KLDR se chystá na stranický sjezd a snad i nového vládce
Roman BurešSeverokorejská vládnoucí Strana práce se chystá na velký zářijový sjezd, na kterém by měl být údajně jmenován nástupcem Kim Čong-ila jeho nejmladší syn Kim Čong-un. Podle médií není známo, kolik je mu přesně let ani jak správně psát jeho jméno.
Vládnoucí severokorejská Strana práce má 28. září zahájit klíčový sjezd, na kterém by měla rozhodnout o novém vedení strany a státu. Světová média očekávají, že na nejvyšší funkci bude dosazen Kim Čong-un, nejmladší syn dosavadního vůdce Kim Čong-ila.
Pět dní před sjezdem oznámila severokorejská oficiální tisková agentura také několik změn ve vládě. Novým vicepremiérem se stal Kang Sok-ču, který je údajně jednou z hlavních postav severokorejského jaderného programu. Několik změn proběhlo i na místech náměstků na ministerstvu zahraničí.
Média hlavního proudu se však před začátkem sjezdu, který byl kvůli špatnému zdravotnímu stavu vůdce již několikrát odložen, snaží především zjistit co nejvíce informací o údajném nástupci Kim Čong-unovi.
Dle povšechně rozšířených informací v otevřeným zdrojích je mu dvacet sedm nebo dvacet osm let a narodil se Kim Čong-ilově nejoblíbenější manželce Ko Jung-hi. Podle Justina McCurryho z deníku Guardian však není doposud spolehlivě známo ani datum a místo jeho narození, ani to, jak přesně zní jeho jméno.
Podobně jako staršímu bratrovi se Kim Čong-unovi dostalo drahého zahraničního vzdělání ve Švýcarsku, kde studoval na střední škole v Liebefeldu a naučil se plynně anglicky, německy a francouzsky.
Zářijový sjezd Strany práce, na kterém Kin Čong-un pravděpodobně vystoupí, by měl přinést jeho úplně první ověřitelnou podobiznu. Jediná údajná fotografie pochází z doby, kdy mu bylo jedenáct let a pobýval právě ve Švýcarsku.
Nyní je podle deníku Guardian předmětem masivní propagandy, která by mu měla zajistit pevnou pozici vůdce. Odborníci na severokorejské dění však uvádějí, že všeobecný odpor k vládnoucí straně v zemi sílí a lidé propagandě již tolik nevěří. Podle komentářů z amerického tisku oslabila pozici Kimova režimu zejména loňská revalvace měny a série mezinárodních sankcí. Ta byla na zemi uvalena po dosud plně nevyjasněném potopení jihokorejské korvety letos na jaře.
Internetový protirežimní severokorejský deník NK, který má redakci v Soulu, publikoval jeden z propagandistických letáků. Píše se v něm, že vůdcův syn je „génius mezi génii“ a že jej příroda obdarovala speciálními schopnostmi. „Nikdo na planetě ho nemůže porazit v otázkách víry, vůle a odvahy,“ uvádí leták doslova.
Kendži Fudžimoto, bývalý Kim Čong-ilův japonský šéfkuchař, vzpomíná na nejmladšího zástupce dynastie Kimů jako na zastánce starého bloku. Popsal ho jako věrnou podobu svého otce jak v obličeji, tak v postavě i osobnostních rysech. Jinak je toho o povaze Kim Čong-una známo velmi málo. Kolují pověsti, že je stejně bezcitný jako jeho otec, ale dohady nejsou potvrditelné, píše například deník Guardian.
Podle Bradleyho Martina, který o Severní Koreji napsal uznávanou knihu, nepřijde s novým Kimem do vedení Korejské lidově demokratické republiky a vládnoucí Strany práce žádná přílišná změna k lepšímu. Přestože se Kim Čong-unovi dostalo vzdělání v Evropě, liberálního demokrata z něj určitě neudělalo, uvádí Martin.
Další informace:
The Guardian Kim who? North Korea's mystery man expected to be anointed leader
Al Džazíra North Korea reshuffles officials