. O post předsedy se uchází osm kandidátů a zdaleka není jasné, kdo se jím stane, byť za hlavní favority jsou pokládáni dosavadní místopředsedové Jan Hamáček a Milan Chovanec. Pokud by však v jejich střetu vznikl pat, otevře se cesta pro některého z dalších kandidátů.
Základní otázka je ale jiná: zda strana zamíří k národně sociální orientaci reprezentované dnešním Hradem, anebo zda se bude se vzestupem populismu utkávat prostředky blízkými evropským sociálním demokraciím, přesněji řečeno, zda tento spor vůbec ještě uvnitř strany po hradeckém sjezdu zůstane otevřený.
I proto velkou pozornost poutá, s čím na sjezdu vystoupí prezident a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, jehož vystoupení je na programu hned v úvodu. Za zmínku stojí, že Zeman je jediným bývalým předsedou strany, který se sjezdu účastní.
O napjaté atmosféře, v níž se sjezd odehrává, svědčí to, že hned v úvodu budou delegáti rozhodovat o případném uzavření sjezdu před zástupci médií. Na takovou eventualitu jsme ovšem připraveni, mezi delegáty máme své zpravodaje.
Nemění se jediná věc: i tentokrát delegáty sjezdu vítala skupinka demonstrantů. Tentokrát protestujících proti případnému vstupu do vlády Andreje Babiše.
Sjezd je přitom zorganizován tak nešťastně, že prakticky nikdo nepokládá za možné, aby zvládl projednat vše, co má v programu. Je tudíž pravděpodobné, že bude přerušen a bude pokračovat za několik týdnů.
Živé komentované zpravodajství pro vás připravuje tým DR ve složení Jan Gruber, Lukáš Jelínek a Jakub Patočka.
Přijde tchoř na návštěvu k zajíčkovi. Rozhlédne se:
"Máš to tu hezké, zařízeno s vkusem a účelně,"
pak pokrčí čumák,
"ale nějak to tu smrdí. To se musí vyřešit a já odtud neodejdu, dokud se to nezmění."
Ich weiß nicht, was soll es bedeuten, že mi při pohledu na předsednické kandidáty a organizaci sjezdu, ta Märchen aus uralten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.
Zkrátka pokud jde o postoj k základní štěpící politické linii, musí být strana jednotná, jinak nebude důvěryhodná pro nikoho. ČSSD si patrně zvolí tu xenofobii a pohádka definitivně skončí...