Poprav v minulém roce přibylo, AI však poukazuje i na pozitivní trendy
Petr JedličkaPodle výročního přehledu Amnesty International se loni nejvíce popravovalo na Středním východě. Ve statistikách však chybí čísla z Číny. Zároveň se ovšem snížil počet států, ve kterých soudy trest smrti udílejí.
Na 676 vzrostl za minulý rok počet poprav, jež byly oficiálně provedeny ve světě, mimo Čínu. V úterý o tom informovala Amnesty International (AI) v pravidelné zprávě. V roce 2010 bylo popraveno 527 lidí. Celkový počet tak loni vzrostl téměř o třetinu.
K největšímu nárůstu došlo na Středním východě. V Íránu bylo za minulý rok popraveno 360 osob, což je o 180 více než předloni; v Saúdské Arábii 82 osob, což značí nárůst o 55. V Iráku byl v roce 2010 popraven jediný člověk, loni však došlo již k 68 popravám.
Popsaný nárůst je oficiálně spojován se zpřísněním některých zákonů, jmenovitě pak s tažením proti pašerákům a dealerům drog v citovaných zemích. AI nicméně uvádí, že jsou příslušné paragrafy zneužívány i proti disidentům.
Nejvíce poprav celkově se loni uskutečnilo opět v Číně - podle odahdů více než ve všech ostatních zemích dohromady. Tamní režim však konkrétní čísla označuje za státní tajemství a v přehledech AI chybí.
Po Číně, Íránu, Saúdské Arábii a Iráku se minulý rok nejvíce popravovalo v USA. Smrtící injekcí či na elektrickém křesle zde loni zahynulo 43 osob. Spojené státy jsou jedinou západní demokracií, jež se doposud poprav nezřekla.
Za USA v přehledu následují Jemen (41 popravených), KLDR (30), Somálsko (10), Súdán (7) a Bangladéš (5).
I agenturní komentátoři ale upozorňují, že význam statistik AI nelze přeceňovat. Také v minulém roce byla nejspíše většina poprav provedena neoficiálně, například zastřelením bez soudu v libyjském anebo syrském konfliktu.
Trend spíše kladný
Zástupci AI v úterních vyjádřeních poukazují i na některé pozitivní změny trendů. Čím dál víc států se například oficiálně trestu smrti zříká — v roce 1992 se popravovalo v 31 zemích; dnes se příslušný trest provádí ve dvou třetinách z nich. V Číně byl loni snížen počet přečinů, které lze trestat smrtí, na 13. V Íránu byly zas rozšířeny možnosti odvolání.
Ve Spojených státech padalo ještě v osmdesátých letech v průměru 280 rozsudků smrti ročně; dnes je jich přibližně 80. Devatenáct států USA se také trestu smrti už vzdalo. Jako poslední se k tomu odhodlalo Illinois v březnu 2011.
„I v té skupince zemí, kde se minulý rok popravovalo, lze vidět postupné změny. Jde vesměs o malé kroky, vedou však ke stejnému cíli — k úplnému zřeknutí se trestu smrti na světě. Víme, že se to nestane přes noc. Věříme ale, že se dočkáme dne, kdy bude příslušný trest už jen záležitostí historie,“ říká pro Guardian Sálil Šetty, současný generální tajemník Amnesty International.
Další informace:
Amnesty International The Death Penalty in 2011
The Guardian Arab spring leads to wave of Middle East state executions
BBC News 'Alarming' surge in executions, says Amnesty