Další krok k celosvětovému zrušení trestu smrti
Lukáš HorákPlán Čtvrtého světového kongresu proti trestu smrti spočívá ve vybudování součinné sítě na podporu organizací za lidská práva v zemích, v nichž je trest smrti stále součástí platné legislativy.
Na Čtvrtém světovém kongresu proti trestu smrti se tento týden sešlo více než tisíc aktivistů a odborníků, kteří se danou problematikou zabývají a dlouhodobě ji sledují. Podle informací Amnesty International třetina zemí světa dodnes využívá trest smrti a v roce 2008 bylo popraveno 2390 osob. Přesto však byl zaznamenán velký pokrok vedoucí k jeho zrušení.
Skutečná změna však nastala teprve před třiceti lety, tvrdí Mario Marazziti, mluvčí Komunity Sant'Egidio, organizace na podporu lidských práv se sídlem v Římě. V sedmdesátých letech trest smrti neplatil jen v třiadvaceti zemích. Zatímco dnes podle oznámení generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna počet zemí, které učinily tento krok, činí sto čtyřicet jedna. A podle průzkumů Amnesty International je těchto států sto třicet devět.
Rozpory v číslech jsou způsobeny tím, že „odborné organizace možná mají přístup k tajným informacím o provedení jedné nebo dvou poprav, které ušly jakékoliv publicitě", takže tu jsou pochybnosti o statusu dvou států, řekl pro IPS Marazziti.
Ze sto dvaadevadesáti zemí světa tedy dnes sto čtyřicet z nich nevyužívá trest smrti. Na to Marazziti reagoval slovy, že tato čísla „poukazují na velké zlepšení za posledních dvacet let".
Vedle posilování mezinárodní sítě na podporu bojujících proti soudy nařízeným popravám, světový kongres, který končí dnešním dnem, také plánuje společnou strategii pro generální shromáždění OSN konané v prosinci. To má za cíl prodiskutovat usnesení na moratorium trestu smrti.
Potřebná strategie musí podle Marazzitiho obsahovat souběžnou akci ve všech oblastech na světě. Komunita Sant'Egidio vyzývá zejména Jihoafrickou republiku, Rusko a Brazílii, aby vynaložily potřebné úsilí, a také pomohly vnést do hry další státy jako je Mexiko a Chile.
Toto úsilí nesmí být chápáno jako iniciativa Evropy nebo určitý pokus jednoho myšlenkového směru. Má to být požadavek, na němž se shoduje celý svět.
Premiér Španělska José Luis Rodríguez Zapatero, na jehož bedrech nyní leží předsednictví EU, potvrdil, že se zasadí o schválení rezoluce ohledně moratoria trestu smrti na generálním shromáždění OSN.
Při středečním zahájení světového kongresu Zapatero prohlásil, že jeho vláda hodlá zřídit Mezinárodní komisi proti trestu smrti. Ta se do roku 2015 má stát významnou podporou v zajišťování obecné aplikace moratoria, jakožto kroku k celkovému zrušení trestu smrti.
Rok 2015 nebyl vybrán náhodně. Kryje se s koncem termínu na dosáhnutí Rozvojových cílů tisíciletí schválené OSN v roce 2000. „Myslím, že Rozvojové cíle tisíciletí znamenají, že život musí být uznáván za všech okolností, i za předpokladu podezření ze spáchání zločinu," sdělil Mario Marazziti.
Země, kde se za rok 2008 uskutečnilo nejvíce poprav jsou Čína, Írán, Saúdská Arábie, USA, Pákistán, Irák, Vietnam, Afghánistán, Severní Korea a Japonsko.
Významné změny se podle Marazzitiho dějí v USA. Ve státě Texas bylo za loňský rok uskutečněno pouze osm poprav, přičemž průměr z předchozích let jich činil osmačtyřicet. Státy New Jersey a New Mexico zrušily trest smrti před dvěma lety.
V Číně před dvěma lety zrušil tamní nejvyšší soud možnost odsouzení k trestu smrti oblastním soudům, což podle pozorovatelů snížilo nárůst nových trestů smrti o třicet procent.
Marazziti vyzvedl příklady Kambodže, Rwandy a Burundi. „Jsou to tři země, které v nedávné historii musely čelit rozsáhlé genocidě, a přitom chápou, že teprve bez trestu smrti může být v jejich společnostech umožněno usmíření. Jinak msta a chuť po ní nikdy neskončí."
„Myslím, že zažíváme pozitivní trend vedoucí k vykořenění trestu smrti ze světa," řekl italský odborník.
Původně většina afrických států trest smrti neměla. Ten přišel až s kolonialismem a africkým kopírováním evropského zřízení. „Ovšem v problematice trestu smrti se Afrika mění rychleji než všechny ostatní kontinenty," dodal na závěr Mario Marazziti.
Více informací:
IPS DEATH PENALTY: Post-Genocide Countries Ban Executions to 'End Revenge'