Zeman napadl Deník Referendum. Posloužil tím kampani #jsmeDR
Redakce DRPrezident Zeman napadl Deník Referendum ve vysílání TV Barrandov. V rozhovoru s Jaromírem Soukupem prohlásil, že Deník Referendum si nezaslouží podporu. Redakce toho rychle využila.
Deník Referendum od počátku září vede kampaň, jejímž cílem je prohloubit vazbu mezi novinami a jejich čtenáři. Každý den redakce zveřejňuje prohlášení jedné osobnosti, která se rozhodla veřejně vystoupit na podporu DR a vybídnout čtenáře a sympatizanty k podpoře, ideálně zřízením trvalého příkazu. V prvním týdnu DR publikoval výzvy Petra Pitharta, Zuzany Piussi, Michala Horáčka, Elišky Wagnerové, Jana Hřebejka a skautky Lucie Lály Myslíkové, známé z fotografie, na níž konfrontuje neonacistu — všechny obsahuje přiložená fotogalerie.
V neděli redakce využila příležitosti zapojit do kampaně prezidenta Miloše Zemana, který v minulém týdnu na TV Barrandov prohlásil, že „Deník Referendum podporu nezasluhuje“. Učinil tak v pravidelném pořadu Týden s prezidentem, v němž odpovídá na otázky svého fanouška, ředitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa.
Jaromír Soukup označil za „výsledek investigace“ svého média poznatek, že Deník Referendum v minulých letech obdržel prostředky z ČEPS (České energetické přenosové soustavy). Podle Soukupa jeho televize zjistila, že do ČEPS volal „tuhle Topolánek, aby poslali peníze klubu jeho ženy, tuhle Babiš, aby poslali peníze Mafře, tuhle Sobotka, aby poslali peníze Deníku Referendum“.
Zeman následně prohlásil, že pokud taková podpora probíhá transparentně, je to v pořádku, ale pokud skrytě, „je to korupce, se kterou je třeba bojovat“. A právě v této souvislosti také řekl, že Deník Referendum podle jeho mínění podporu nezasluhuje.
„Výrok Jaromíra Soukupa na adresu Deníku Referendum není žádnou „investigací“, ale poněkud dotvořenou recyklací dřívějších útoků Babišových médií na adresu DR,“ komentoval Soukupovo obvinění šéfredaktor DR Jakub Patočka. „Jedná se o výrok nepravdivý, soudně napadnutelný hned třemi subjekty: Českou energetickou přenosovou soustavou — ČEPS, Bohuslavem Sobotkou a Deníkem Referendum.“
ČEPS v minulosti dvakrát podpořil grantem reportážní projekty Deníku Referendum, což redakce nijak neskrývala. Podporu uvedla vždy přímo pod články a také ve výroční zprávě. Nejde tedy o žádné tajemství, ani objev. „ČEPS v DR také inzeroval v objemu, který je jen zlomkem toho, kolik on sám či jiné podniky se státní účastí proinzerují ve vydavatelství MAFRA, v TV Barrandov, v Economii či v jiných vydavatelstvích hlavního proudu. O podpoře Deníku Referendum se v ČEPS rozhodlo standardní, transparentní cestou,“ doplňuje vydavatel a šéfredaktor Jakub Patočka.
Je to tedy přesně naopak, nežli Jaromír Soukup sugeruje. Právě politický tlak Babišovy vlády a mediální ataky tohoto druhu způsobují, že Deník Referendum o podobné zdroje přišel.
Také proto se dnes Deník Referendum s takovou intenzitou obrací ve stávající kampani na své čtenáře. „Jedině podpora čtenářů a sympatizantů DR dnes může uchovat či zvýšit sílu našich novin,“ vysvětluje Jakub Patočka.
Druhý týden kampaně dnes zahájila pozdravem v krátkém videu herečka Tereza Dočkalová, držitelka Thálie a hvězda feministické talk-show Branky, body, kokoti. Během prvního týdne se od čtenářů sešlo více než sto příspěvků v celkové výši několik desítek tisíc korun. Příspěvky čtenářů nyní pokrývají asi třetinu rozpočtu Deníku Referendum.
Redakce v kampani žádá zejména o trvalé příkazy. Právě ty jsou totiž cestou ke stabilním příjmům a naprosto svobodné novinářské práce. DR čte denně pět tisíc čtenářů, pravidelně stránky navštěvuje několik desítek tisíc uživatelů. Kdyby pouhá tisícovka z nich zřídila příkaz ve výši 250 korun měsíčně, redakce by neměla existenční potíže.
Existuje feministická talk-show Branky, body, kokoti.
K tomu mám pár otázek:
Zaregistruje se Miloš Zeman i do diskusí?
Kdy vznikne talk-show Branky, body, kundy?
Až vám vyjádří podporu hvězda pořadu "Branky, body, židáčci", nebo "Branky, body, černý tlamy", budete se tím chlubit také?
Bral byste stejně úkorně, kdyby se ten pořad jmenoval Branky, body, pitomci? Význam takřka stejný.
2. Pořad Branky, body, sekundy je dávného data. A dejte si do pořádku klávesnici.
To jsem dosud nevěděl. Omlouvám se za tuto základní neznalost.
Brala byste stejně úkorně, kdyby se ten pořad jmenoval Branky, body, pitomci? Význam takřka stejný.
Vadí mi to spojení DR, údajně bojujícího proti normalizaci nenávisti, s takto zaměřeným pořadem.
Jako správná baba z Ostravska, paní Dočkalová ví určitě přesně, o co jde.
