V DR začíná vycházet cyklus reportáží Normalizace nenávisti
Redakce DRZačínáme vydávat soubor investigativních reportáží Petry Dvořákové a Fatimy Rahimi, hledajících odpověď na otázku, jak se stalo, že je tu najednou normální veřejně projevovat nenávist k lidem jiných barev pleti, vyznání či kultur.
Reportérky Deníku Referendum Petra Dvořáková a Fatima Rahimi pracovaly od jara letošního roku na projektu Normalizace nenávisti. Zkoumaly otázku, jak je možné, že se tu najednou ve veřejném prostoru začala — zcela bez ohledu na platné zákony — projevovat nenávist ke skupinám osob na základě jejich vyznání, kultury, barvy pleti či národnosti.
Výsledkem projektu, jehož uskutečnění umožnil grant Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a jehož dílčí část podpořila pražská kancelář Nadace Friedrich Ebert Stiftung, je soubor reportážních textů, které dnes začínají vycházet. Část textů vznikla díky tomu, že se redaktorka Petra Dvořáková pohybovala v prostředí české protimigrantské scény inkognito, se změněnou totožností, jako její sympatizantka „Petra Janderová“.
První část textů tvoří popis české protimigrační antiislámské scény, pro jejíž příslušníky jsme nakonec po dlouhých úvahách v redakci zvolili pojem „novovlastenci“. Hlavní nové poznatky „Janderové“ jsou dva. Zaprvé: čeká demokratická politika couvla bez zápasu před hnutím, které nemělo žádnou politickou sílu a stálo na pochybných či iracionálních argumentech. V minulosti si přitom v podobných situacích dokázala poradit. Za druhé: Okamurova strana SPD, ačkoli se to snaží vehementně maskovat, je provázaná se strukturami krajní neonacistické pravice, jejichž síla přitom paradoxně uvadá.
Reportáže se věnují i různým dílčím aspektům národovecké scény: postavení žen, „svobodným vysílačům“, jejich způsobu práce se sociálními sítěmi či tomu, jak se ze šíření nenávisti stal výhodný předmět podnikání: jak Tomio Okamura, tak Tomáš Ortel jsou v textech DR představováni především jako podnikatelé. Jedna z analýz popisuje také důkladně příčiny a souvislosti postupujícího rozkladu Okamurovy strany, o němž už prosakují informace i do běžného zpravodajství.
Poslední část textů se věnuje možnostem řešení. Přibližuje mimo jiné úspěšné projekty z Německa, kde se občanským organizacím daří pomáhat příslušníkům nenávistné scény integrovat se do společnosti. Tématu bude také věnována beseda v Praze Byl jsem nácek. Jaké je opustit neonacistickou scénu?, kterou na základě projektu Deníku Referendum uspořádá 10. září v Praze Multikulturní centrum spolu s Friedrich Ebert Stiftung.
Cyklus bude vycházet v Deníku Referendum během září a října. Každý týden vyjdou dva až tři texty.
Tato xenofobie apod. se tu totiž skutečně neobjevily n a j e d n o u; byly tady už dávno, a ještě za socialismu byl například anticiganismus u většiny "bílého" obyvatelstva víceméně naprostou samozřejmostí.
Takže jestliže se dnes objevují a konstituují takové fenomény jako okamurovci a podobně, pak je svým způsobem jenom návrat do "normálu", poté co nositelé těchto názorů zjistili že je v liberálně-demokratickém prostředí za jejich xenofobní projevy nikdo nestíhá, a že je tedy mohou beztrestně hlásat víceméně zcela veřejně.
"Když se Dežo zlije několikrát do týdne jak doga, vyhrožuje ostatním, že je pověsí, (...) má jen trošku strach z něčeho, co nezná.
Že Dežo nezná vůbec nic, že má těžký problém, a že je prostě hovado, to vidět nechceme."
"Češi jsou v Evropě považováni za hodně nepřizpůsobivé. (...) Každý, kdo z ciziny přichází, musí přece naše* zvyky a tradice dodržovat. A zřejmě se má dívat na to, jak Češi porušují zákony (...). Neplnění závazků a nerespektování zákonů a smluv je totiž také českou tradicí."
"Když se Pepík zlije několikrát do týdne jak doga, vyhrožuje ostatním, že je pověsí, (...) má jen trošku strach z něčeho, co nezná.
Že Pepík nezná vůbec nic, že má těžký problém, a že je prostě hovado, to vidět nechceme."
*) Autor tohoto prvního úryvku není Čechem, respektive se rozhodl Čechem nebýt.
http://denikreferendum.cz/clanek/21911-lidska-prava-v-uvozovkach
http://denikreferendum.cz/clanek/21469-ceska-republika-lezi-na-indianskem-pohrebisti