Poprav v roce 2016 celosvětově ubylo, neznámou však zůstává Čína
Josef PatočkaZvláště výrazný pokles oproti roku 2015 byl dle Amnesty International zaznamenán v Íránu, Pákistánu a Spojených státech. Úplný přehled o situaci si ale nezle udělat kvůli Číně, jež považuje část evidence poprav za státní tajemství.
O rovných sedmatřicet procent se snížil v roce 2016 ve světě počet zákonných poprav, tedy oficiálně vykonaných trestů smrti, v porovnání s rokem předchozím. Vyplývá to ze srovnávacích statistik, které zveřejnila aktuálně Amnesty International (AI). Zatímco v roce 2015 bylo ve světě popraveno celkem 1634 lidí, loni se jednalo o 1032 osob.
Hlavní příčinou poklesu je dle průvodního komentáře AI nižší počet poprav v Íránu a Pákistánu. Právě na tyto dvě země připadaly v posledních letech jedny z největších podílů na celkové statistice, společně s Irákem a Saúdskou Arábii.
Znalci nicméně odhadují, že vůbec nejvíce poprav na světě je každý rok vykonáno v Číně. Tu přitom AI do celkové statistiky nezahrnuje, protože není možné získat z jejího území spolehlivá data.
Čína: tajnůstkářství i mučení
Čínská lidová republika považuje celkový počet vykonaných poprav za státní tajemství a odmítá jejich statistiku zveřejňovat dlouhodobě. Amnesty International Čínu za tento přístup ostře kritizuje. „Je na čase, aby se Čína ve vztahu k popravám přestala chovat jako ostuda mezinárodního společenství a umožnila konečně svým občanům vést důkladnou a informovanou veřejnou debatu o problematice trestu smrti,“ uvedl Nicholas Bequelin, ředitel AI ve východní Asii.
Podle znaleckých analýz je v Číně popraveno 99,9 procent všech, kterým je trest smrti navržen. Procesy přitom končí nezřídka úplným přiznáním obviněných. Obhájci lidských práv upozorňují, že vězni jsou často vystavováni mučení a přiznání jsou vynucená.
Obhájci Číny namítají, že i zde se situace v posledních letech zlepšuje — aparát ukládá tresty smrti uvážlivěji a méně často, rozsudky musí též nově potvrdit nejvyšší soud. Bez transparentních statistik však toto ujišťování nelze ověřit. „Není jak zjistit, zda počty poprav v Číně stoupají, či klesají,“ upozorňuje Bequelin z AI. Požadavky OSN, aby zveřejňovala více dat, Čína setrvale ignoruje.
Režim v Pekingu poskytuje mezinárodním organizacím pouze dílčí čísla a již na řadě případů bylo prokázáno, že v těchto statistikách chybějí. Statistiku trestů udílených za zločiny, jako je pašování drog či terorismus, navíc Čína nezveřejňuje vůbec.
USA, Írán, Pákistán
Výjimečný je kromě poklesu o víc než třetinu rok 2016 rovněž tím, že z první pětice „popravčích“ států poprvé vypadly po deseti letech Spojené státy. Loňský počet poprav v zemi byl vůbec nejnižší od roku 1991, letos však podle Amnesty opět povyskočí, především vlivem nebývale vysokého počtu plánovaných exekucí v Arkansasu. To podle organizace jen dokazuje, jak rychle se situace může změnit.
V Íránu, jenž se hned po Číně drží na druhém místě, bylo popraveno 567 osob. V roce 2015 byl přitom počet z nejasných důvodů nebývale vysoký — blížil se tisícovce. Většina popravených je v Íránu odsouzena za přečiny spojené s výrobou a pašováním omamných látek. Dva vloni popravení byli nicméně podle Amnesty v době spáchání činu, za nějž byli odsouzení, mladší osmnácti let. To dle organizace představuje porušení mezinárodního práva.
V Pákistánu je pokles z 326 na 87 popravených vysvětlitelný nebývale vysokým počtem popravených o rok dříve, kdy země po útoku Tálibánu na školu v Péšávaru zrušila moratorium na trest smrti a zřídila zvláštní vojenské tribunály k souzení civilistů podezřelých z terorismu.
V ostatku světa je podle Amnesty i nadále trest smrti na ústupu. Jakkoli je počet trestů smrti v roce 2016 i nadále vyšší než průměr minulé dekády, postupně ubývá států, které jej vůbec používají. Úplně jej loni zrušily Benin a Nauru, Guinea a několik dalších států významně omezily výčet přečinů, za něž může být udělen. Ze 198 suverénních států světa trest smrti úplně přestalo používat již 104.
Další informace:
The Guardian Amnesty criticises 'rogue state' China as global death penalty toll falls
BBC News Death penalty: Global executions fall 37% since 2015 - Amnesty
Deutsche Welle Amnesty report: Death sentences up, executions down