Severní Korea poprvé ukázala mladého Kima lidu a Číňanům
Roman BurešNejvětší vojenská přehlídka v historii země měla oficiálně připomenout výročí vzniku vládnoucí strany. Pozornost médií i obyčejných diváků se ale spíš soustředila na nedávno vybraného dědice vlády, který na přehlídce absolvoval i první setkání se zástupci Číny.
Severní Korea v neděli uspořádala největší vojenskou přehlídku v historii země. Oficiálně měla oslavit pětašedesát let od založení vládnoucí Korejské strany práce, ale podle pozorovatelů měla Severokorejcům spíše představit Mladého generála, jak je nyní nazýván Kim Čong-un, nejmladší syn a pravděpodobný nástupce Kim Čong-ila.
Na přehlídce byl přítomen i Čou Jung-kchang, jeden z předních představitelů Komunistické strany Číny, který byl podle dostupných informací prvním zahraničním politikem, který se s Kim Čong-unem oficiálně setkal. Informaci přinesla čínská státní agentura Sinchua.
O Kim Čong-unovi se obyvatelé Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) dozvěděli poprvé teprve před necelými třemi týdny, kdy byl jmenován na pozici armádního generála. Na velkém sjezdu vládnoucí strany byl poté zvolen do jejího ústředního výboru a místopředsedou ústřední vojenské komise, nejmocnějšího orgánu země, kterému předsedá jeho otec.
Agentura Sinchua dále informovala, že čínský prezident a předseda komunistické strany Chu Ťin-tchao poslal Kim Čong-ilovi gratulaci k nedělnímu výročí. Čína „zachovává vůči svému severokorejskému partnerovi tradiční přátelství, které je neochvějnou součástí politiky neustálého posilování a rozvíjení oboustranných přátelských svazků a spolupráce,“ napsal Chu v dopise.
Přítomnost Kim Čong-una na vojenské přehlídce byla pro většinu Severokorejců první možností ho vidět na otevřeném veřejném prostranství. Neobvyklý ceremoniál byl navíc živě vysílán po celé zemi, takže ho mohli vidět i lidé, kteří v Pchjongjangu nebyli přímo přítomní.
„Kim Čong-un má lásku celého korejského národa,“ uvedl jeden z níže postavených politiků z ministerstva zahraničí v rozhovoru pro deník Guardian. „Žádná slova nemohou popsat naše nadšení (z toho, že ho vidíme),“ dodala jedna z přihlížejících v rozhovoru zprostředkovaném státní tlumočnicí.
Dav přihlížejících skandoval „Kim Čong-il! Budeme ho strážit až do smrti!“ nebo „Kim Čong-il! Jednotní na jeho podporu!“. Na poslední podobné přehlídce v roce 2008 ale vůdce vládnoucí strany chyběl. Podle dohadů někdy v té době prodělal mozkovou mrtvici.
Nejstarší syn je proti
Nejstarší syn Kim Čong-ila Kim Čong-nam v ojedinělém rozhovoru uvedl, že je proti nástupu svého bratra na místo vůdce KLDR a celkově i proti dynastijnímu nástupnickému modelu. Dodal však, že pokud bude mladší bratr potřebovat, nabídne mu svoji pomoc.
Kim Čong-nam byl dlouho považován za přirozeného nástupce svého otce. V roce 2001 byl ale přistižen, jak se chce dostat do Japonska pod falešným jménem, čímž se o možnost vlády údajně připravil. Nyní žije mimo KLDR střídavě v Macau nebo v Číně.
Při rozhovoru minulý rok v Číně prohlásil, že nemá žádný zájem o převzetí moci. Jeho výroky jsou v Severní Koreji neobvyklé, ale dle BBC nemá Kim Čong-nam ve své domovině prakticky žádný vliv.
Další informace:
The Guardian North Korea puts on show of military might for heir apparent — and the world
The Guaridan Kim Jong-il son opposes North Korean dynasty
BBC News North Korea leader's eldest son 'opposes dynasty'