Chovanec: ČSSD by se měla posunout ostře doleva a nejednat s Babišem
Radek KubalaSoučasný předseda ČSSD Milan Chovanec obeslal členy strany dopisem, ve kterém vyzývá k ostrému obratu doleva, vysvětluje důvody vlastní kandidatury a odmítá spolupráci s trestně stíhaným Andrejem Babišem.
Kandidát na předsedu České strany sociálně demokratické Milan Chovanec obeslal v pátek členy strany dopisem, ve kterém vyzývá k návratu k levicovým hodnotám, jež strana dle něj opustila. Rovněž v něm vysvětluje důvody vlastní kandidatury a vyzývá spolustraníky, aby nepodlehli vábení Andreje Babiše a nepodporovali jeho vládu.
Strana se podle Chovance musí opět posunout ostře doleva a začít hájit zájmy slabých proti bohatým. Vyzval k návratu k ideovým kořenům sociální demokracie, která by měla zastupovat zejména obyčejné rodiny s dětmi.
„Vznikli jsme jako levicová strana a náš největší úspěch jsme zažívali, když jsme se nebáli prosazovat levicové principy. Naopak, je třeba si přiznat, že v politickém středu pro nás není dostatečný prostor, který dnes vyplňují nejen populisté, ale i různé nové politické subjekty, které jsou dnes atraktivnější než my,“ uvedl Chovanec v dopise.
Kandidovat na předsedu se podle svých slov rozhodl z toho důvodu, že u žádného z kandidátů nevidí vlastnosti, které strana v současné době nutně potřebuje. Konkrétně mluví o životních zkušenostech, manažerském talentu, chuťi pracovat a rozhodovat, vůli řešit kritické situace a odvahu říkat nepříjemné věci. Zároveň se nový předseda musí straně věnovat naplno a neměl by být členem vlády.
„Nový předseda má sedět v Lidovém domě a pracovat na tom, aby se do strany vrátil zpět život, chuť měnit svět a pomáhat těm, kteří si sami pomoci nemohou. Dnešní ČSSD potřebuje ve svém čele ze všeho nejvíce krizového manažera, jenž se bude straně a jejím problémům věnovat na sto procent. Je toho opravdu hodně, co nové vedení bude muset odpracovat, jinak strana nepřežije. A to se nedá dělat, když sedíte od rána do večera na ministerstvu. Věřte mi prosím, mám s tím čtyřletou osobní zkušenost,“ vysvětluje Chovanec.
Z toho důvodu musí dle Chovnace strana velmi opatrně zvažovat, s kým vládnout či kterou vládu podpořit. Na sjezdu chce získat podporu členské základny pro podmínky, s nimiž by jako předseda vedl případná vládní vyjednávání. Odmítá například spolupráci s lidmi, kteří jsou trestně stíhaní, což vylučuje předsedu vítězné strany ANO Andreje Babiše. Klíčové je však prosazení programových bodů strany.
„Na poslední vládní spolupráci jsme nehezky doplatili. Neměli bychom opakovat staré chyby. Můžeme si dovolit podporovat jen takovou vládu, jež bude v souladu s našimi principy a za kterou se nebudeme stydět. Jinak je lepší být v opozici,“ uzavřel Chovanec.
Volba předsedy
O novém předsedovi bude ČSSD jednat příští neděli na mimořádném sjezdu v Hradci Králové. Podle dřívějších zjištění Deníku Referendum nebude sjezd s největší pravděpodobností téhož dne ukončen. Kompletní nové vedení by podle jednoho z kandidátů na předsedu Jana Hamáčka mělo být známé až na konci března.
Největší šanci na předsednickou funkci mají současný výkonný místopředseda strany Milan Chovanec a místopředseda Jan Hamáček. Dělící linie mezi oběma kandidáty vede zejména v ochotě spolupracovat s Andrejem Babišem na sestavování vlády, která je u Hamáčka podstatně vyšší.
Menší šance na úspěch pak mají hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, primátor Olomouce Antonín Staněk, starostka České Lípy Romana Žatecká, místopředseda místní organizace Unhošť Miroslav Krejčík a zastupitel města Polička Jan Jukl.