Mohou být dobré, nebo taky nic moc, ale i když takový úplně blbý vtip o proradném chamtivém Židovi bude výprávět esesák při ranním apelu, budou se všichni Židi okolo válet smíchy, na to vemte jed!
Takže já bych ten pořad "Branky, body, kokoti" hodnotil veskrze kladně.
To je docela záhada...
Tak tedy "kokot" není jev ohraničený v prostoru a v čase, není to pitomec, není to dokonce ani taková ta sladká kokosová tyčinka z reklamy (ta se jmenuje "tyčinka Koko"), kokot - vážení přátelé - je prostě čurák!
Název předmětného feministického pořadu tedy (pro lepší pochopení) zní: "Branky, body, čuráci".
-----------------
Když teď máme význam tohoto záhadného slova konečně rozluštěn, můžeme si znova položit základní otázku: Je principiálně možné považovat ženu za čuráka? Odpovíme-li na otázku záporně, platnost tvrzení pana Hájka i paní Zemanové ("Osobnost kokota si někteří jedinci pěstují až k dokonalosti.") pak bude omezena pouze na množinu všech nežen, což je přístup diskriminační.
Zaprvé: Jakási feministka zde křepčí kolem zjevně falocentrického pořadu.
Zadruhé: Falocentrismus je nutné vymýtit, tvrdí to jiná židovská feministka Judith Butlerová, které to prý přikázal Bůh, když měla takovéto vidění.
Za třetí: Biologická podstata muže hovoří jasně - vlastní identitou každého muže je čurák. Jenže cizím slovem se právě tento orgán nazývá falus.
Za čtvrté: Každého čuráka můžeme ale symbolicky chápat také jako šovinistu.
Za páté: Ještě jiná feministka obhajuje v Deníku Referendum konečné řešení otázky šovinismu: Tvrdí, že "mrtvý šovinista je dobrý šovinista".
Za šesté: Deník Referendum vyhlašuje kampaň na svoji podporu a snaží se vylákat peníze z lidí na svůj údajný boj proti normalizaci nenávisti. Využívá přitom feministky z falocentrického pořadu "Branky, body, čuráci".
Hrůzný obraz se nám pomalu začíná skládat dohromady, a to je cílem našeho investigativního pořadu - abychom nebyli za čuráky. Feministickou talk-show "Branky, body, čuráci" totiž dělají kundy.
Zdá se mi zkrátka, že nás Petr Pithart přechválil.
Předstírat, že tomu tak není, nedává smysl.
Pokud Vás název pořadu, pane Nusharte, irituje, měl byste asi napsat Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Vy jste místo toho o věci pojednal ve vlastním, už třináctidílném seriálu, který zde nemá co dělat.
Vadí mi to spojení DR, údajně bojujícího proti normalizaci nenávisti, s takto zaměřeným pořadem, respektive s herečkou, která v něm účinkuje.
Z tohoto důvodu o tom píši zde.
Že mě prohlašujete za kokota do té atmosféry zapadá.
V této diskusi jsem ovšem učinil výjimku a některá tato slova jsem použil, aby mohla vzniknout lepší představa o budoucím směřování naší společnosti, ke krému se zmíněný pořad snaží svým dílem také přispět.
A protože společnost zhrubla? Zlaté časy, když byl jen ten milý vůl!
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/autor-karikatury-sereny-williamsove-celi-vyhruzkam-smrti-je-blaznive-kam-svet-speje-rika-55574?dop-ab-variant=0&seq-no=3&source=hp
Zaprvé je vskutku nezdravé a pokusem o veřejnou cenzuru a mizení dosavadní tolerance, když jsou považovány za relevantní dětinské projevy, ústící až v hrozby na adresu humoristy, jakož i výzvy některých osobností k ideologické očistě. Nicméně i útoky na slavnou tenistku byly přepjaté. Opravdu to bývalo běžné, že s některými hráči bývaly problémy (Connors, McEnroe), takže se - opožděně - našlala i jedna tenistka...
A pak je tu ještě jeden aspekt. Sociální sítě jsou do značné míry dnešní hospodou. Netřeba jejich výlevy stavět do světla reflektorů a věnovat jim nadbytečnou pozornost dokonce u protinožců.
Je procentuální podíl kokotů ve skupině žen stejný, nebo nižší? (Odpovídá podíl kokotů mezi ženami zhruba podílu černých tlam ve skupině bělošské populace?)
Napsal jsem v zásadě v jiné diskusi (pod článkem žádajícím o přispění DR), že problematiky, které mám za prioritní já, nebudí kolikrát větší zájem DR (a vice versa). Přesto mi pozornost, již DR problematice #Metoo věnoval, nevadí. Ba spíše naopak. V zásadě dávám přednost výběru textů, jež učiní redakce, před tím, abych já sám hledal tu a onde. Proto stále preferuji čtení (dobrých) knih. Když si koupím třeba časopis Živa, důvěřuji prostě redakční volbě a přečtu si řekněme o kudlankách, byť mě možná víc zajímají vrubozobí. Důležité je, aby článek byl solidní. Zkrátka psát (a mluvit) se dá celkem o všem a může to být podnětné. Neméně to však platí i opačně. Čili, z DR jsem se dozvěděl, jak určitá část společnosti hodnotí a velmi si považuje to, co získalo označení #Metoo. Přemýšlel jsem o tom a nezůstal zajisté nedotčen. Zároveň jsem si (jako většinou) podržel mnoho ze svých pochybností a výhrad.