Divoká karta Jean-Luc Mélenchon

Jiří Dolejš

Podaří se alespoň jednomu z francouzských levicových kandidátů postoupit do druhého kola prezidentských voleb a neohrozit přitom politickou stabilitu Evropy? Nad jejich šancemi se zamýšlí Jiří Dolejš.

Celá Evropa napjatě sleduje situaci ve Francii před nadcházejícími prezidentskými volbami. Hrozba vítězství kandidátky francouzských nacionalistů Marine Le Penové vede k úvahám, na koho má volič vsadit, aby nedošlo k nejhoršímu. Souběžně s tím jde o problém, zda se tradiční francouzské levici podaří vymanit se z vleklé krize.

V minulosti se proti krajnostem vždy vytvořil společný hlasovací blok. Příznivci Fronte National si dělají naděje, že exkomunikace nacionalistů skončila ve chvíli, kdy se Marine distancovala od excesů svého otce. Preference Le Penové se dlouhodobě pohybují kolem 25 procent, což jí dává poměrně velkou naději na postup do druhého kola voleb. Boduje zejména u mladých voličů z menších měst. Nacionalismus navíc zakrývá i řadou sociálních slibů. Nedávno však připomněla, jaký je doopravdy charakter jejího hnutí, když popřela zatýkání Židů v Paříži v roce 1942.

×
Diskuse
MP
April 15, 2017 v 11.52
Dobrá a špatná zpráva
Nejdřív ta dobrá: poptávka po levici a levicových řešeních a programech stále v západních společnostech je - a zdá se, že i sílí (Corbyn. Sanders, Mélanchon, snad i Schulz).

Ta špatná - bohužel se tato touha po levicové politice projevuje často podporou už hodně extrémních názorů a osobností (a zvláště ve Francii, která byla vždy o jednu koňskou délku více vlevo než zbytek Evropy). Ale to je vše jen projev abstinenčního příznaku: tak dlouho zde žádná skutečná levice nebyla, až to teď vede k určitému levicovému, resp. levičáckému třeštění...
JP
April 15, 2017 v 12.13
No ano - přesně tohle je ten zásadní problém.
April 18, 2017 v 0.02
Ano, kam s levicí, po volbách v Holandsku je Francie asi další zemí kde je levice na chvostu.(v Polsku a Maďarsku už je v háji léta) je ale na tom tradiční pravice líp pokud jí vévodí lidé jako le Penová (Kaczynsky, Orbán a další) ?
Je Melenchon jenom projevem "holandovské" krize socialistů ? nejspíš ani on nepostoupí ale Tsipras v Řecku vyhrál (pravda bez onoho exitu z EU) a kde je dnes ? V minulém století byly zlomem dvě světové války, dnes je to jinak.
krize sice nazrává objektivně ale k úplné zralosti chybí i možnost objektivní odpovědi. Když chybí hlubší odpovědi, vítězí populismus - takže ona přítomnost dějinotvorných osobností levice 21. století je dost relativní.

P.S. nemluvě o tom že lidé jako Melechon, Corbyn či Sanders už svým věkem jaksi patří spíš do minulého století.
JP
April 18, 2017 v 11.15
"Když chybí hlubší odpovědi, vítězí populismus" - ano, to je naprosto výstižné konstatování, a platí přesně stejně jak pro pravici tak i pro levici.
PM
April 18, 2017 v 14.28
Populismus zbývá, když chybí hlubší odpovědi
takové by ale mohly příkladně dozrát v a po otevřené rozpravě mezi pravými investigativními žurnalisty a těmi pravými investory, jejichž bájné bohatství vyplynulo a plyne z investic do produkce a prodeje zbraní, pokleslého žurnalismu a jiného konzumního zboží destruktivního charakteru.
Co tomu brání pane Dolejši....bych se zeptal.
MP
April 18, 2017 v 16.06
P. Dolejši,
levice jako celek si v Nizozemsku nevedla špatně. Nejlevicovější, Socialistická strana, dostala asi 10% hlasů, to není o mnoho méně než neustále omílaný Widers. A k tomu přičtěte velkou hvězdu oněch voleb, Zelenou levici - a to nejsou ještě všechny strany (politická scéna je v zemi tulipánů velmi roztříštěná...).

Ovšem jistě nelze nevidět rozdíly mezi "liberální" a "socialistickou" levicí...
April 19, 2017 v 8.20
holandský příklad
Pochopitelně že jsem rád že Wilders volby nevyhrál, ale jeho 20 mandátů ze 150 je nárůst a to že zelená levice vystřídala klasické labouristy, ale má přitom jen 14 křesel, zas takový succes není.
Nemluvě o problémech komunikace uvnitř levice obecně, ne jen v Holandsku což nemůže nemít vliv na konečné vládnutí. Rozbitá levice je pak typická právě pro Francii, která je pro Evropu klíčová a která byla silnou levicí dlouho pověstná.