Macron ohlásil plán na znovurozšíření francouzštiny, má být zas světovým jazykem
František KalendaVětšina opatření z plánu francouzského prezidenta cílí na obyvatele rozvojových zemí se strmým populačním růstem. Francii má dle pozorovatelů zvýšit takzvanou měkkou moc. Pomoci může ale i při integraci či rozvoji francouzské kultury.
Na třicet opatření čítá nový ambiciózní plán Emmanuela Macrona, jež má vést k zásadnímu posílení role francouzštiny jako světového jazyka. Loni zvolený francouzský prezident jej představil v úterý na Mezinárodní den francouzsky mluvících zemí. Osou plánu je mohutné navýšení investic do výuky francouzštiny v zahraničí. Počítá se ale i se zdvojnásobením počtu studentů přiházejících do Francie z rozvojových zemí, zvýšením bezplatných lekcí jazyka pro uprchlíky ze současných 250 na 400 hodin nebo s všestrannou podporou hudební a literární produkce ve francouzštině.
Širší součástí plánu jsou také nejrůznější symbolická opatření, například vyhlášení pikardského Villers-Cotterêts za hlavní město francouzského jazyka. Dnes desetitisícové městečko je proslulé rodným domem spisovatele Alexandra Dumase a především jako místo, kde se francouzština nařízením z roku 1539 stala úřední řečí státu.
Smyslem opatření je podle pozorovatelů opětovné zvýšení prestiže a takzvané měkké moci Francie, rozvoj francouzské kultury ve všech směrech, celková modernizace výuky jazyka a zastavení poklesu jeho používání v mezinárodních institucích.
Macron představil plán konkrétně v projevu před budovou Francouzské akademie. Francouzštinu přitom označil za „jazyk svobody“.