Sobotka k Brabcovi: Připravujeme se na klimatickou změnu a problémy sucha
Jan GruberPředseda vlády Bohuslav Sobotka společně s vicepremiérem a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem hodnotili plnění vládního programu. Sobotka Brabcovu práci ocenil přesto, že ministr nesplnil řadu důležitých úkolů.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se na bilanční schůzce v budově Státního fondu životního prostředí sešel s vicepremiérem a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Cílem jednání bylo zhodnotit naplňování programu vlády v oblasti životního prostředí a ochrany přírody a krajiny. Sobotka s Brabcem hovořili především o čerpání evropských fondů, novelách zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, boji proti suchu a klimatické změně.
„V době, kdy naše vláda nastoupila, bylo největším strašákem, že propadnou peníze z Evropské unie. A operační program ministerstva životního prostředí tehdy patřil mezi jedny z nejrizikovějších. Jsem rád, že se naší vládě podařilo tyto prostředky zachránit, dočerpat a úspěšně rozjet i nové programovací období,“ řekl v úvodu tiskové konference předseda vlády. Dočerpání evropských dotací následně označil za velký úspěch svého rezortu i ministr Brabec.
Sobotka dále hovořil o problematice změny klimatu a s tím spojeným rizikem sucha. Zmínil, že ministerstvo připravilo a vláda následně schválila několik komplexních strategických materiálů, které mají na tyto globální trendy reagovat. Předseda vlády rovněž ocenil skutečnost, že se Brabcovi podařilo po dlouhých letech sjednotit pravidla správy národních parků a prosadit novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. V neposlední řadě řekl, že si velice cení programu na podporu výměny starých kotlů — takzvaných kotlíkových dotací — a upozornil, že bude nezbytné pokračovat v dialogu se sousedním Polskem kvůli možnému rozšiřování hnědouhelného dolu Turów, které by výrazným způsobem ovlivnilo dostupnost podzemní vody v Libereckém kraji.
Po Brabcovi na MŽP zůstává spousta nesplněných úkolů
Ministerstvu životního prostředí s Brabcem v čele se ale mnohé závazky Programového prohlášení naplnit nepodařilo. Ekologické organizace za jedno z největších selhání označily absenci nového odpadového zákona, který měl přispět ke zvýšení recyklace odpadů. Brabec naopak prosadil v Plánu odpadového hospodářství i v zákoně o obalech snížení recyklačních cílů. Právě novela zákona o obalech zavádí cíle, které jsou v mnoha případech nižší, než dnes již dosažené hodnoty recyklace a zároveň neodpovídají ani projednávanému evropskému balíčku odpadového hospodářství.
Brabec dále — znovu v rozporu s vládními závazky — nepřipravil antifosilní zákon, který měl nastavit předvídatelné prostředí pro inovace a snižování nebezpečné závislosti na uhlí, ropě a zemním plynu a který by vedl k zásadní proměně energetiky a ekonomiky. Ministr životního prostředí na prosazení zákona rezignoval, přestože připravená analýza neprokázala, že by jeho schválení mělo nepříznivé dopady na konkurenceschopnost země, právě naopak. Hovořila totiž o příležitostech pro inovace a růst pracovních míst.
Kritiku si ministr životního prostředí vysloužil i za zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), který stejně jako stavební zákon z dílny Brabcovy stranické kolegyně, ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) výrazně umenšuje práva lidí vyjadřovat se ke stavebním záměrům ve vlastním okolí.
Ač Brabec Deníku Referendum opakovaně řekl, že s omezováním práv občanek a občanů rozhodně nesouhlasí, jeho ministerstvo odmítlo podpořit skupinu senátorek a senátorů, která sporná ustanovení stavebního zákona napadla u Ústavního soudu. A naopak doporučilo vládě v řízení před Ústavním soudem kritizovaný zákon hájit jako celek — tedy včetně jím samotným odmítaných částí. Na otázku Deníku Referendum, proč v rozporu se svými dřívějšími veřejnými prohlášeními Brabec navrhuje, aby sporná ustanovení ve stavebním zákoně nadále zůstala, se nedostalo.