Kudy dál? Kandidáti na předsedu ČSSD představili své programy
Jan GruberNejvětší šance stát se předsedou ČSSD mají Jan Hamáček, Milan Chovanec a Jiří Zimola. Všichni tři v minulých dnech představili spolustraníkům své plány, jak stranu vyvést z hluboké krize. Ve svých záměrech se trojice významně neliší.
Sociální demokracie si v neděli na sjezdu v Hradci Králové zvolí nového předsedu. O nejvyšší post ve straně se uchází sedm lidí. Šanci na zvolení mají však jen dva až tři: statutární místopředseda strany Milan Chovanec, řadový místopředseda Jan Hamáček a někdejší jihočeský hejtman Jiří Zimola. Deník Referendum má k dispozici kandidátské dopisy, které v minulých dnech rozeslali svým spolustraníkům. Shodují se, že sociální demokracie bude mít na sjezdu jednu z posledních příležitostí nalézt cestu, kterak se vymanit z hluboké krize, do níž po volebním debaklu upadla.
„Zásadní rozdíl mezi programy Jana Hamáčka, Jiřího Zimoly a Milana Chovance nevidím,“ řekl Deníku Referendum politolog Pavel Šaradín, který působí na Filozofické fakultě olomoucké Palackého univerzity. „Hamáček se prozatím jeví jako nejpřijatelnější kandidát, ale to zajisté není záruka budoucího úspěchu,“ pokračoval s tím, že nicméně právě místopředseda Sněmovny z této trojice nejlépe reprezentuje hodnoty, na kterých sociální demokracie po léta stojí.
„V případě Chovance členové strany mohli v minulých měsících vidět, jakým způsobem je schopen sociální demokracie řídit. Měl půl roku s ní něco udělat,“ řekl Šaradín a naznačil, že Chovanec v tomto směru zvláště úspěšný nebyl. „Obecně lze konstatovat, že programy či vize všech tří kandidátů jsou velice podobné. Všichni říkají, že se musí spolupracovat, že je třeba sjednotit názorové proudy a navázat dobrou spolupráci s prezidentem. Ale žádný propracovaný koncept nevidím. Vše jsou jen takové fráze a mlhavé představy,“ uzavřel Šaradín.
Hamáček: S hnutím ANO je třeba jednat
„Trend poklesu voličské přízně pro sociální demokracii nenastal teprve minulý rok, patrný je již několik let,“ píše Hamáček s tím, že důvody propadů podpory spatřuje v programovém lavírování. „Někdy jsme se nasměrovali více ke středu politického spektra, k městským liberálům, jindy jsme hájili ryze tradiční levicová témata. Určitá neukotvenost voliče mátla,“ vysvětluje. A dodává, že mnohé voliče zřejmě od sociální demokracie odradila i policejní reforma, kterou provedl Hamáčkův protikandidát na předsednický post a tehdejší ministr vnitra Chovanec. „Místo toho, aby ukázala naší schopnost bojovat s organizovaným zločinem, vyvolala u části veřejnosti dojem zcela opačný,“ shrnuje Hamáček.
Středočeský poslanec považuje za nejdůležitější úkol nově zvoleného předsedy sjednotit rozhádanou stranu. „Je třeba přivést představitele názorových proudů k jednomu stolu a trpělivou diskusí dosáhnout toho, že navenek budeme vystupovat jednotně,“ píše s tím, že právě on je tou správnou osobou, která je s to nalézat přijatelná řešení pro všechny strany, a odkazuje na své působení na pozici předsedy Poslanecké sněmovny v minulém volebním období.
Druhým stěžejním bodem Hamáčkova dopisu členům je otázka účasti strany ve vládě Andreje Babiše. „Jednoznačně říkám, že s vítězem voleb bychom jednat měli. Nelze hnutí ANO přes média vzkazovat, jaká ministerstva nebude řídit,“ vymezuje se Hamáček vůči podmínkám, které pro účast ve vládě stanovil úřadující předseda sociální demokracie Chovanec. Podle Hamáčka nicméně o případné vládní spolupráci s Babišovou stranou nesmí rozhodovat pouze stranické vedení, ale všichni členové ve vnitrostranickém referendu podle vzoru německé sociální demokracie. Stranický místopředseda v dopise rovněž zopakoval, že ve vládě by neměl sedět trestně stíhaný člověk.
V neposlední řadě Hamáček stručně nastiňuje svůj program coby předsedy sociální demokracie. Slibuje větší zapojení členů skrze různé ankety a elektronická hlasování, posílení marketingového a PR týmu nebo výjezdy politického grémia na svá zasedání do všech regionů. Bez dalšího se zmiňuje o posílení Lidového domu a opakuje několik hesel z volebního programu — například, že sociální demokracie nepřipustí zavedení školného, zpoplatnění zdravotnictví a zasadí se o zrušení karenční doby.
