Počet důchodců s exekucí trvale stoupá, mohou za to hlavně úvěry
Petra DvořákováPočet penzistů s exekučním příkazem se u nás od roku 2000 více než zpětinásobil. Zhruba polovina z nich ale pobírá tak malý důchod, že jim Česká správa sociálního zabezpečení nic strhávat nesmí. Nejvíce problém trápí Ústecký kraj.
Počet exekucí na důchody i na dávky nemocenského pojištění, tedy mateřskou či nemocenskou, u nás trvale stoupá. Zatímco v roce 2000 u nás žilo necelých šestnáct tisíc penzistů s exekucí, v roce 2011 už byl jejich počet čtyřnásobný a letos v červnu Česká správa sociálního zabezpečení registrovala osmdesát osm tisíc takových případů. Týká se to starobních i pozůstalostních důchodců, nejvíce však problém trápí invalidní důchodce.
Lidí s exekučním příkazem pobírajících dávky na nemocenské pojištění je ještě více, konkrétně devadesát sedm tisíc. Údaje zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení, která má exekutorské příkazy u příjemců penze či dávek nemocenského pojištění na starosti. Podle Exekutorské komory či dluhových poraden stojí za nesplacenými dluhy nejčastěji spotřebitelské úvěry.
Zhruba polovina z těchto důchodců, konkrétně čtyřicet čtyři tisíc, ale pobírá důchod na hranici nezabavitelné částky, která jim musí zůstat na uspokojení životních potřeb. Letos je stanovena nezabavitelná částka na 6 154 korun a ještě se zvýší o 1538 korun za osobu, kterou důchodce musí vyživovat. Důchodce, jejichž příjem tuto nezabavitelnou částku nepřekročí, sice Česká správa sociálního zabezpečení nadále eviduje, ale nic jim strhávat nesmí — dokud se například nesníží počet vyživovaných osob a tím pádem nevznikne povinnost důchodce dluh splácet.