Čína zprovoznila obří solární farmu ve tvaru pandy — symbol své další expanze
Josef PatočkaNová účelově zřízená korporace má budovat v Číně i další pandí elektrárny. V rámci Hedvábné stezky chce zároveň expandovat do světa. Z vnitrostátního hlediska má Čína za cíl vyrábět v roce 2020 až polovinu elektřiny z nefosilních zdrojů.
Jako „nejroztomilejší solární elektrárnu“ na světě popisují čínská média novou solární farmu, připojenou do sítě koncem června v čínské prefektuře Ta-tchung na severozápadě země. Důvod je prostý: panely dvou typů, světlejšího a tmavšího, jsou na ploše o rozloze více než jednoho čtverečního kilometru uspořádány do podoby obrovské pandy.
Pandí elektrárnu zbudovala společnost Panda Green Energy, která vznikla ze spolupráce Rozvojového programu OSN (UNDP) a jedné z největších čínských energetických korporací, China Merchants New Energy Group. OSN dala do projektu peníze, jelikož elektrárna se má stát také prostředkem pro propagaci čisté energie a místem vzdělávacích táborů pro mládež.
Podle údajů operátora dodá farma během následujících pětadvaceti let do sítě přes 3,2 miliardy killowathodin elektřiny. Měla by tak ušetřit až milion tun uhlí, respektive necelé tři miliony tun oxidu uhličitého v emisích. Ještě jedna „panda“ by měla být dostavěna během letošního roku. Další elektrárny s podobnou stylizací se mají pak objevit v průběhu následujících pěti let po celé Číně.
Vtipné, ale vůči redakci trochu kruté, ne? Však i ty články Olgy Lomové by měly svůj význam, kdyby se redakce netvářila, že jsou vším, co potřebujeme o Číně vědět. Jenom tu citelně schází — a to nejspíš nejen v DR, ale vůbec v ČR — někdo, kdo by sledoval vývoj čínského hospodářství a čínskou zahraniční politiku.
Kdy bude po této satirické redakční sebekritice následovat náprava?
http://casopisargument.cz/2017/07/03/neverna-krteckovi-s-imamem-alim-aneb-je-cinska-panda-na-ceste-k-mori/
-------------------------------
Mimochodem odkaz na "Hedvábnou stezku pro 21.století" je odkaz na něco jiného.
https://legacy.blisty.cz/art/56642.html
Josef Patočka si plete
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hedv%C3%A1bn%C3%A1_stezka
a
https://cs.wikipedia.org/wiki/Silk_Road_(online_market)
a nikdo v redakci DR a okolí neví nic o
https://en.wikipedia.org/wiki/Belt_and_Road_Initiative
protože Olgu Lomovou to nezajímá a nikoho jiného redakce DR na zpravodajství o Číně nemá.
Řekl bych, že jen málokterá redakce má na zpravodajství z jedné země, a to třeba i miliardové, vícero lidí. Samozřejmě, že nová Hedvábná cesta a spousta dalších věcí má svůj význam. Jistě si o nich můžeme mnohé zjistit. Mne teď např. dost zajímá, jak to bylo s tou českou firmou Liglass Trading CZ, Kyrgyzstánem a Vratislavem Mynářem.