Chovanec: Udržujme dobré vztahy s prezidentem
Druhý z vážných uchazečů o post stranického předsedy Chovanec se ve svém dopise na rozdíl od Hamáčka nepozastavuje u důvodů volební porážky a rovnou se dostává ke své představě úspěšné sociální demokracie. „Jsem přesvědčen o tom, že je třeba otočit kormidlem sociální demokracie ostře doleva. Vznikli jsme jako levicová strana a náš největší úspěch jsme zažívali, když jsme se nebáli prosazovat levicové principy. Naopak, je třeba si přiznat, že v politickém středu pro nás není dostatečný prostor,“ píše Chovanec s tím, že je třeba se vrátit k programovým kořenům a udržovat dobrý vztah s Milošem Zeman. „Prezidenta vnímám jako bytostně levicového politika,“ doplňuje.
Chovanec rovněž straníkům dopředu oznámil, že kdyby se sociální demokracie rozhodla jít do vlády s politickým hnutím ANO, tak on nehodlá usilovat o žádný ministerský post. Chovanec říká, že nový předseda se musí věnovat v prvé řadě straně a řídit ji z Lidového domu. „V případné vládě mohou sedět jiní, expertů máme dost. Ale pouze tehdy, když to pro sociální demokracii, její program a její prezentaci bude důstojné,“ uvedl Chovanec s tím, že strana musí pečlivě zvážit, zda se má na vládnutí v zemi podílet. „Na tu poslední vládní spolupráci jsme nehezky doplatili. A je třeba neopakovat staré chyby,“ připomíná.
Podle úřadujícího pověřeného předsedy se sociální demokracie nesmí bát zůstat v opozici. Chovanec nicméně upozorňuje, že strana musí zvážit svou odpovědnost za vývoj v zemi. „Pokud bude vládní koalice se sociální demokracií možností, jak zabránit destrukční vládě populistů, polofašistů a komunistů, tak je třeba o ní jednat,“ pokračuje a dodává, že jednání se mohou uskutečnit pouze za jasně vymezených podmínek. První a nejdůležitější z nich je, že ve vládě nesmí být nikdo, kdo je trestně stíhán. Chovanec dále zmiňuje proevropské směřování země, plnění závazků vůči NATO nebo systémovou podporu rodin s dětmi. Požaduje, aby hlasy ve vládě byly rozděleny rovně a aby se politické hnutí ANO vzdalo obsazení ministerstev financí, vnitra a spravedlnosti.
Stejně jako Hamáček, tak i Chovanec v závěru svého dopisu uvádí několik bodů, na které by se chtěl jako předseda zaměřit. Slibuje zjednodušení komunikace s členskou základnou, výrazné posílení Lidového domů jakožto centra podpory pro celou stranu nebo větší zapojení Masarykovy demokratické akademie a stranických odborných komisí. V neposlední řadě Chovanec považuje za důležité, aby se sociální demokracie zbavila nálepky strany dávek a přicházela s jednoduchými programovými tématy jako je například podpora rodin s dětmi.
Zimola: Byli jsme směšní
Dopis někdejšího jihočeského hejtmana a spoluzakladatele platformy Zachraňme ČSSD Zimoly je ve srovnání s Chovancovým a Hamáčkovým o poznání kritičtější. „Několik let jsme na různých stranických fórech slyšeli, jak je sociální demokracie konečně sjednocená, jak je ve vládě při prosazování svého programu úspěšná, lidé že nás mají rádi, a proto nás čekají s naším názorově monolitickým vedením báječná léta plná politických úspěchů. Nerozhodl jsem se kandidovat na předsedu, abych vám i já takhle lhal. Naše strana je ve stadiu klinické smrti,“ píše v samotném úvodu Zimola.
Na dalších řádcích se věnuje chybám, kterých se stranické vedení v minulých letech dopustilo počínaje policejní reformou přes ohlášení demise vlády Bohuslava Sobotky až po vytvoření tzv. triumvirátu, který vedl sociální demokracii do sněmovních voleb. Vymezuje se rovněž vůči podepsání memoranda o těžbě lithia a kritizuje prosazení inkluze a protikuřáckého zákona. „Když se k tomu přidala nemastná neslaná předvolební kampaň, jejímž hlavním mottem po čtyřech letech naší vlády bylo Konec levné práci, byli jsme už jenom směšní. To je to nejhorší, co se může politikovi stát,“ uzavírá Zimola.
Oproti Hamáčkovi s Chovancem se Zimola v dopise ani náznakem nevěnuje otázce vstupu sociální demokracie do vlády. Z jeho vyjádření je však zřejmé, že se spolupráci s politickým hnutím ANO nikterak nebrání a překážku nevidí ani v tom, že premiér Babiš je trestně stíhaný kvůli podezření z dotačního podvodu.
Podle Zimoly je hlavním programovou prioritou sociální demokracie dostupné bydlení pro mladé rodiny a seniory. Zmiňuje také dostupnou zdravotní službu, vymáhání alimentů nebo stále se zvětšující problém exekucí a spolupráci s odbory na kultivaci pracovně-právních vztahů. „Pomáhejme lidem, kteří pomoc potřebují, ale zamezme zneužívání sociálních dávek těmi, kteří pracovat mohou a na solidárním sociálním systému jen parazitují,“ vyzývá Zimola s tím, že by sociální demokracie měla přehodnotit i své původní představy o společném vzdělávání na základních a středních školách nebo zákazu kouření ve všech hospodách.
je asi jediným zajímavým politickým programem pro sociální demokracii, který se před sjezdem vyskytl.