Pirátská strana se po svém mimořádném úspěchu v loňských parlamentních volbách sešla v Brně na Celostátním fóru. Zvolila si nové vedení. Post předsedy obhájil Ivan Bartoš, od členů získal 94 procent hlasů. Voleni byli také místopředsedové.
Česká pirátská strana se po svém historickém úspěchu v loňských sněmovních volbách sešla na Celostátním fóru v Brně. Měla si tu zvolit nové vedení. Vzhledem k volebnímu výsledku zákonitě obhajoval svůj mandát předseda Ivan Bartoš. Protikandidáta neměl. Od členů dostal čtyřiadevadesát procent hlasů.
Ve svém nominačním projevu vytyčil tři priority. Pro případ svého zvolení slíbil budovat stranu a rozšiřovat členskou základnu zejména s ohledem na nadcházející komunální volby. Slíbil zavést instituci „občanské sněmovny“ — jakýsi prostor pro konzultace o důležitých zákonech otevřený občanským iniciativám a akademikům. A slíbil prosazovat ve sněmovně dvacet priorit, mimo jiné zrušení výjimek z registru smluv či boj proti exekucím.
V následné debatě byl mimo jiné dotazován jedním z delegátů na postoj Pirátů k prezidentské volbě. Uvedl, že Piráti kritizují vystupování Hradu, ale že nemají svého vlastního kandidáta. Vůči všem kandidátům mají deset otázek a kritérií, podle nichž doporučují svým členům a příznivcům se rozhodovat.
„V následujícím volebním období, pokud budeme pracovat tak, jak jsme voličům slíbili, tak máme šanci na to v dalších volbách výrazně uspět a porazit i třeba nyní nejsilnější hnutí ANO. Je to cílem, měli bychom se podílet aktivně na sestavování vlády v dalším volebním období," citovala z Bartošova projevu ČTK. Bartoš zopakoval, že menšinovou vládu Andreje Babiše Piráti nepodpoří.
Voleb předsedy se účastnili nejen účastníci Celostátního fóra přítomní v Brně, ale i ostatní členové strany. Hlasovalo se totiž na internetu. Fóra v Brně se osobně účastní zhruba dvě stě Pirátů.
Odpoledne byla na programu volba místopředsedů. O čtyři místa se ucházelo osm kandidátů, mezi nimi jediná žena, Olga Richterová. Kandidáty byli mimo jiné i další poslanci Radek Holomčík, Jakub Michálek, Mikuláš Peksa a Petr Třešňák.
Staronový předseda Bartoš se v debatě před svým zvolením vymezil proti kvótám pro ženy. Na tiskové konferenci po svém zvolení na otázku Deníku Referendum, zda tím nepodkopává nohy emancipačnímu úsilí českých ženských organizací, Bartoš odpověděl, že Piráti podporují větší účast žen ve veřejném životě. Kvóty podle něj ale nepřestavují cestu k prosazení větší reprezentace žen. „Kvóty jsou faktickým stvrzením stavu nerovného postavení žen. Změna šovinistického myšlení společnosti se nedá vykvótovat,“ řekl Bartoš.
Předseda Bartoš na opakované otázky novinářů také znovu odmítl, že by Pirátská strana měla vydat jasné doporučení, koho volit v prezidentské volbě. Na adresu Miloše Zemana se vyjádřil kriticky, ale vymezil se proti rétorice, která by mohla urážet jeho voliče.
Volby místopředsedů bez překvapení
První místopředsedkyní byla se 198 hlasy zvolená jediná kandidující žena a poslankyně Olga Richterová, která v diskusi kandidátů kladla důraz na to, aby Piráti „zůstali tím, kým jsou“. Dále ve volbě o post místopředsedů uspěli poslanci Radek Holomčík, Jakub Michálek a Mikuláš Peksa.
Na tiskové konferenci zvolených místopředsedů Olga Richterová uvedla, že chce více akcentovat téma rodiny a slaďování profesního a rodinného života. Radek Holomčík se zmínil o tématu venkova, Jakub Michálek mluvil o transparentnosti státní správy, Peksa jakožto garant bodu zahraniční politika projevil touhu uspět v příštích eurovolbách. „Všichni místopředsedové jsou zároveň poslanci, to se možná úplně nepovedlo, ale chtěla to členská základna," komentoval výsledky předseda Ivan Bartoš.
Během odpoledne se diskutovalo také o přijímání nových členů. Po volbách se Pirátům přes internetový formulář přihlásilo téměř dva tisíce zájemců o členství — tedy čtyřikrát více, než kolik teď čítá celá členská základna. Názor, že otevřenost vůči nováčkům se straně dosud vyplácela, převážil nad strachem z „velrybaření v místních sdruženích“. Návrh, aby přijetí nového člena místním sdružením podmiňoval souhlas sdružení krajského, v hlasování neuspěl.
Řešily se i finance — díky úspěchu ve volbách strana získala 174 milionů a její rozpočet se posunul o řád výš. „Úspěšnější je snad jenom bitcoin,“ zhodnotil volební manažer Štěpán Šrébl vysokou návratnost nákladů na jeden hlas. Zavzpomínal na nevíru ostatních ve volební zisk deseti procent hlasů a dodal, že v příštích volbách chce strana dosáhnout třiceti procent. V příštím volebním období chtějí Piráti vládnout, znělo opakovaně.