Severokorejský skanzen baví i straší, to nejpodstatnější ale nevíme
Petr JedličkaVedoucí rubriky SVĚT komentuje zprávy o posledním dění v KLDR. Dle jedné z nich nechal Kim Čong-un popravit už i svého ministra obrany, a to rozstřílením z protiletadlové zbraně.
Poslední z Kim Ir-senovy dynastie v KLDR, dnes dvaatřicetiletý Kim Čong-un, nechal popravit dalšího opravdu významného pohlavára — vicemaršála Hjon Jong-čola, který vykonával od roku 2014 funkci severokorejského ministra obrany.
Poprava měla proběhnout 30. dubna na vojenské akademii v Pchjongjangu, a to dosti bizarně: sovětským protileteckým kulometem ZPU-4 se čtyřmi hlavněmi ráže 14.5mm, za přihlížení nejméně stovky osob.
Oficiálním důvodem exekuce byla vlastizrada, neoficiálním upevňování moci, Kimova podrážděnost či trest za nesplnění úkolu. Dotyčný vicemaršál měl totiž usínat v Kim Čong-unově přítomnosti na veřejných akcích, respektive selhat při jednáních o dodávce zbraní z Ruska výměnou za Kimovu přítomnost na letošních oslavách konce 2. světové války.
Hjon Jong-čol je již šestnáctým severokorejským pohlavárem popraveným od letošního ledna a asi dvoustým dvacátým popraveným od nástupu Kim Čong-una do čela země v roce 2011. Sám Hjon přitom pomáhal Kimovi v letech 2012 a 2013 konsolidovat moc, za což byl také tak rychle povýšen .
Všechny informace uvedené výše by mohly tvořit jádro tematické zprávy, a když si pozorovatel otevře přehledy ze středy 13. května, také ji v mnoha médiích tvořily.
Věc má nicméně velký a pro zprávy o Severní Koreji typický háček — vše je založeno na sděleních pouze z jednoho zdroje. Buďto příslušné informace vypustí jihokorejská tajná služba NIS, nebo poskytne agenturám některý ze severokorejských emigrantů, obvykle za doplnění znalců z amerických institutů. Jenom zřídkakdy však potvrdí sdělované nějaký další zdroj.
Konkrétně zpráva o popravě vicemaršála Hjon Jong-čola pochází od šéfa NIS, respektive zazněla v jeho vystoupení před jihokorejskými poslanci a následně se dostala na veřejnost. Ve skutečnosti není potvrzen prozatím ani fakt, ani motiv Hjonova trestu, ba ani způsob, jímž měl být Hjon popraven.
Podstata problému
Ona nejistota typická pro informování o Severní Koreji neznamená, že režim v KLDR není tak strašný, jak se soudívá, či že zde nedochází k politickým popravám. Je a dochází. Příběhy z tamních gulagů, totalitní praxe a čistky byly již popsány stovkami utečenců, vyšla i řada knih.
Potíž je ale, že pokud neznáme opravdový rozsah a motivy probíhajících represí, nevíme z podstatného téměř nic. Jsou — například — stávající popravy součástí nějakého plánu posledního Kima na změnu poměrů, korejskou verzí boje o politickou moc, anebo důsledkem duševní poruchy? Má mladý diktátor svoji oblíbenou armádní kliku, jíž odstraňuje z cesty konkurenty, nebo se snaží armádu ovládnout sám? A rozhoduje vůbec samostatně, nebo jím někdo manipuluje?
KLDR ve středu krátce po zveřejnění zpráv o Hjonově popravě uvědomila oficiální cestou Jižní Koreu, že v nejbližších dnech započne rozsáhlé vojenské cvičení na západním pobřeží poloostrova v blízkosti sporné hranice. Bylo by dobré vědět, zda půjde o obvyklé chřestění zbraněmi, k němuž se uchyluje pravidelně i prozápadní Korejská republika s podporou USA, anebo o něco více. Právě věci tohoto typu však nevíme.
Namísto toho se každý, koho zprávy z KLDR zajímají, jistě již do sytosti seznámil s podrobnostmi mlhavých kontur zápasu mezi Kimem a jeho strýcem Čang Song-tchekem popraveným na konci roku 2013, Kimovy msty bývalé přítelkyni-zpěvačce, jíž nechal popravit údajně s celou kapelou, nebo postřílení skupiny přibližně padesáti vysokých úředníků obviněných loni z korupce, hýřivosti, nekompetence a sledování jihokorejských telenovel.
Čtvrtý rok u moci
Po smrti Kim Čong-ila v prosinci 2011 panovala mezi pozorovateli naděje, že jeho mladší syn povede zemi k větší svobodě. Opřena byla jednak o skutečnosti z Kim Čong-unova mládí — vědělo se, že studoval ve Švýcarsku, oblíbil si postavičky Walta Disneye a vášnivě sledovat basketbal — a jednak o ekonomické těžkosti plynoucí z izolace severokorejského režimu.
Z této naděje už ovšem, zdá se, nezbylo téměř nic. V KLDR bylo po roce 2011 otevřeno několik akvaparků, tělocvičen a lyžařské středisko, na návštěvu tam zavítala hvězda NBA Dennis Rodman a Kim Čong-un se nechal vyfotit párkrát i usměvavý po boku s manželkou Ri Sol-džu. Žádného pokroku ale nedosáhly ani rozhovory o snižování napětí na poloostrově, ani pokusy přimět vedení KLDR k většímu otevření systému, ani jednání o revizi tamního jaderného programu.
O moc více než tyto obecnosti dnes o posunech za vlády Kima nejmladšího říci nelze. Tedy alespoň ne odpovědně s novinářskými možnostmi.
Četná média se snaží mezeru plnit publikací různých polopotvrzených kuriozit, které baví a straší zároveň. Je však otázkou, zda s něčím podobným vůbec ztrácet čas. Možná je na místě si alespoň v českých podmínkách přiznat, že do útrob režimu v KLDR prostě nikdo pořádně nevidí. A že důležité věci, s nimiž lze alespoň zprostředkovaně či symbolicky něco udělat, se dějí dnes jinde.
Další informace:
BBC News North Korea Defence Chief Hyon Yong-chol 'executed'
BBC News N Korea 'execution' highlights Kim's insecurity
The Guardian North Korea defence chief reportedly executed with anti-aircraft gun
JapanTimes.co.jp North Korea executes defense chief for treason, ‘dozing off,’ Seoul’s spy agency says