Kim Čong-un zřejmě nezemřel, na veřejnosti se ale stále neukázal
Petr JedličkaÚtržky zpráv tajných služeb i bezpečnostní experti uvádějí, že v KLDR nevidno žádný z procesů, které obvykle provázejí mimořádnou událost. Většina pozorovatelů má za to, že se severokorejský diktátor zotavuje po lékařském zákroku.
Severokorejský „nejvyšší vůdce“ Kim Čong-un se na veřejnosti neukázal už tři týdny, pravděpodobnější však je, že je stále naživu. Shoduje se na tom většina pozorovatelů na základě indicií, které se objevily v posledních dnech. Konkrétně se jedná o zveřejněné útržky zpráv tajných služeb, které nezaregistrovaly žádný neobvyklý pohyb v KLDR, jež by nasvědčoval nějaké mimořádné situaci. Žádnou změnu nenaznačuje ani monitoring severokorejských mediálních kanálů prováděný BBC. Dále se objevila vyjádření jihokorejské bezpečnostní rady státu v tomtéž vyznění.
Několik jihokorejských představitelů, kteří vidí do těžko průhledného dění v KLDR tradičně nejvíce, vystoupilo také cíleně v západních médiích, aby na spekulace o Kim Čong-unově smrti reagovaly: Kim Čong-un ani nezemřel, ani není v umělém spánku; máme informace, že Kim Čong-un je „živ a v pořádku“, řekl přímo v nedělním vysílání CNN Mun Čung-in, poradce jihokorejského prezidenta pro národní bezpečnost.
Severokorejská státní televize v pondělí informovala, že Kim Čong-un vyjádřil své díky dělníkům a vedoucím stavebních prací v letovisku Wonsan na východním pobřeží. Právě tam byl o víkendu zachycen satelity jeho soukromý vlak. Žádný obrazový materiál ovšem vstup neprovázel. Komentovat otázku oficiálně odmítla také Čína.
„Získat citlivé informace o dění v nejvyšších kruzích KLDR bylo vždy nesmírně těžké, ověřit je pak takřka nemožné (…) I uvnitř KLDR ví o Kim Čong-unově zdravotním stavu jen asi deset lidí (…) Stále máme jen více či méně pravděpodobné odhady, teorie,“ vysvětlit ve vysílání Deutsche Welle Andrej Lankov, specialista z analytického centra Korea Risk.
Lékařský zákrok?
Většina analytiků se aktuálně kloní k vysvětlení, že Kim Čong-un podstoupil nějaký lékařský zákrok a nyní se zotavuje v ústraní. S touto teorií přišel jako první jihokorejský online deník Daily NK, který zaměstnává severokorejské exulanty — nejvyšší vůdce KLDR musel dle jeho zdroje na srdeční operaci, a to kvůli problémům, které zapříčinila jeho špatná životospráva; jmenovitě obezita a silné kouření.
Agentura Reuters též v minulém týdnu informovala s odvoláním na čínský zdroj, že z Číny byl vyslán k severokorejskému vůdci 24. dubna zvláštní tým lékařů. Spekuluje se tak o možných pooperačních komplikacích.
Kim Čong-un nezmizel podobně poprvé. Před několika lety se ztratil dokonce na pět týdnů, když mu vyoperovávali cystu z kotníku.
Přesto se objevují stále i názory, že Kim Čong-una potkalo tentokrát něco horšího: „Překvapilo by mě, kdyby byl naživu (…) Buďto je mrtvý, nebo neschopný výkonu funkce,“ trval si na svém ještě v neděli na stanici Fox Lindsey Graham, americký senátor, který je v USA považován za symbolického vůdce tzv. jestřábů v Kongresu.
Proč je to důležité
Severní Korea je specifickou diktaturou s monarchickými i teokratickými rysy, zároveň však také stát s agresivní propagandou, milionovou armádou a jadernou zbraní. Otázka, kdo jí vládne, resp. vládl by, kdyby Kim Čong-un zemřel, je tak otázkou globální bezpečnosti.
Před Kim Čong-unovými čistkami mívala země i vlivnou a sebevědomou armádní kliku s revanšistickými ambicemi vůči Jižní Koreji, jejíž členové nemuseli být všichni odhaleni. Z nestability má přitom obavy i Čína, do níž by zřejmě v případě destabilizace začali proudit uprchlíci.
Takřka nikdo nezpochybňuje, že současná vláda Kim Čong-una a jeho mocenského kruhu je totalitní a krutá. Z mezinárodně-politického pohledu však znamená přeci jen jakousi předvídatelnost a stabilitu. Některé aspekty režimu v KLDR se navíc ve srovnání s vládou Kim Čong-unova otce Kim Čong-ila uvolňují, i když jen kuse a velice pozvolna.
„(V případě KLDR) je vždycky zásadní promýšlet a připravovat se na všechny scénáře, včetně těch nejhorších, protože nikdo neví jistě, co se zrovna odehrává,“ uvedl pro Guardian Nam Sung-wuk, expert na Severní Koreu z Korejské univerzity v Soulu, a ještě doplnil: „Nyní může být (Kim Čong-un) klidně v pořádku a brzy se zase objevit ve státní televizi. Když ale vezmeme do úvahy jeho tloušťku a zjevnou kondici, je jisté, že rizikových situací bude s jeho věkem přibývat.“
Další informace:
- The Guardian Where is Kim Jong-un? Why the whereabouts of North Korean leader remain a mystery
- BBC News Speculation about Kim Jong-un's health intensifies
- The Korean Herald [Newsmaker] Seoul confident ‘nothing is unusual’ in North
- Deutsche Welle South Korea says Kim Jong Un is alive and well
- Telegraph North Korean state TV releases message from Kim Jong-un
Já jsem včera četl domněnku, která mi do těch zlomků informací zapadá nejvíc: Kim se zavřel do úplné izolace ze strachu z nákazy Koronavirem (mj. patří zjevně do rizikového segmentu populace).
A Kim Čong-un už se našel, živý a zdravý. Stále se ale neví, kde ty tři týdny byl